займ на карту срочно с плохой кредитной историей
16thsierpień

Urzekająca, legendarna, problematyczna Ruta 40 – Argentyna

Witamy,

Droga krajowa Ruta 40 przecina kraj podłużnie, łącząc małe wioski i duże miasta od Cabo Virgenes(Santa Cruz), aż po La Quiaca(Jujuy). Droga ta stała się atrakcją dla turystów, a także celem wojny pomiędzy urzędującymi politykami. Przekształcała się ona przez lata, i ciągle się zmienia.

Droga krajowa Ruta 40 może być praktycznie uznana za kręgosłup Argentyny, biegnąc 5 tysięcy kilometrów, przecinając 18 ważnych rzek, 20 parków narodowych i rezerwatów, oraz łącząc ze sobą 11 prowincji. Podobna do Route 60 w USA, ale zdecydowanie dłuższa oraz sięgająca wyższych wysokości(prawie 5000 m.n.p.m. w Abra del Acay, Salta), droga ta stała się jednym z głównych atrakcji w Argentynie.

Została stworzona w 1935 przebiega u podnóża Andów. Nie tylko rząd argentyński stara się coraz bardziej rozpromować tą trasę jako atrakcję turystyczną, ale także my. Chcemy żeby Argentyna kojarzyła się z nią, z tą drogą. A nie głównie z winem, tangiem, stekami, oraz Patagonią.

Dlaczego dostała numer 40? Gdyż numery od 1 do 50 zostawały przyznawane drogom, które łaczyły stolice prowincji, bądź były znacznych długości. Także drogi, które biegły z północy na południe miały zakres liczbowy 32-40. Więc jak stało się, że wybrana została 40?Gdyż jest to najbardziej na zachód położona droga(z tych wyżej wymienionych) dlatego dostała ostatni numer czyli 40.

Co sprawia że jest ona taka specjalna? Jej wiek. Jest jedną z najstarszych dróg w kraju.W wielu miejscach zbiega się ona z antyczną drogą Camino del Inca, zbudowana w 1450, która łączyła podbite, najbardziej na południe wysunięte tereny imperium inkańskiego z ich stolicą Cusco.

Daje nam dostęp do ogromnej ilości parków narodowych. Jej różnorodność, gdzie doświadczymy różnorodnych klimatów, flory, fauny.

Jej najniższym punktem jest Cabo Virgenes(latarnia morska) w Santa Cruz – znajduje się ona na wysokości 39 m.n.p.m., a wznosi się droga prawie pod 5000 m.n.p.m.
Rozciąga się od 22° 45’S do 52°S. Przebiega przez 236 mostów.
Polecamy Wam ciekawą interaktywną mapkę na stronie :

Ruta 40

Zapraszamy do udziału w planowanej na następny rok naszej wyprawie dużą częścią legendarnej argentyńskiej drogi Ruta 40!

Argentyna/Chile – RUTA 40

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.