займ на карту срочно с плохой кредитной историей
04thmarzec

Co tam słychać w Nepalu?

Witamy,

Poniżej kilka wydarzeń z ostatnich tygodnii z Nepalu…i nie tylko.

Nigdy nie lubiłem lotniska w Katmandu. Zresztą kto tam był zauważył, że te jak i inne lotniska w Katmandu pozostawiają wiele do życzenia. Wstaje rano i co czytam? Awaryjne lądowanie samolotu Turkish Airlines lecącego ze Stambułu do Katmandu dnia 4 marca 2015. Ze względu na złą pogodę – mgłę, słabą widoczność (ktoś narzeka na smog w Krakowie, to niech jedzie do Katmandu) samolot najpierw krążył długo nad Nepalem, Indiami, a potem podjął próbę lądowania. Nie trafił dobrze w pas startowy i skończył wyhamowując poza pasem startowym. Kilku pasażerów zostały tylko lekko rannych.

Thamel ma zostać wyposażony w ponad 600 latarnii solarnych, które oświetlą nocą każdy zakątek tej dzielnicy. Co jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż często późną nocą, gdy już większość miejsc jest pozamykanych, jest ciemno na ulicach – co może powodować strach u niektórych osób do chodzenia tak późno ulicami. Także jest to bardzo dobry sygnał dla nas jako współorganizatorów supermaratonu w Katmandu który m.in. w 2018 chcieliśmy żeby przebiegał Thamelem wieczorem, dzięki czemu nie będzie obaw o brak oświetlenia wieczorem.

Bardzo duże opady śniegu w szczególności we wschodnim Nepalu w lutym 2015, bardzo utrudniają życie lokalnej ludności i turystom. Na szczęście śnieg przestaje już padać, lecz opady z ostatnich tygodnii spowodowały, że np trasy trekkingowe w Langtangu mają około 1.5 metra śniegu. Część tras w tym rejonie Himalajów jest nie do przejścia, a lokalna ludność pracuje mocno aby odśnieżać szlaki. Jak to określili Nepalczycy w tym rejonie – nie widzieli takich opadów śniegu w Langtangu od 25 lat.

Poniżej bardzo ciekawy film kręcony głównie z pokładu helikoptera. Super widoki!

Rio de Janeiro kilka dni temu obchodziło rocznicę 450 lecia swojego powstania. Z tej okazji polecamy filmik jak te Rio wygląda:) – LINK

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.