займ на карту срочно с плохой кредитной историей
31thlipiec

Opłaty, pozwolenia, bilety – ceny w Nepalu rok 2015

Witam,

Dostaje wiele zapytań od indywidualnych turystów, alpinistów dotyczących wskazówek do wielu rejonów Nepalu. Poniżej chciałem przybliżyć strukturę wysokości opłat za pozwolenia trekkingowe/wspinaczkowe w Nepalu.

Ważne:

– wiele rejonów w Nepalu wymaga dodatkowo karty trekkingowca TIMS, która kosztuje 10 USD/osoba/za 1 rejon trekkingowy, jeśli korzystamy z usług agencji nepalskiej. Albo 20 USD/osoba/za 1 rejon trekkingowy jeśli ubiegamy się o nią indywidualnie.

– Proszę pamiętać że niektóre trasy trekkingowe (np Sherpani Col – Ice Col) biegną przez kilka terenów trekkingowych (Barun National Park i Sagmaratha National Park) dlatego tutaj np będą potrzebne DWIE karty TIMS jedna do Barun a druga dla rejonu Sagmaratha.

– Proszę pamiętać także że posiadanie „niektórych” zezwoleń wspinaczkowych zwalnia nas z obowiązku wyrobienia karty TIMS.

– ale będą też takie rejony do których będziemy potrzebowali zezwoleń: karty TIMS, biletu do Parku Narodowego, pozwolenia Restricted Area, a czasami jeszcze pozwolenia wejścia na szczyt. Więc robi się trochę tej papierologii.

– przy wspinaczkach na szczyt w tabelach opłatowych nie jest wymieniony wymagany depozyt śmieciowy (minimum 250 USD – przy najniższych szczytach – w zależności do jakiej grupy należy szczyt na który wchodzimy) i często depozyt musi być opłacony w USD, a zwracany jest w lokalnej walucie.

– proszę pamiętać, że niektóre pozwolenia (Restricrted Area np. ) wymagają podania numeru wizy (którą to wizę najpewniej dostaniecie na lotnisku w Katmandu) czyli potrzebujecie 1-3 dni czasu w Katmandu na ubieganie się o pozwolenia – bo rzadko które pozwolenie dostaniecie u bram parku, rezerwatu.

– oczywiście nadal nie zapominajmy o opłacie za wizę, która w tym momencie wynosi 25 USD/za wizę 15 dniową, 40 USD/za wizę 30 dniową. Oczywiście są jeszcze inne rodzaje wiz – wymieniłem tylko te najpopularniejsze – ważne dla plecakowców – nie wolno przebywać w Nepalu więcej niż 180 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego. Więcej info o wizach – LINK

Także zauważam ogromny wzrost cen idący w 200-300 % usług, produktów, pozwoleń w porównaniu jeszcze z niedawnymi latami 2007-2008. Po trzęsieniu ziemii ceny nie spadły i nie spadną – moim subiektywnym zdaniem, w następnym roku na pewno możemy oczekiwać kolejnych podwyżek cen pozwoleń czy opłat za wejścia do zabytków.

Tabele z opłatami – są to tylko opłaty za papierek, często do tego dochodzą wynagrodzenie przewodników wysokogórskich, przewodników trekkingowych, tragarzy, ich WYSOKIE ubezpieczenie, koszta ich wyżywienia, noclegu, transportu, sprzętu i inne koszta własne i grupowe.

Także uzyskanie wielu z tych pozwoleń(pozwoleń wspinaczkowych, pozwoleń restricted areas narzuca na nas konieczność aplikowania przez agencję nepalską – gdyż indywidualny turysta nie może – często też żeby uzyskać pozwolenie np. „Restricted Area” wymagana jest grupa min. 2 osób, i do wielu pozwoleń wymagany jest przewodnik nepalski, którego nazwisko widnieje na pozwoleniu)

Opłaty wejść do zabytków Doliny Katmandu i ważniejszych innych w kraju – LINK

Opłaty wejść do parków narodowych w Nepalu(Sagmaratha, Annapurna itp.) – LINK

Opłaty wejść do „Restricted Areas”(terenów jak np. Dolina Tsum, rejon Kangchenjungi, Dolpo itp.) – LINK

Opłaty wejść na szczyty trekkingowe (np. Mera Peak, Pachermo itp.) – LINK

Opłaty wejść na szczyty wspinaczkowe (np. Everest, ośmiotysięczniki, Dhampus Peak itp.) – LINK

Szczyty poniżej 5800 mnpm są zwolnione z opłaty.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

 

.