займ на карту срочно с плохой кредитной историей
21thwrzesień

Rejon Kangchenjungi, Annapurny i restricted areas

Witam serdecznie,

Agencje turystyczne wywierają nacisk na rząd nepalski w celu obniżenia cen pozwoleń na „restricrted areas”. Do tych restricted areas należą między innymi Górne Dolpo, Mustang, rejon Manaslu, Dolina Chun oraz Nangpa.
Agencje domagają się aby rząd zdeklarował je jako „normalne rejony” co spowoduje zmniejszenie opłaty za zezwolenie na wejście w tamte rejony.
Dotychczas rząd zbierał po 500 USD/osoba za 10 dniowy pobyt w tamtych rejonach za sam kawałek papieru. Agencje domagają się aby ta kwota została zmniejszona do 50 USD/osoba.
Z powodu zaporowej kwoty samego pozwolenia np tylko 4000 osób odwiedziło rejon Mustang w 2012 roku,gdzie rejon Annapurny ponad 100 tysięcy osób. Także agencje wywierają nacisk, żeby rząd poluzował prawa dotyczące rozwoju infrastruktury w „restricted areas”, żeby lokalna ludność mogła budować więcej lodgy, hotelików, które przyciągnęłoby większą liczbę turystów w te rejony.
Także „restricted areas” cierpią z małej ilości odwiedzających, także z powodu regulacji dotyczącej, że nie mogą turyści wybierać się w te rejony przynajmniej bez przewodnika. W rejon Annapurny dla porównania można wybrać się w indywidualną podróż.

Ponownie otwarcie lotniska w Humde w rejonie Manang, Annapurna.
Od kilku dni ponownie są operowane regularne loty do lotniska Humde w rejonie Manang. Jesrt to wielka ulga dla lokalnej społeczności, gdyż wiedzą oni, że wznowienie działalności tego lotniska przyciągnie większą liczbę turystów do ich rejonu (jakby, już ich było mało w rejonie Annapurny 🙁 ). Regularne loty będą się odbywać na trasie Pokhara – Humde. Lotnisko to jest zlokalizowane na wysokości 3396 m.n.p.m.
Przed remontem pasa startowego mogły tutaj lądować tylko małe wyczarterowane samoloty, plus twin ottery Nepali Airlines, ze względu, iż pas startowy nie był wstanie przyjąć cięższych samolotów.
Po 3 latach modernizacji, 600 metrowy pas startowy został wydłużony o kolejne 300 metrów a jego nawierzchnia została odnowiona. czyli Chińczycy jeszcze bardziej skrócą sobie treking dookoła Annapurny. Przylecą do Humde przejdą przełęcz i odjadą jeepem, albo odlecą samolotem z Jomson. Tak też można…

kangchRejon Kangchenjungi jest domem dla 29 „dużych kotów”
Kangchenjunga Conservartion Area jest domem dla 29 śnieżnych panter, w dystrykcie Taplejung, który graniczy z Indiami od wschodu, z Tybetem od północy.
Lokalne organizacje badające populacje tego zagrożonego w świecie zwierzęcia bardzo się cieszą z tak „wysokiej” liczby populacji w tym rejonie.
Cztery rejony zostały uznane z najczęstsze miejsca pojawiania się panter śnieżnych – Khambachhen, Yangma, Gala i Ramjer.
Jednak z powodu zmian klimatycznych zachodzących w Himalajach pantery śnieżne możliwe, że będą się przemieszczały jeszcze wyżej na północ w poszukiwaniu swojego preferowanego, bardziej odpowiedniego klimatu. W tym momencie najczęściej je można spotkać na wysokościach pomiędzy 3400 m.n.p.m. do 6700 m.n.p.m.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.