займ на карту срочно с плохой кредитной историей
16thczerwiec

Nepal – dom zanieczyszczonego Mount Everestu

Nepal – dom zanieczyszczonego Mount Everestu

Z bardzo słabą jakością powietrza, rzekami które często są jak ścieki, i Mount Everestem, który stał się śmietniskiem – Nepal jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie, zgodnie z danymi z Environment Performance Index(EPI). Dane pochodzą z Uniwersytetu w Yale oraz Colombia.
Opublikowany podczas światowego dnia środowiska, tego roczne rezultaty pokazują, iż Nepal wraz z Chinami, Pakistanem, Indiami, Bangladeszem ma największy wpływ na ludzkie zdrowie w danych krajach.

Dla zwykłych obywateli, głównym problemem nie są emisja gazów przemsyłowych, ale gwałtowny wyrąb lasu raz urbanizacja.
W Kathmandu prawie 70% mieszkańców nie ma dostępu do czystej pitnej wody. Ponad 50% zasobów wody jest skażona ze wzgledu na słaby system ściekowy.
Emisja spalin z samochodów zdegradowała jakość powietrza tak bardzo, iż często trudno jest oddychać.
Podsumowując, z powodu słabej jakości wody i powietrza, ponad połowa ludności stolicy Nepalu cierpi na choroby układu oddechowego oraz alergie skóry.

Zanieczyszczenie nie ominęło samych Himalajów również. Tysiące wspinaczy przyjeżdżają zmierzyć się z główną atrakcją Nepalu – Mount Everest. Żeby ułatwić zdobywanie góry dla większej ilości turystów, władze, agencje starają się coraz to bardziej obniżać standardy wymogów technicznych i fizycznych na tą wspinaczkę, ale również poluzowały regulacje dotyczące ochrony środowiska.
Dzięki temu szlak na najwyższy punkt na Ziemi stał się śmietnikiem.
Dyrektor Asian Trekking Agency wraz z Apa Sherpą, który stanął na szczycie Everestu 21-krotnie, uruchomili ekspedycję Eco-Everest Expedition w 2008, która miała na celu posprzątać całą górę.

Każdego roku, wielu sezonowych himalaistów oraz lokalni rezydenci biorą udział w ekspedycji mającej na celu zbieranie śmieci z Mount Everest.
Pomiędzy 2008 a 2001 13 ton śmieci zostało zebranych z Mount Everest.

Indyjsko-tybetańska policja graniczna zjechała na nartach z Mount Everest.

Drużyna złożona z indyjskich, tybetańskich policjantów granicznych, po raz pierwszy dla w historii Indii ukończyła ekspedycję mającą na celu zdobycie Mount Everest i zjechanie na nartach z jego wierzchołka.
8 członków zespołu wyciągneło flagę narodową na szczycie Mount Everest 19 maja 2012.
Drużyna która zjechała ze szczytu do Bazy stworzyła rekord, gdyż żaden inny obywatel Indii, nigdy nie podjął nawet się takiego zadania.
Przed startem cała drużyna ekspedycji została poddana rygorystycznemu treningowi fizycznemu i została przeszkolona na temat wszystkich technicznych aspektów, wymaganych do zmierzenia się z trudnościami na trasie.
Ta drużyna również zbierała śmieci pozostawione przez inne ekspedycje na zboczach Mount Everest.

Monsun się opóźnia. Fala upałów nadal trwa.

Upalne temperatury zostały odnotowane w centralnym i zachodnim Nepalu. Gdzie długo oczekiwany monsun nie daje sygnałów przybycia.
Stacja meteorologiczna w Nepalgunj była najgorętszym miejscem w kraju w ostatni poniedziałek i wtorek. Termometry wskazywały tam 44*C. Nawet miejsca takie jak Katmandu i Dadeldhura w dalekim zachodnim Nepalu ,ich temperatury oscylowały w okolicach maksymalnych krajowych.
We wtorek w Katmandu odnotowano 34*C, co jest prawie 6*C więcej niż średnia w tym miesiącu w poprzednich latach.
Metorolodzy twierdzą iż monsun przyjdzie trochę później niż jak zawsze (ustalona data była na 10 czerwca 2012). We wschodnim Nepalu są już raporty małych do średnio intensywnych deszczy.
Jeśli aktualne prognozy pogody się sprawdzą, to monsun w Nepalu zacznie się w okolicach dzisiejszego dnia.
Przeciętnie monsun dociera do Kerali w okolicach 1 czerwca, do Nepalu wkracza 10 dni później. W tym roku dotarł do Kerali około 6 czerwca 2012 dlatego też będzie on opóźniony w Nepalu.

Śnieg topnieje w Himalajach coraz szybciej.

Każdego ranka Gian Pietro Verza podchodzi do moreny lodowca Khumbu aby pobrać próbki do badań. Ten włoski naukowiec i himalaista pracuje w Międzynarodowej Piramidzie Obserwacyjnej w rejonie Khumbu już od 1987 roku. Zauważył gwałtowne cofanie się lodowców dookoła niego na przestrzeni ostatnich 25 lat.
Mówi, iż lodowiec zwykł podchodzić aż pod okolice Gorakshep, teraz lód się wycofał,aż do samej Bazy pod Everestem.
Obserwatorium badało efekt globalnego ocieplenia na Himalaje, ale ostatnio zwrócił swoją uwagę na wpływ „czarnego węgla” na przyśpieszenie procesu topnienia śniegu i lodu. „Czarny węgiel” jest czymś w rodzaju sadzy, pyłu produkowanego przez spalanie diesla, elektrociepłownie, fabryki wypalające cegły oraz pożary lasui i nie mylić go z gazem – dwutlenkiem węgla.
Naukowcy twierdzą, iż są dowody, że zwiększona ilość „czarnego węgla” osadzającego się na śniego, lodzie w Himalajach absorbuje więcej słońca co powoduje szybsze topnienie śniegu.
Przeglądając pomiary „czarnego węgla” w dolinie Khumbu , naukowacy zauważają iż lodowiec Khumbu cofa się corac bardziej i bardziej wgłąb doliny. Jeden z naukowców stwierdza:”Jeśli on będzie topniał w takim tempie, nie sądze, żeby moje dzieci wiedziały co to są lodowce”.

Trzy nowe linie lotnicze będą latały na trasie Katmandu – Malezja.

Malezyjskie tanie linie lotnicze Air Asia rozpoczynają rozkładowe loty na trasie Kuala Lumpur – Katmandu od końca tego miesiąca. Kolejnym przewoźnikiem na tej trasie ma byc narodowe linie lotnicze Malezji – Malaysia Airlines, które planują zacząć latać na tej trasie od 1 września 2012.
Lokalne linie BB Airways już potwierdziły, że pierwszy samolot tej lini wystartuje na tej trasie już 13 września 2012.
Malaysia Airlines już otrzymały pozwolenie od władz na otworzenie tego połączenia.
Air Asia dopiero co kilka dni temu złożyła dokumenty o pozwolenie na loty na tej trasie. Ale władze Air Asia twierdzą, iż wszystkie konieczne procedury zostały ukończone, i że Air Asia otrzyma pozwolenie w przeciągu tygodnia. W planach mają pierwszy lot wo Katmandu w okolicy 21 czerwca 2012.
Około 500 tysięcy Nepalczyków pracuje aktualnie w Malezji, co jest powodem wzrostu zainteresowania tą trasą.
Prawdopodobnie Air Asia pobije cenowo dwóch poprzednich przewoźników.

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.