займ на карту срочно с плохой кредитной историей
22thczerwiec

Kilka ciekawych (absurdalnych) rekordów z Everestu

Witam,

Kilka ciekawych (absurdalnych) rekordów, których ludzie dokonali na Evereście. Zaciekawieni? Zapraszam do lektury.

1. Jeden z pierwszych prób zdobycia Everestu była próba solowego wejścia przez Brytyjczyka Maurice Wilson’a, który doszedł do wysokości około 6400 mnpm. Kiedy jego ciało zostało znalezione, miał na sobie damską bieliznę, oraz niósł w plecaku damskie ubrania.

2.W 2007 roku Holender Wim Hof doszedł do wysokości ok 7300 mnpm mając na sobie tylko parę spodenek i sandały. Musiał zawrócić z powodu kontuzji stopy.

3.W 2006 roku Nepalczyk Lakpa Tharke Sherpa zdobył wierzchołek Everestu, po czym zdjął z siebie wszystkie ubrania i stał goły na Evereście przez 3 minuty, ustanawiając w ten sposób rekord świata.

4. W 2007 roku Robert Vaughn trzykrotnie trafił w piłeczki golfowe swoim kijem golfowym, który zabrał na szczyt Everestu.

5. Brytyjscy ekslopartorzy, którzy jako pierwsi zmierzyli Everest obliczyli, że ma on wysokośc 29 tysięcy stóp, ale uważali że nikt nie uwierzy im, jak powiedzą, że góra ma dokładnie 29 tysięcy stóp. Dlatego też dodali do tej liczby dwie stopy sami z siebie i oficjalnie ogłosili wysokość Everestu jako 29 002 stóp.

6. W 2012 roku 65 tragarzy i 75 jaków zniosło na niziny 8 ton śmieci zebranych na Evereście, wliczając w to wrak helikoptera który rozbił się tam w 1974 roku. 15 nepalskich artystów przemieniło tą kupę śmieci w dzieła sztuki na wystawie opowiadającej o problemie śmieciowym na Evereście.

7. Najszybsze „zejście” ze szczytu Everestu dokonał Jean Marc Boivin, który zleciał na paralotni ze szczytu do Camp II w 12 minut w 1988 roku.

8. Bear Grylls wszedł na Everest 🙂

9. Nepalska para, Moni Mule Pati i Pem Dorjee Sherpa wzięli ślub na szczycie Everestu w 2004 roku.

10. Everest rośnie około 4 milimetrów każdego roku oraz przesuwa się na północny wschód około 3 cali rocznie.

11. Około 90 % ludzi co stanęło na szczycie Everestu, było to wyprawy komercyjne.

12. Sir George Everest, nie chciał aby góra była nazwana od jego nazwiska, twierdząc, iż lokalna nazwa byłaby bardziej odpowiednia. Andrew Waugh który nazwał górę jednak Everest, stwierdził skoro Nepal i Tybet są zamknięte dla obcokrajowców, nie znaleźli żadnej lokalnej nazwy dla tego szczytu.

13. Najstarsza kobieta co stanęła na szczycie Everestu Tamae Watanabe w 2012 roku miała 73 lata. Najstarszy mężczyzna na szczycie Everestu – Yuichiro Miura miał 80 lat w 2013 roku. Oboje pochodzą z Japonii.

14. Na szczycie Everestu jest zasięg telefonii komórkowej 3G.

15. W Base Campie pod Everestem po stronie chińskiej sa prostytutki.

16. W 2010 roku badania Uniwersytetu z Baerkeley w USA, potwierdziły, że genetyczna mutacja pomaga Tybetańczykom leppiej aklimatyzować się do wyższych wysokości. Profesor, który prowadził te badania, nazwał mutację „gena super sportowca” – jako ” najszybsza genetyczna zmiana zaobserwowana u człowieka” .

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.