займ на карту срочно с плохой кредитной историей
08thsierpień

Ciekawostki z Ameryki Południowej i nie tylko

Witamy serdecznie,

KOLUMBIA

30,3 na 100 tysięcy mieszkańców – taki jest ubiegłoroczny wskaźnik zabójstw w Kolumbii. I choć z europejskiego punktu widzenia to wciąż bardzo dużo (np. w Polsce mamy rocznie mniej niż 1,4 zabójstw na 100 tys. mieszkańców), to jednak szefowie Narodowego Instytutu Medycyny Sądowej (INMLCF) w Bogocie, prezentując w tym tygodniu najnowsze statystyki, nie kryli swej satysfakcji. I była ona jak najbardziej usprawiedliwiona.

Nie ma bowiem innego kraju na świecie, który w tak krótkim czasie odniósłby równie spektakularny sukces w walce z przestępczością. Bo przecież jeszcze w 1996 roku Kolumbia była najbardziej niebezpiecznym państwem świata, ze wskaźnikiem zabójstw sięgającym prawie 72/100 tys. mieszkańców. W ciągu 12 miesięcy zamordowano wówczas w tym kraju prawie 27 tys. osób.

Pięć najbardziej niebezpiecznych państw świata, to obecnie, wg. wyliczeń UNODC (dane z 2012 r.):

Honduras – 90,4 zabójstw na 100 tys. mieszkańców
Wenezuela – 53,7
Belize – 44,7
Salwador – 41,2
Gwatemala – 39,9

źródło: http://www.tierralatina.pl/2014/08/kolumbia-bezpieczenstwo/

PERU

Porywiste wiatry, wiejące w ostatnich tygodniach na słynnym płaskowyżu Nazca w Peru, odsłoniły nowe, nieznane dotąd geoglify. Badacze z pokładu samolotu rozpoznali w nich 60-metrowego węża, ptaka i wielbłąda (na zdjęciu poniżej). Te niezwykłe obrazki, wyryte w ziemi na obszarze prawie 250 kilometrów kwadratowych, od lat spędzają sen z powiek naukowcom.

New lines.JPG

źródło: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20008/wiatr-odslonil-nowe-tajemnicze-linie-z-nazca

ANTARKTYDA

W grudniu 2013 odbył się zapowiedziany w październiku 2013 bezprecedensowy koncert Metalliki na Antarktydzie. Zespół zagrał w specjalnym namiocie ustawionym na terenie argentyńskiej stacji badawczej Carlini.

Metallica stała się tym samym pierwszą w historii grupą muzyczną, która koncertowała na wszystkich kontynentach.

Tak jak przypuszczaliśmy zapowiadając koncert, wśród nielicznej publiczności znaleźli się Polacy.

Źródło: http://www.tierralatina.pl/2013/12/metallica-antarktyda-2/

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

 

.