займ на карту срочно с плохой кредитной историей
30thSierpień

Informacje ze świata górskiego

Witam,

Przed nami koniec wakacji… i bardzo dobrze ! To znaczy, że sezon w Himalajach powoli czas zacząć!

A jak sezon w Himalajach, na każdej wyprawie staram się nauczyć ludzi podróżujących ze mną choć kilka podstawowych zwrotów po nepalsku. Czasem się to udaje, czasem nie. Dlatego dla wybierających się w Himalaje, czy teraz czy kiedyś w przyszłości, polecam wydrukowanie sobie z poniższego linku 2 kartek A4 z 300 praktycznymi, przydatnymi słowami po nepalsku. W Khumbu to jeszcze po angielsku się dogadamy ale w takim rejonie Kangchenjungi, szybciej damy radę na migi niż po angielsku. Dlatego warto znać trochę fraz, bądź mieć ściągawkę pod ręką.

SŁOWNICZEK

A czy wiecie, że w niedawno rekord Andrzeja Bargiela (od Azau na szczyt Elbrusa zachodniego 56422 m.n.p.m. w 3 godz 23 min) prawie został pobity. Rosjanin Vitaly Shkel wbiegł na Elbrus w 3 godz 28 min.  Uznano jego bieg za rekordowy, w kategorii Azau – szczyt – Azau w 4 godz 39 min. Elbrus Race 2014 już niedługo bo 8-12 września 2014. Żeby tylko pogoda dopisała. Więcej o Vitalim Shkelu w linku poniżej(po ang.)

Vitaly Shkel wbiega na Elbrus w czasie 3 godz 28 min.

A jeśli już jesteśmy przy Andrzeju Bargielu to za kilka dni wylatuje on do Katmandu, aby podjąć próby zdobycia w jednym sezonie dwóch ośmiotysięczników : Manaslu i Cho Oyu i z obu nich zjechać na nartach z samego wierzchołka. Trzymamy kciuki, żeby wrócił bezpiecznie do domu. Będzie towarzyszyło mu kilku innych Polaków, w tym Dariusz Załuski.

Andrzej Bargiel zjedzie na nartach z dwóch ośmiotysięczników

On nie jest jedynym Polakiem, który w tym sezonie jesiennym planuje wejście na szczyt Cho Oyu i zjechanie z niego na nartach. Drugim śmiałkiem jest Olek Ostrowski. Zobaczymy, który z nich zapisze się jako pierwszy Polak co zjechał na nartach ze szczytu Cho Oyu 8201 m.n.p.m.

Olek Ostrowski spróbuje zjechać z Cho Oyu

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.