займ на карту срочно с плохой кредитной историей
16thListopad

Wyprawa Trzy Przełęcze Khumbu – sukces – pozdrowienia z Kathmandu

Witam serdecznie,

Nadajemy z Kathmandu, gdzie powoli dobiega końca wyprawa „Trzy Przełęcze Khumbu”. Wyprawa przebiegała sprawnie, choć na początku pogoda nas nie rozpieszczała. W październiku tego roku w ciągu 47 godzin spadło na terenach od 4300 m.n.p.m. i wyżej prawie 1 metr śniegu. Spowodowało to w październiku zamknięcie np wspinaczki na Island Peak na 10 dni. Do tej pory na razie nikomu w sezonie jesiennym nie udało się zdobyć Ama Dablam. Przełęcze Cho La, Kongma La zostały zamknięte. Pogoda spłatała wielkiego psikusa wyprawom w październiku.

My wylatywaliśmy do Lukli 30 października. I wylecieliśmy z Kathmandu o godz 12.00, pomimo, że lot mieliśmy ustalony na 8 rano. Tak, wylecieliśmy, ale w Lukli nie wylądowaliśmy. Po około 1 godzinnym krążeniu w chmurach nad Himalajami, szukając chociażby małej przerwy w zachmurzeniu i punktu odniesienia, gdzie może być Lukla, pilot na szczęście zawrócił do Kathmandu. Jak zawsze mówię grupom, że osoby siedzące po prawej stronie samolotu na locie z KTM do Lukli, nie powinny zobaczyć w swoich oknach Himalajów. To jak się okazało że Himalaje są prawej stronie – to wiedz, że coś złego się dzieje.

Następnego dnia byliśmy jednymi ze szczęściarzy i udało nam się wylecieć o 9.00 rano do Lukli i szczęśliwie wylądować. Niedługi czas potem samoloty do Lukli ponowie przestały latać.  Pierwsze dni były bardzo pochmurne, lecz od 04 listopada od miejscowości Lungden 4300 m.n.p.m. i dnia ataku na przełęcz Renjo La 5360 m.n.p.m. , pogodę aż do końca trekkingu mieliśmy przepiękną.

Z powodu nadal występującego śniegu zrezygnowaliśmy z przejść przełęczy Cho La i Kongma La. Lecz pozostałe punktu programu wyprawy zostały osiągnięte. Uczestnicy zdobyli przełęcz Renjo La 5360 m.n.p.m , szczyt Gokyo Ri 5360 m.n.p.m. , szczyt Kala Pattar 5600 m.n.p.m. , Everest Base Camp 5364 m.n.p.m. , szczyt Chokhung Ri 5550 m.n.p.m.

Gratulujemy przejścia trasy w rejonie Khumbu, a jaką pogodę mieliśmy i jakie widoki to możecie zobaczyć w galerii poniżej!

GALERIA WYPRAWA TRZY PRZEŁĘCZE KHUMBU 28.10 – 18.11.2013

Pozdrowienia z Kathmandu!

Marcin Mentel

Backpackers Club

 

.