займ на карту срочно с плохой кредитной историей
14thpaździernik

Tragiczne wydarzenia w Himalajach

Witam,

W ostatnie dni napłynęło do nas bardzo wiele tragicznych wieści z Himalajów, zarówno z Indii, jak i z Nepalu.

Pewnie wielu z Was słyszało/czytało o tragicznych wydarzeniach w indyjskich Himalajach. Zginęli dwaj polscy alpiniści : 11 października Grzegorz Kukurowski, a 13 października Łukasz Chrzanowski.
Szczegółowy opis tych tragicznych wydarzeń możemy przeczytać na stonach Polskiego Związku Alpinizmu – LINK1 & LINK2.

Przewodnik nepalski zginął na Lobuche East Peak 6119 mnpm. Podczas zbierania liny, już w trakcie zejścia, poślizgnął się i spadł. Zaginął w sobotę 8 października. Wczoraj 13 października, ekipa poszukiwawcza odnalazła ciało. Ciało Chongba Sherpa (24 lata) zostało odnalezione na wysokości około 5800 mnpm. Pozostała część jego zespołu zeszła bezpiecznie na dół.

Sezon na Manaslu teoretycznie skończony, lecz jeszcze pojedyńcze ekipy walczą z tą górą. 7 października japoński alpinista poślizgnął się na szczycie Manaslu, w trakcie robienia zdjęcia innym osobom na wierzchołku. Trwają poszukiwania helikopterem miejsca przypuszczalnego upadku alpinisty, lecz dotychczas bezskuteczne.

Monsun w Nepalu
Standardowo monsun wchodzi do Nepalu w okolicach połowy czerwca, a opuszcz ten kraj około 23 września. W tym roku jego pobyt w Nepalu przedłużył się, aż o 19 dni i opuścił „oficjalnie” kraj 13 października 2016. W 2013 roku padł rekord opóźnienia wyjścia monsunu z Nepalu – oficjalnie uznano, że pora monsunowa skończyła się 19 października 2013. Podczas monsunu w Nepalu spada 79% całorocznych opadów.

Ciekawy wywiad z Andrzejem Bargielem o Himalajach, jego planach na przyszłość, opinii o polskim himalaizmie – LINK

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.