займ на карту срочно с плохой кредитной историей
20thwrzesień

Wieści z Himalajów

Witam,

Nareszcie bardzo dobra jesienna pogoda zaczyna się pojawiać na wysokich himalajskich szczytach. Zespoły na górach donoszą o bezchmurnym i bezwietrznym niebie. Taka powoduje, że nawet najcięższy dzień aklimatyzacji jest przyjemnością.

Himalayan Times donosi, iż Ministerstwo Turystyki wystawiło 227 pozwoleń wspinaczkowych na 19 szczytów. Z czego, z tej liczby, Manaslu „pochłonęło” 148 pozwoleń, które tworzą 16 ekspedycji.

Szczyty Tenzinga i Hillarego
Kanadyjka Elia Saikaly oraz Pasang Kaji Sherpa podejmują się próby pierwszego wejścia na dwa nowo otwarte do wspinania szczyty. Znajdują się one na grani pomiędzy Cho Oyu oraz Gyachung Kang. Wcześniej były nazwane Ngozumba I i III, lecz ich nazwy zostały zmienione na Tenzing Peak (7916 m) oraz Hillary Peak (7681 m).
W tym momencie w/w dwójka udaje się w stronę base campu. Saikaly filmuje całą wyprawę, który to materiał po zakończonej ekspedycji będzie pokazywany w Discovery Canada.

Cho Oyu
Cho Oyu cieszy się okresem dobrej pogody. Ekipy zaczynają rozbijać obóz Camp 1.5 – to jest obóz pomiędzy tradycyjnymi camp 1 i camp 2. Nie jest znany powód rozłożenia camp 1.5, gdyż dystans pomiędzy C1 i C2 nie jest duży.
Firma Adventure Consultants opisuje warunki na górze tak:
„Są dwa punkty problemowe na standardowej drodze na Cho Oyu: lodowy klif na 6800 m oraz Żółte Skały, wystająca warstwa skalna, która przedziela na dwie części pasmo górskie na wysokości ok 7500m. W 1951 Edmund Hillary próbował nielegalnie wejść na Cho Oyu i zatrzymał go właśnie lodowy klif na wysokości 6500m.
Jeden z naszych włoskich przyjaciół opisał ten lodowy klif jak „dziesięć minut terroru”.”

Manaslu
Ekipa Seven Summits Treks celuje, żeby przeprowadzić atak szczytowy w pierwszym tygodniu października. Arnold Coster informuje, że mieli opady śniegu w C1 kilka dni temu i teraz czekają na jego ustabilizowanie.
Mariano Galvan oraz Alberto Zerain chce poprowadzić nową drogę na Manaslu. Duo chce wspinać się drogą po północnej stronie góry. Przetrali szlak do 5450m. Następnym wypadem chcą założyć C2.
Także 6 osobowy zespół japoński próbuje swoich sił na wschodniej grani Manaslu.

Dhaulaghiri
Phil Crampton z firmy Altitude Junkies donosi spod Dhaulagiri:
„Pogoda dotychczas była super. Wczoraj nie było nawet pojedyńczej chmury na niebie oraz zero wiatru. To był jeden z najlepszych pogodowych dni jakie miałem w Himalajach od 20 lat. Lecz na lodowcu czuło się jakby było ponad 40*C.
17 września poszliśmy do C1. 18 września wybraliśmy się do C2, część grupy została tam na noc, pozostali zeszli na dół. Nasi Szerpowie ciągle pracują w wyższych obozach poręczując drogą, licząc że zdążą zanim pogoda się popsuje. Ciągle transportujemy sprzęt pomiędzy obozami. Celem jest próba ataku szczytowego pomiędzy 25, a 30 września 2016.

Everest
Kilian Jornet zrezygnował ze swojego szybkościowego wejścia na Everest ze względu na dużą ilość śniegu po stronie północnej Everestu.
Nobukazu Kuriki – dotarł do Advanced Base Camp na ok. 5800m i udał się w kierunku C1. Jutro jeśli pogoda pozwoli będzie celował w okolicę 6800m. Lecz dziś pada i prognoza zapowiada, także opady jutro.

Broad Peak
Oscar Cadiach ma nowego partnera do wspinaczki na Broad Peak tej jesieni – jest nim Ali Sadpara – słynny Pakistańczyk, który dokonał wraz z S.Moro i A.Txikon’em pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat.

źródło: Alan Arnette Blog; AltitudePakistan Blog
Tłumaczenie: własne

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.