займ на карту срочно с плохой кредитной историей
06thstyczeń

System GPS na trasie dookoła Annapurny

Witam serdecznie,

Annapurna Conservation Area Project (ACAP), rejon który jest najczęściej odwiedzanym terenem górskim w Nepalu, rozwinął system który będzie namierzał turystów całą drogę na trasie dookoła Annapurny.

Annapurna-Circuit-Trek-Map

ACAP wyszło z propozycją systemu namierzającego działania turystów, po wypadkach w tym rejonie jak, turyści gubiący drogę, czy atakowani przez dzikie zwierząt, czy zaginający bez śladu.
Program został nazwany TTS – Tourist Tracking System. System ten pozwala ACAP mieć oko na turystów oraz być w stanie im pomóc dzięki małemu urządzeniu wielkości pendriva.
Te urządzenie nazwane zostało „e-tag” automatycznie przekazuje dane dotyczące pozycji turysty do komputerów ACAP. Dzięki temu urządzeniu w razie wypadku, turysta przez naciśnięcie przycisku na tym „pendrivie” będzie mógł zawiadomić władzę o wypadku, i że jest potrzebna pomoc.
W tym momencie urządzenia te na razie działają tylko na trasie do Sanktuarium Annapurny, wliczając w to miejsca takie jak Birethanti, Ghandruk, Pothana, Pritam Deurali oraz Shikh. Według zarządu ACAP zasięg działania tego urządzenia zostanie poszerzony jak tylko skończą się aktualne testy w w/w rejonie.
Żeby otrzymać urządzenie „e-tag” każdy turysta musi zapłacić 1000 Rs(około 10 USD) depozytu za wypożyczenie. Po powrocie z trekkingu oddając e-tag w biurze ACAP, 10 USD zostaje im zwrócone.

Kolejną ciekawą wiadomością dla turystów wybierających się do Nepalu jest informacja, że taksówki na lotnisku międzynarodowym w Kathmandu uległy wymianie. Nowiutkie Fordy i Maruti czekają na lotnisku żeby nas zawieźć w dowolne miejsce w Kathmandu. Koszt za 1 km to 75 Rs(ok. 75 centów). Ale oczywiście mała szansa jest żeby turyści zapłacili właśnie tyle. Albo żeby jakikolwiek taksówkarz dla turysty włączył licznik. Nadal pozostaje nam ustalać ceny przed wejściem do auta.

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.