займ на карту срочно с плохой кредитной историей
01stwrzesień

Pico da Neblina

Witamy serdecznie,

Prezenter angielskiego programu Multishow ukarany grzywną 6000 funtów za nielegalne wejście do Pico da Neblina.
Do niedawna jedyne osoby które miały autoryzację na wejście do Parku Nardowego Pico da Neblina były osoby z organizacji ICMBio oraz Funai. Poza nimi oczywiście mogli tam przebywać, i wchodzić Indianie oraz wojsko.
Sandro Cardoso, który tworzył program o przygodach i eko-turystce, został złapany przez „agentów federalnych”, podczas powrotu z wiosek Indian Yanomami.
Od 2002 roku oficjalnie Park był zamknięty dla odwiedzin dla grup turystycznych, lecz powoli, ta sytuacja się zmienia – jak zresztą informuje w naszych newsach.
Oczywiście Sandro Cardoso składał wniosek o pozwolenie na wejście do Parku Pico da Neblina, lecz jego wniosek został odrzucony.
Jedyną słuszną i możliwą drogą do wejścia do Parku Pico da Neblina jest otrzymanie zaproszenia od Indian Yanomami, do których należą większość ziemi terenu Parku Narodowego Pico da Neblina.

Park Pico da Neblina ma ponad 22 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest większy niż stan Sergipe w Brazylii.  Ale tylko trzech pracowników ICMBio jest zatrudnionych do pracy w parku narodowym Pico da Neblina. Największymi problemami parku są nielegalne górnictwo, niekontrolowany ruch turystyczny, oraz wycinanie lasów.
Park narodowy Pico da Neblina ma dużą ilość jaskiń nieznanych dla większości populacji Brazylii.
Od niedawna jest nowy główny manager parku narodowego, a jak się wypowiada jego priorytetem jest ponownie oficjalnie otworzyć Park Narodowy dla ruchu turystycznego, żeby nie musieli oni prosić Indian o wejście na ich tereny.
Jak się wypowiada szef parku, próbują oni znaleźć aby rozwinąć bardziej turystykę w kraju. Gdyż dziś cały ruch turystyczny odbywa się poza ich wiedzą, i kontrolą co ich bardzo martwi. Turyści zostawiają śmieci. Także są raporty o wypadkach turystów, używających narkotyków w wioskach Yanomami. Liczmy, że oficjalna decyzja o otwarciu Parku Pico da Neblina, wyjdzie w ciąg najbliższych tygodni.

Niedawno miała miejsce ekspedycja składająca się z członków organizacji ICMBio, INPA oraz wojska, idąca szlakiem na szczyt Pico da Neblina. Zdobyli ten szczyt,a głównym ich celem było zmonitorowanie wpływu dotychczasowych wizyt w tym parku narodowym,które były niekontrolowane przez dekady. Grupa ta zauważyła brak regulacji dotyczących śmieci, ich utylizacji, wynoszenia z parku narodowego. Gdzie, na szczycie Pico da Neblina, pewne ilości śmieci po prostu psują krajobraz jak i środowisko. Cała ta ekspedycja posprzątała okoliczne tereny i przygotowała Park dla kolejnych kontrolowanych wizyt turystów. Także podczas tej wizyty kilka próbek nieznanych dotychczas gatunków roślin zostało pobranych i członkowie organizacji INPA są na etapie rozpoznawania i badania tego nowego odkrycia.
Park Pico da Neblina jest ciągle nieznany. Nie zadeptany przez człowieka, a sam człowiek odwiedzający go, jest często zaskakiwany jego różnorodnością.

A poniżej kilka ciekawych wykresów.

Wykres pokazujący wzrost  populacji Indian Yanomami w parku narodowym Pico da Neblina.

 

 

 

 

 

 

Wykres pokazujący spadający trend wyrębu lasów deszczowych w rejonie Pico da Neblina w Amazonii.

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.