займ на карту срочно с плохой кредитной историей
06thpaździernik

Ciekawe wydarzenia z Himalajów

Witam,

Kocham Himalaje, dlatego też wyszukuje i dzielę się z Wami aktualnymi informacjami i przemyśleniami dotyczącymi tego zakątka świata.

Ultramaraton w Khumbu

Suman Kulung (25 lat), pochodzący z wioski Gudel z rejonu Solokhumbu, wygrał w ostatnią środę – Royal Penguin Ultramaraton w Khumbu.
Trasa ultramaratonu przebiegała na trasie z Namche Bazaar do Gokyo, potem przez przełęcz Renjo La do Thame i z powrotem do Namche Bazaar.
Nepalczyk ukończył bieg z czasem 7 godzin i 7 minut. Cała trasa biegu liczyła sobie 60 km. W biegu uczestniczyło 22 osoby z całego świata. Najszybsza kobieta, Purnima Khaling (19 lat) uzyskała czas 9 godz 19 minut.
Suman(zwycięzca) nigdy wcześniej nie przeszedł nawet tej trasy. Nagroda dla zwycięzcy wynosiła 500 USD. Więcej informacji w LINKU.

Czy aklimatyzacja „w domu” jest przyszłością wspinaczki wysokogórskiej?

Ciekawa wypowiedź Marka Horella na temat ostatnich wydarzeń na Cho Oyu. Odnosi się on do nowo powstającego trendu w światowej wspinaczce, aby przygotowanie/symulację warunków gór wysokich rozpocząć jeszcze w „domu”, aby w górach wysokich przejść od razu do ataku szczytowego. Generalnie chodzi o maksymalne skrócenie czasu poza domem oraz czasu, który musimy spędzić na zboczach góry na aklimatyzacji.
Cała dyskusja rozpoczęła się od zdobycia Cho Oyu, przez Adriana Ballingera oraz Emily Harrington, którzy to weszli na Cho Oyu, 10-ego dnia od wylotu z domu z Kalifornii.
Jednym z wielu praktyk takiej pre-aklimatyzacji w „warunkach domowych”, było spanie w specjalnym namiocie, albo poł-godzinne treningi na siłowni, które to sytuacje były symulowane w warunkach odpowiadającym wysokości 3000m.
W wielu takich sytuacjach(już nawet organizowanych ekspedycji) skrócenie czasu wyprawy na miejscu(w danym kraju) nie pociąga za sobą spadku kosztów, lecz czasem nawet ich wzrost. Na pewno w najbliższych latach wspinaczka wysokogórska będzie przechodziła metamorfozę…już przechodzi… Taki jest nieustający marsz cywilizacji, dotyczący każdej dziedziny życia, nawet gór wysokich.
Ale czy w tym wszystkim liczy się tylko cel? Czy znaczenie, też ma droga do celu? Czy dla wielu z nas właśnie nie chodzi o to, żeby jak najwięcej czasu spędzić w górach….? Więcej informacji na blogu Marka Horella.

EVEREST – Nobukazu Kuriki wyruszył w swoją drogą na szczyt Everestu. Japończyk ma w planach atak szczytowy Kuluarem Hornbeina. Bardzo możliwe, że chce wspinać się „Super kuluarem”, który jest połączeniem Japońskiego Kuluaru w dolnej części oraz Kuluaru Hornbeina w górnych partiach góry.
Wyruszył wczoraj i założył camp 3 na wysokości około 6800m. Kuriki przybył do base campu pod Everestem 3 września i od tamtego czasu aklimatyzował się cały czas.
Więcej statystyk, grafiki dróg wspinaczkowych, ilości wejść na tej stronie pod linkiem 
A tak Kuriki walczy z Everestem – obłedna skala!

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.