займ на карту срочно с плохой кредитной историей
06thlipiec

Pogarszająca się sytuacja w Tybecie

Witam serdecznie,

Sytuacja w Tybecie pogarsza się z tygodnia na tydzień. Nie tylko dla lokalnej ludności ale także dla turystów. Poruszanie się po Lhasie jest utrudnione, a wędrowanie jej ulicami na własną rękę bez eskorty przewodnika i grupy turystycznej, praktycznie niemożliwe. 

Również zmiany zachodzące w mieście jak i całym rejonie Tybetu są nieodwracalne. Coraz mniej w samym Tybecie – Tybetańczyków i ich kultury. To teraz rząd chiński buduje w okolicy najświętszej świątyni tybetańskiej Jokhang Temple, centrum handlowe i parkingi podziemne, mając na celu powolne wyniszczenie najważniejszych budowli, symboli buddystycznych w tym jak i innych miastach. Więcej na temat zmian zachodzących w Lhasie przeczytacie w tym artykule.

China destroys the ancient Buddhist symbols of Lhasa City in Tibet

Także od pewnego czasu w wielu rejonach Tybetu zabronione jest czczenie, posiadanie wizerunków przywódcy duchowego Dalaj Lamy. Załapanym Tybetańczykom z wizerunkiem Dalaj Lamy, może grozić kara więzienia. Restrykcje tą są coraz bardziej surowe, ze względu na 78 urodziny Dalaj Lamy, które przypadają dzisiaj 6 lipca 2013.  Więcej o tym co mogą Tybetańczycy a czego nie w artykule poniżej.

China reportedly bans portraits of the spiritual leader of Tibet

I na koniec genialny reportaż!

Przez ponad 60 lat Tybetańczycy próbowali stawiać opór chińskiemu najeźdźcy. Ale jak długo mogą oni jeszcze wytrzymać groźby represji, wojskowej okupacji i pogłębiającej się kulturowej asymilacji. Francuski reporter spędził kilka dni w Tybecie nie ujawniając swojego zawodu. Jest to niesamowita relacja dotycząca regionu, który powoli przestaje istnieć….

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.