займ на карту срочно с плохой кредитной историей
01stCzerwiec

Podsumowanie sezonu wspinaczkowego Wiosna 2016 w Himalajach

Witam,

W dużej mierze był to kolejny normalny sezon w Himalajach, lecz charakteryzujący się długotrwałą złą pogodą oraz ciężkimi warunkami do wspinania na niektórych górach.
Trzęsienie ziemi z ostatniego roku wydaje się, że nie miało znaczącego wpływu na liczbę alpinistów tego roku. Pomimo pewnych obaw na początku sezonu, nie zanotowano spadku liczby wspinaczy w porównaniu z poprzednimi latami.
Liczba „trekkersów” jednak znacząco spadła w tym roku w porównaniu do poprzednich lat.

Everest
Po dwóch katastroficznych sezonach, 2016 okazał się dobrym rokiem na najwyższej górze świata. Jest szacowanem, że na szczyt weszło około 550 osób(od strony południowej i północnej łącznie), liczba ta zawiera 5 osób, które się wspinały bez użycia butli tlenowych. Próba wejścia Słowaków SW ścianą Everestu została porzucona przez nich, gdy zeszła na nich mała lawina na wysokości 7200 mnpm.
Jeden wspinacz zmarł w BC po stronie północnej Everestu – maja 12-ego 2016. Pięciu innych wspinaczy zginęło po stronie południowej podczas okna pogodowego pomiędzy 20-22.05.2016 po stronie południowej. Wszystkie te osoby miały problemy z chorobami wysokościowymi.

Lhotse
Sezon wiosenny 2016 kończy się bez ani jednej osoby na szczycie Lhotse. Dnia 19.05.2016 podczas pierwszego ataku szczytowego, kilku alpinistów było około 100 metrów poniżej wierzchołka, kiedy to członek zespołu poręczującego drogę (Ang Furba Sherpa) doznał śmiertelnego w skutkach upadku. Atak szczytowy został wtedy odwołany. Po tym wydarzeniu zła pogoda nie pozwoliła nikomu wyjść wyżej niż C4.\

Makalu
Pomimo bardzo złej pogody i ciągle zmieniającej się prognozy pogody, ponad 30 alpinistów weszło na szczyt Makalu, podczas dwóch okien pogodowych. 4 wspinaczy w tym Nives Meroi i Romano Benet, stanęli na szczycie 12 maja 2016. Makalu był ich(obu) 13-tym ośmiotysięcznikiem w kolekcji. Około 28 wspinaczy doszło na wierzchołek podczas drugiego ataku szczytowego 23 maja 2016.
Wcześniej dwóch wspinaczy zginęło w namiocie w obozie C2, nocą 10 maja 2016. Udusili się. Najprawdopodobniej było to spowodowane uszkodzeniem maszynki do gotowania i/lub słabą wentylacją namiotu.

Cho Oyu
Wielu wspinaczy pozostało bez szczytu na Cho Oyu z powodu złej pogody. Warunki do wspinania powyżej C1 były bardzo ciężkie. Pomimo tego 4 alpinistów zdobyło szczyt 7-ego maja 2016. A około 12 kolejnych stanęło na wierzchołku podczas ataku szczytowego z dnia 14/15 maj 2016. Lecz nadal to niewielka liczba w porównaniu z poprzednimi latami.

Manaslu
Pierwsze kilka tygodni sezonu na Manaslu charakteryzowały się ogromnymi opadami śniegu i złą pogodą. Pierwsze okno pogodowe pojawiło się w okolicach 9/10 maja. 10 osobowa grupa Dutch Korps Mariniares zatrzymała się trochę poniżej prawdziwego wierzchołka Manaslu, uznając dalszą wspinaczkę za zbyt niebezpieczną. Inni: Peter Hamor i Horia Colibasanu weszli na szczyt właśnie wtedy 10 maja 2016. To był 13-ty ośmiotysięcznik dla Petera Hamora.
Peter i Horia mieli także w planach wejście nową drogą na północnej grani Manaslu, ale zła pogoda zakończyła ich próbę już na 4900 mnpm.

Annapurna
Po długim czasie wyczekiwania spowodowanego złą pogodą i nieudanym atakiem szczytowym, około 30 alpinistów, stanęło na wierzochłku Annapurny na przełomie kwietnia/maja 2016. Boyan Petrov był pierwszym który stanął na wierzchołku kwietnia 30-tego. Pozostali weszli na szczyt 1-ego maja.
Annapurna była 13-tym ośmiotysięcznikiem w kolekcji Mingon Kim’s(Korea Południowa) oraz 12-tym dla Carlosa Soria(77lat) – najstarszy człowiek na szczycie Annapurny.

Shisha Pangma
Warunki na Shisha Pangmie były dużo gorsze niż na innych ośmiotysięcznikach w tym sezonie. Na północnej stronie góry, sezon wspinaczkowy tak naprawdę nigdy nie wystartował. Na południowej stronie dwóch silnych wspinaczy Ueli Steck i David Gottler musieli zawracać na wysokościach 7800 mnpm i 7600 mnpm podczas swoich dwóch ataków szczytowych. Ich plan wejścia nową drogą został pogrzebany poprzez złą pogodę.
Na północnej stronie dwóch alpinistów zginęło, wpadając do ukrytej szczeliny na wysokości 6200 mnpm – 24.06.2016.

Krótkie podsumownie sezonu wiosna 2016 w Himalajach ( ilość osób na szczycie / ilość zmarłych alpinistów )

Everest: 550+ / 6
Kangchenjunga: 0 / 0
Lhotse: 0 / 1
Makalu: 33 / 2
Cho Oyu: 15+ / 0
Dhaulagiri: 5 / 1
Manaslu: 2 / 0
Annapurna: 30 / 0
Shisha Pangma: 0 / 2

(źródło: altitudepakistan.blogspot.com) Tłumaczenie: własne

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.