займ на карту срочно с плохой кредитной историей
25thstyczeń

Mapy Nepalu

Witam serdecznie,

Coraz częściej zapuszczamy się w to coraz bardziej dziewicze i mniej odwiedzane tereny Nepalu. Dlatego też, takie urządzenia jak GPS, telefon satelitarny, dobra mapa są już normą nawet na niektórych wyprawach trekingowych. My niedługo wyruszamy na tereny górskie w okolicach Kangchenjungi, gdzie udamy się na treking do Doliny Olangchugoli, północnej i południowej bazy Kangchenjungi. Bardzo wiele map możemy znaleźć w sieci, ale cześć z nich albo jest stara, albo mało dokładna. My wielokrotnie analizując różne strony o tematyce Nepalu, zgromadziliśmy kilka stron, według nas, z najrzetelniejszymi mapami dostępnymi dla zwykłego „Kowalskiego”.

Bardzo dobre w sensownej rozdzielczości mapy topograficzne możemy znaleźć na stronie Great Himalayan Trail. Pod tym linkiem możemy uzyskać dostęp do map takich rejonów jak np. Kangchenjunga, Makalu, Mustang, Dolpo, Humla. Czyli map, które nie są tak łatwo dostępne w sieci. Oczywiście podobne mapy będzie można kupić w Nepalu, na miejscu. Ale jeśli ktoś chce zaplanować i przebyć swoją trasę przed przyjazdem do Nepalu to polecam. Także wiele map znajdziemy pod adresem sekcji Digital Himalaya z University Cambridge, Yale. Gdzie cała strona poświęcona jest tematyce nepalskiej, i dostępne są do ściągnięcia wiele map trekingowych oraz większych miast w Nepalu – Digital Hiamalaya.

Także na innej stronie internetowej poświęconej tematyce Wielkiego Szlaku Himalajskiego, biegnącego od granicy z Indiami po daleki zachód w Nepalu, znajdziemy ciekawą mapę. Jest tam bowiem interaktywna mapa całego kraju, gdzie możemy przybliżać i oddalać sobie widok w interesujących nas górskich rejonach kraju. Bardzo dokładna, bardzo fajna. Pozwala nam także wydrukować zrzut z ekranu z przybliżonej mapy.

Także na wyżej wymienionych stronach możemy uzyskać dostęp do waypointów, punktów orientacyjnych, ich koordynat, które możemy załadować do GPS. Wymienione punkty obejmują prawie całe Himalaje, główne wioski na trasie Wielkiego Himalajskiego Szlaku.

Koordynaty GPS

everest-expedition-south-b

Pozdrawiam,

Marcin Niedziółka

Backpackers Club

.