займ на карту срочно с плохой кредитной историей
27thczerwiec

ICMBIO – Chcą ponownie otowrzyć Pico da Neblina dla turystów

Informacja z oficjalnej strony ICMBio – Brasilia 18 czerwca 2012

Menadżerowie Narodowego Parku Pico da Neblina, zlokalizowanego w Santa Isabel do Rio Negro, w Amazoni, oraz reprezentanci Indian Yanomami, autochtonicznej społeczności, która żyje na części chronionych obszarów, dyskutowali na temat ponowneg otworzenia Parku Narodowego.
Park ten został „oficjalnie” zamknięty dla odwiedzających 10 lat temu z rekomendacji rządu brazylijskiego.

Pod koniec zeszłego miesiąca te organizacje miały spotkanie aby przeanalizować sytuację Pico da Neblina. Dodatkowo uczestniczyli w tym spotkaniu: pracownicy parku, którzy należą organizacji Chico Mendes Institute for Biodiversity Conservation(ICMBIO), która należy do FUNAI; rezydenci i liderzy społeczeństw Ariabu, Maturaca oraz członkowie Stowarzyszenia Yanomami rzeki Rio Cauaburis i Ayurca.

Na spotkaniu przedyskutowane zostało stworzenie organów ochraniających Indian Yanomami, restrukturyzacja FUNAI oraz aktualne zmiany polityce oraz kierownictwie Aboriginal Land(IT – organizacji zajmującej się zarządzeniem tamtejszymi ziemiami).
Także poddane było dyskusji proces wyboru zarządu Parku Narodowego Pico da Neblina oraz turystyczne zagospodarowanie terenu dla turystów chcących zdobyć Pico da Neblina.

Zostało ustalone, iż zarząd managerów parków, który obierze władzę w sierpniu 2012, powinien od samego początku mieć plan na aktywność turystyczną w tym rejonie, aby ściągnąć turystów, i pieniądze na te tereny. Ten zarząd ma się składać z członków ICMBIO, FUNAI, Brazylijskiej Armii, Federalnych Instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie tymi ziemiami, oraz przez członków społeczności lokalnych i Indian Yanomami.

Terytorium Parku Narodowego Pico da Neblina rozciąga się na teranach czterech lokalnych społeczeństw. Ten teren chroniony ma bardzo bogatą etniczną i kulturową różnorodność, z rezydentami z 12 różnych grup etnicznych – Baniwa, Bare, Carapana, Dessana, Kobewa, Kuripaco, Piratapuia Tariano, Tukano, Tuyuca, Werekene e Yanomami.

Zgodnie z menadżerami Parku, administracją terytorium zawsze od pokoleń zajmowały się rodzime społeczeństwa Indian, którzy radzili sobie bardzo dobrze. Jednakże zarządzanie publiczne przez 2 różne organy Conservation Unit oraz przez autochtoniczną ludność nie jest łatwe, bo każdy z nich ma różne interesy.

Dlatego też według zarządu, najlepszą strategią jest zainwestowanie w zarząd składający się z członków różnych społeczeństw, organizacji, aby umożliwić autochtonicznym społeczeństwom walki o ich prawa do tej ziemi, jak i realizować cele Parku Narodowego.

Pico da Neblina jest najwyższą górą Brazylii(2995mnpm). Jest to miejsce charakteryzujące się szeroką różnorodnością środowisk i bogactwa bilogicznego z wieloma endemitami.

Dla Indian Yanomami, którzy nazywają Pico da Neblina – Yaripo Puei(góra wiatrów), miejsce to jest uznane za święte, antyczne, na które szamani udają się podczas swoich rytuałów.

Pozdrawiamy,
Backpackers Club

.