займ на карту срочно с плохой кредитной историей
04thsierpień

K2 Siren of the Himalayas Movie

Witam serdecznie,

Już na łamach naszej strony pisaliśmy o filmie „K2 Siren of the Himalayas”. Poniżej możecie go obejrzeć polecamy!

Film dokumentalny prezentujący ekspedycją mającą na celu zdobycie drugiego szycztu świata, czyli K2. Trójka wspinaczy nakręciła ten obraz podczas ich pobytu w Pakistanie w 2009 roku w 100. rocznicę historycznej wyprawy księcia Abruzzi z 1909 roku. Obraz warty uwagi z racji niewielkiej ilości filmów poświęconych K2.

Kręcenie filmu zbiegło się w czasie z ekspedycją księcia Abruzzi. Trójka wspinaczy podąża śladem historycznego wejścia tą samą drogą krok po kroku relacjonując trudy jakie musieli ponieść wspinacze 100 lat temu. Dokument bada historię i geografię gór Karakorum, ryzyko i osobiste nagrody są nie odłącznym elementem dnia codziennego.

Zespół włoski kierowany przez księcia Abruzzów dotarł do wysokości około 6000 m n.p.m. Prawdopodobnie zawiniło niedocenienie przez wspinaczy potrzeby aklimatyzacji. Wyprawa księcia Abruzzów była jednak krokiem milowym w drodze na szczyt K2, wyciągnięto z niej bowiem prawidłowy wniosek – grań południowo-wschodnia stanowi najdogodniejszą drogę ataku. To właśnie tą drogę wykorzystywały potem inne wyprawy, w tym zwycięska ekspedycja włoska z 1954 roku. Drogę tę nazwano z czasem Żebrem Abruzzi (Żebrem Abruzzów, Żebrem Księcia Abruzji etc.) na cześć księcia Ludwika. Warto odnotować, także, że owocem tej wyprawy była pierwsza mapa fotogrametryczna okolic K2 w skali 1:100 000

K2 jest jednym z najniebezpieczniejszych szczytów na świecie. Według statystyk na każde 4 osoby, które zdobyły szczyt przypada jedna śmiertelna ofiara. Góra jest o wiele bardziej stroma i wymagająca technicznie niz Everest, a filmów o niej jest jak na lekarstwo co jeszcze bardziej podkreśla wagę tego obrazu.
Film nakręcony przez światowej światy alpinistów: Fabrizio Zangrilli, Gerlinde Kaltenbrunner, Jake’a Meyera, Chrisa Szymieca, a reżyserem był Dave Ohlson.

Źródło:www.kickstarter.comPozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.