займ на карту срочно с плохой кредитной историей
30thlipiec

Nepal – informacje o rejonie Kangchenjungi

Cześć,

Ile to tych wypraw do Nepalu już było…często dostaje pytanie, który rejon w Nepalu lubię najbardziej? Bez zastanowienia wybrałbym dwa: rejon Kangchenjungi ; oraz rejon Makalu-Barun-Sherpani Col.

Całkowicie różne od siebie rejony, rejon Kangchenjungi jest terenem, do którego zapuszcza się najmniejsza ilość turystów popularnych terenów górskich w Nepalu.

Rejon Bazy pod Makalu + tzw. przełęczy „Ice Col”(Sherpani Col, West Col, Amphu Lapcha) ma czasami większą ilość obcokrajowców w porównaniu z rejonem Kangchenjungi, tylko z powodu ekspedycji idących na Makalu, Barutnse, Mera Peak czy inne szczyty w tym rejonie.

Tym bardziej cieszy mnie dzisiaj przeczytana wiadomość, że najprawdopodobniej od początku października 2015, otwarte ponownie zostanie lotnisko w Suketar(kilka km od Taplejung). Trasą Kathmandu – Suketar(które jest bramą do trekkingów w rejon Kangchenjugi) są zainteresowane linie Yeti Airlines i gdy tylko dostaną zielone światło od lotniska, iż jest gotowe do przyjmowania lotów, na pewno wyjdą z propozycją połączenia stolicy Nepalu z lotniskiem Suketar. (źródło – LINK)

150taplejung_map_nepal

Do tej pory ciągle trzeba rozważać loty z Kathmandu do Biratnagar/Bhadrapur, gdzie potem przesiadamy się do prywatnego transportu(busa,jeepa) zajmującego kilka/kilkanaście godzin, żeby dojechać do Taplejung.

Trek w rejonie Kangchenjungi może być prawie że w całości zrobiony bez użycia namiotów. Namioty są potrzebne w Pangpemie(okolice północnej bazy pod Kangchejungą – ok 5100 mnpm) oraz w Lhonak(są tam tylko dwa budynki schroniska dla pasterzy jaków – gdzie przygotują nam jedzenie – ale nie zawsze może być miejsce do spania, jak jesteśmy większą grupą). Po południowej stronie także będzie problem z dachem nad głową, jeśli planujemy zostać na noc w okolicy południowej bazy pod Kangchenjungą – w okolicach Oktang 4800 mnpm. Ale można w Tseram wypożyczyć namiot na ten jeden/dwa dni. Tak samo w Ghunsie 3500 (po północnej stronie) można poszukać namiotu do wypożyczenia na te jeden/dwa dni pobytu w Pangpemie(5100 mnpm).

Oczywiście jest innych kilka miejsc na trasie do północnej/południowej bazy pod Kangchejungą, gdzie właściciele lodgy jeśli idziemy w mało popularnym sezonie – mogli najzwyczajniej zamknąć swoje hoteliki i zejść na niższe wysokości – dlatego zawsze dobrze jest się wypytać w niższych wioskach jak wygląda sytuacja dalej na szlaku.

Czy Kangchenjunga ucierpiała w wiosennym trzęsieniu ziemii w Nepalu? Praktycznie w ogóle. Poniżej mapa ukazująca jak wstrząsy się rozprzestrzeniały.

kanchenjunga-shakemap

A co tam można zobaczyć – link do zdjęć z naszej wyprawy z bardzo fajną ekipą w 2013 roku i Anią Czerwińską – TUTAJ

A opis – relacja – trasa GPS z naszej wyprawy znajdziecie – TUTAJ

A bardzo dużo informacji o trasie koordynaty GPS, wykresy wysokościowe znjdziecie na naszej stronie pod linkiem – TUTAJ

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

 

.