займ на карту срочно с плохой кредитной историей
12thmarzec

Gasherbrum I ratunek + Efekt cieplarniany

Witamy wszystkich,

1. Sytuacja na Gasherbrum I jest bardzo nieciekawa. Trójka innych wspinaczy Gerfried Goschl, Cedric Hahlen oraz Nisar Hussain, ostatni raz była widziana podchodząc na szczyt. Dalej w planach mieli zejście normalną drogą po północnej stronie. Od tamtego momentu nie ma z nimi kontaktu radiowego, jak i przez telefon satelitarny. Ostatni raz był z nimi kontakt w piątek 09.03.2012. Pomimo bardzo małych szans na ich przeżycie Darek Załuski i Agnieszka Bielecka wyruszli do Camp 1 licząc na spotkanie z zaginionymi.

Także w bazie jest oczekiwany helikopter armii pakistańskiej mający transportować rannych z odmrożeniami do szpitali. Lecz zła pogoda uniemożliwia akcję śmigłowca. Nam tutaj w Polsce pozostaje modlić się za nich i liczyć, iż odnajdą się żywi.

Więcej na ten temat przeczytacie na EXPLORERS WEB . 

2. Cofające się lodowce w Nepalu.

Efekt cieplarniany daje o sobie znaki w bardzo dużym stopniu. W kontekscie globalnego ocieplenia jęzory prawie wszystkich lodowców w rejonie rzeki Dudh Khosi cofają się w skali 10 do 59 metrów rocznie! Lodowiec Imja jest jednym z najszybciej cofających się lodowców od 2000 roku, cofając się na poziomie 74 metrów na rok, i przewidywanym na kolejne lata 100 metrów na rok.

Poniżej jest ukazane na przykładzie 4 lodowców jak wyglądała skala cofania się na przestrzeni kilu ostatnich dekad. Kolorami są zaznaczone granice lodowca w określonym w legendzie roku.

Lodowce

 

 

 

 

 

 

Lodowiec Imja nie tylko w zastraszającej szybkości się cofa, ale także jezioro Imja nabiera na wielkości, grożąc powodzią zalaniem niżej położonych wiosek na wysokości 4750mnpm – Chokhung.

Jezioro Imja

 

 

 

 

Poniżej chciałem Wam zaprezentować także tabelę z badaniami ukazującymi porównanie cofających się lodowców w rejonie. Najszybciej cofające się lodowce( powyżej 50 metrów na rok) to Ombigaichain, West Chamiang oraz oczywiści Imja. A liczby te prognozowane są, iż będą z roku na rok rosły! Krajobraz tam zmienia się coraz bardziej nie do poznania. Nasz klimat, efekt cieplarniany bardzo mocno wpływa na życie i zagrożenia w rejonie Himalajów!

Wykres lodowców

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.