займ на карту срочно с плохой кредитной историей
25thkwiecień

Ogromne trzęsienie ziemii w Nepalu – 7.9 w skali Richtera

Centrum trzęsienia ziemii około 40 km na południowy zachód od Manaslu. Około 210 km od Everestu. Około 80 km od Kathmandu.
Wstrząsy było czuć nawet w Delhi.

W rejonie Everestu zeszła lawina z pumori i prawie dotarła do obrzeży Everest Base Camp – oczywiście spowodowane wszystko trzęsieniem ziemii – nikomu nic się nie stałow EBC, ale jak piszę Daniel Mazur – są duże szkody w sprzęcie w EBC. Także zeszła lawina z okolicznego Lingtren i ze ściany Nuptse. Pewne zniszczenia także miały miejsce w Lodgach w Khumbu.
„Zaginęło” kilku wspinaczy po nepalskiej stronie Everestu. Czekamy na dalsze informacje.
Jak piszę ” The Guardian” powołując się na nepalski rząd – 30 osób jest rannych wspinających się na Mont Everest.

„Government officials have said that at least 30 people have been injured on Mount Everest.Ang Tshering, of the Nepal Mountaineering Association, also said the avalanche apparently occurred between the Khumbu Icefall, a rugged area of collapsed ice and snow, and the base camp where most climbing expeditions have their main camps. Initial reports suggest that the base camp itself was not hit by the avalanche.April is one of the most popular times to climb Everest because of the good weather conditions. An avalanche in April 2014 just above the base camp on Mount Everest killed 16 Nepali guides”

Droga przez Khumbu Ice fall z base camp do Camp 1 jest całkowcie zniszczona (drabiny, liny).

Sytuacja na lotnisko w Kathmandu: OFICJALNIE lotnisko w Kathmandu nie zostało zamknięte – ale wiele linii dziś odwołuje loty, albo opóźnia czekając na więcej informacji.

Odwołane (sytuacja może się zmieniać na biężąco) – można śledzić FLIGHT RADAR  – żeby wiedzieć co się dzieje na lotnisku w katmandu. Odwołane:

Jet Airways DEL – KTM 9W 262
Fly Dubai DXB – KTM FZ 575
Abu Dhabi – KTM EY 290 – zawrócony do Abu Dhabi

Z Kathmandu:
EY 291 KTM – ABu Dhabi
FZ 576 KTM – Dubaj Fly Dubai
Malindo na trasie KUL – KTM – KUK – odwołany
Wiele lotów opóźnionhych po 3-6 godzin.

Lotnisko nie będzie zamknięte na stałe – ale pewnie dziś i jutro będą jakieś opóźnienia i więcej odwołanych ltoów. Przekażcie znajomym którzy akurat mają loty do/z Katmandu. Loty krajowe odbywają się tylko także z opóźnieniami.

Zadzwoniliśmy z tel satelitarnego do naszego hotelu w Katmandu i informacje z pierwszej ręki. W Thamelu nie ma wielkich szkód – sklepy, hotele, restauracje są ok. Wszyscy ludzie starają się być poza budynkami teraz – raz żeby na wypadek aftershocku nie być w zawalającym się budynku oraz po to żeby pomagać innym.

Podobno mocno zostąły uszkodzone placy Durbar Square w Katmandu i Bhaktapurze i Patanie. Są to stare budowle którym mały wstrząs mógł spowodować zawalenia. Na zdjęciu wyżej widać co zostało z jednej ze światyń na placu Durbar Square w Katmandu.

Liczba ofiar nie jest znana, nieoficjalnie Routers podaje powołując się na nepalską policję że na ten moment około 449 osoób. Wiele osób nadal jest uwięzionych w różnych częściach kraju pod zawalonymi budynkami.

Na bieżąco sytuację można śledzić na portalach: The Guardian oraz Al Jazeera

Aktualizacja: 13:30 25.04.2015 – podobno jest 8 martwych w bazie pod Everestem –  Camp 1 i 2 całkowcie zmiecione.  Baza pod Makalu – OK. Czekamy na informację jak sytuacja pod Annapurną i Manaslu. Informacja:  https://twitter.com/NorthmenPK

Marcin Mentel

Backpackers Club

.