займ на карту срочно с плохой кредитной историей
11thmarzec

Powódź w Himalajach?

Powódź w Himalajach?

Poniżej chciałem przedstawić krótki zarys projektu nurkowania w dwóch jeziorach himalajskich, który będzie miał miejsce podczas wyprawy Mera Peak & Nurkowanie na przełomie kwietnia/maja 2012.  Grupa Kamila Iwankiewicza i Bogumiła Buczyłko będzie podejmować się tego niecodziennego wyczynu, próby pobicia rekordu świata!

Podczas kilka ostatnich dekad w rejonie Everestu oraz Parku Narodowego Makalu-Barun, powstało 24 nowych jezior polodowcowych oraz 34 duże jeziora zwiększyły znacząco swoje rozmiary, jako rezultat zmian klimatycznych oraz regionalnych trendów ocieplenia. Ostatnie analizy satelitarne sugerują, iż przynajmniej 12 nowych, bądź ciągle rozrastających się jezior w rejonie rzeki Dudh Kosi, z których 9 znajduje się w dolinach Hinku i Hongu w Parku Narodowym Makalu-Barun, są potencjalnie niebezpieczne, bazując na ich bardzo szybkim rozroście na przestrzeni osatnich kilku dekad. Do chwili obecnej, relatywnie mało wiedzy były zebranej na temat tych jezior, wliczając w to ich charakterystykę fizyczną, stopień zagrożenia, perspektywiczny zakres szkód jakie mogą wyrządzić w razie powodzi.
My wybierzemy się do dwóch z tych potencjalnie niebezpiecznych jezior!

Jezioro 464(Chamlang North) – 5205mnpm

Lake464 (źródło http://skyshipfilms.com/blog/)

Jezioro 464 jest zlokalizowane na północny zachód zaraz pod zboczami góry Chamlang(7319mnpm). Nie było specjalnie określane jako niebezpieczne poprzez badania w poprzednich latach, bardzo możliwe, iż ze względu duża część jeziora oraz przylagające tereny geomorficzne były zasłonięte przez cienie w zdjęciach sateliatrnych użytych do analiz. Dla przykładu, bezimienny lodowiec u głowy jeziora uchodzi bezpośrednio do jeziora i może być źródłem przyszłych odpadów lodu od niego, w zależności od jego położenia oraz nachylenia. Przewieszone klify lodowe zostały zabserwowane powyżej północnej ściany Chamlang, które mogą być bardzo łatwo oderwane przez dalsze topnienie, bądź wstrząs ziemii. Morena jeziora jest bardzo mała i łatwa do rozerwania w sytuacji nagłego przypływu. Ciemno zielono-niebieski kolor jeziora, oraz opóźnione mechanizmy zamarzania(bazując na zdjęciach satelitarnych) sugerują iż jezioro 464 jest dość głębokie, powodując powstanie dalszych obaw w związku z potencjalnym „wybuchem jeziora” i powodzią.

Jezioro 459 – East Hongu#1 – 5379mnpm

Zdjęcie: A.Byers 27 October 2009

Jezioro jest zlokalizowane na północ od stromej sekcji skalno-lodowej, która sięga wysokości 5762mnpm. Lecz nie ma bezpośredniego kontaktu pomiędzy lodowcem East Hongu, a jeziorem. Nie występują nad nim przewieszone lodowce bądź klify lodowe, od zbocza skalnego powyżej jeziora. Również dystans kilku kilometrów dzielące jezioro i koniec moreny, a miejscem zejścia do doliny Hongu, prawdopodobnie wyhamowałyby jakikolwiek wylew. W takim wypadku jezioro 459 jest uznane za bezpieczne w kategoriach prawdopodobieństwa powodzi. Stożek swieżego gruzu pochodzący z terminala moreny lodowca East Hongu tamuje jezioro Seti Pokhari u dołu głównej Doliny Hongu.

Zachęcam do oglądnięcia traileru filmu Outburst opowiadającego właśnie o tematyce zagrożenia powodzi, rozrostu jezior polodowcowych w rejonie Khumbu i Hongu/Hinku.

Źródło filmu: http://outburstfilm.com/

Źródło artykułu : http://www.caee.utexas.edu/prof/mckinney/high-mountain-glacial-water/FullProceedingsFinalEdited-2.pdf

Tłumaczenie: własne.

Pozdrawiamy,

Backpackers Club

.