займ на карту срочно с плохой кредитной историей
10thmaj

Aktualizacja wyprawy Himalaje

Witam,

U nas coraz cieplej, a co tam dalej się dzieje w serialu zwanym „ekspedycje himalajskie”?…

Shisha Pangma – Ueli Steck i David Gottler walczą na południowej ścianie w/w góry. Określają warunki jako dobre. Aklimatyzowali się w dolinie Khumbu potem w rejonie Shisha Pangmy. Okno w końcu nadeszło ia ma trwać około tygodnia. W najbliższy weekend planują zejście do bazy po ataku szczytowym.

Dhaulaghiri – droga na Dhaulaghiri została zaporęczowana do wysokości 6800 mnpm. Za zaporęczowanie drogi do C3 odpowiada brytyjska ekspedycja(czyli do 7400 mnpm). Pierwsze ataki szczytowe są planowane w okno pogodowe około 15 maja 2016. Do ekip pod Dhaulaghiri dołączą część ekspedycji spod Annapurny – żeby zdobyć te dwa ośmiotysięczniki podczas jednego sezonu.

Makalu – w tym sezonie jest na Makalu około 50 wspinaczy(włączając w to Szerpów). Droga jest zaporęczowana do Makalu La – a alpiniści mają już za sobą wypady aklimatyzacyjne powyżej 7000 mnpm.

Manaslu – po kilku nieudanych atakach szczytowych – w końcu się udało. Minimum 10 alpinistom udało się zdobyć szczyt 9 maja 2016. Więcej osób na szczycie spodziewamy się w najbliższych kilku dniach. Okno spodziewane jest pod koniec tego tygodnia.

Cho Oyu – ekipa firmy Extrek doszła do okolicy 7500 mnpm i stamtąd zawróciła – jak mówią, musieli zawrócić spod „Żółtych Skał” z powodu braku poręczówek w tym miejscu. Inne ekipy nie atakowały jeszcze szczytu – kolejne okno pogodowe jest spodziewane na 13-14 maja. Na razie tylko jedna osoba weszła na szczyt Cho Oyu tego sezonu David Roeske – podczas samotnego ataku bez użycia tlenu – atakował z C2 wszedł w 12 godz na szczyt i jest już z powrotem w ABC.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.