займ на карту срочно с плохой кредитной историей
19thgrudzień

Nepal: Informacje z kraju

Witamy,
Kilka informacji z Nepalu.

Ceny lotów na trasie Delhi – Kathmandu ciąglę rosną.
To jest jedna wielka pomyłka i korzystanie z braku kontroli. Rząd nepalski ma zamiar skontrolować linie lotnicze latające na tej trasie ze względu na ceny biletów na tej trasie. Przykładowo coraz częściej ceny biletów za podróż Delhi – Kathmandu – Delhi sięgają poziomu ponad 1000 PLN/osoba.
A lot trwa kilka minut ponad godzinę. Dla porównania podają ceny np lotów np na trasie do Kuala Lumpur, gdzie lot tam i z powrotem kosztuje podobną kwotę a lot w jedną stronę trwa 4.5 hr. Loty do Doha, które są jeszcze dłuższe około 5 godz kosztują z KTM około 1500 PLN w obie strony a długość lotu kilkakrotnie przewyższa długość lotu do Delhi.

Pierwsza pantera śnieżna zaobrączkowana w rejonie Kangchenjungi.
Ogromny sukces osiągnęli wspólnie WWF, organizacje ochronne w Nepalu oraz lokalna społeczność, gdy po 45 dniach ekspedycji w rejonie Kangchenjungi udało im się schwytać panterę śnieżną. Której założono nadajnik GPS i będą śledzone jej dalsze wędrówki. Ma 5 lat oraz prawie 2 metry długości. Jest to pierwsza złapana pantera śnieżna w Nepalu, której założono nadajnik GPS.
Może nam kiedyś podczas wypraw w rejonie Kangchenjungi uda się zobaczyć panterę, bo ślady już widzieliśmy 🙂

Pan Sebastian Kawa nadal bez próby pobicia rekordu świata lotu szybowcem nad Everestem. Raczej mu się to nie uda ze względu iż na razie dostał tylko pozwolenie na loty w Pokharze. Oraz iż jego szybowiec nadal nie dotarł do Kathmandu. Lecz jest podobno w Indiach i jest w powolnej drodze do Nepalu. Wszystko się przedłuża. Najgorsze będą formalności w Nepalu na uzyskiwanie pozwoleń itp. O czym nasz bohater już się przekonał.
Ale trzymamy za niego kciuki!

Także w ostatnich dniach nadszedł bardzo zimny front na tereny wysoko położone w Himalajach. Wiele szkół w rejonie Khumbu na wyższych wysokościach zostało zamknięte. W „normalnym” roku szkoły wysoko w górach przeważnie są zamykane w okolicy 10 stycznia z powodu pogody/śniegu/temperatury. Tym razem nastąpiło to prawie 1 miesiąc wcześniej. Pogoda w Himalajach z roku na rok jest coraz mniej przewidująca.

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.