займ на карту срочно с плохой кредитной историей
20thgrudzień

Zagrożenie z góry, czyli topniejące lodowce

Witamy,

Już wiele razy poruszaliśmy ten temat na łamach naszej strony, lecz wydaje on nam się ciągle aktualny i chcemy nadal uświadamiać społeczeństwo polskie, jak i może zachęcić naukowców polskich do prowadzenia badań w górach i nie tylko na ten temat.

Poniżej chcieliśmy się z Wami podzielić linkami do stron gdzie możecie znaleźć ciekawe informacje na temat powyższej tematyki.

Himalaya – Media Download

W powyższym linku w języku angielskim i niemieckim, znajdziecie przekrojowe, panoramiczne zdjęcia z lat 50’tych oraz z 90’tych oraz 2000 -tysięcznych. Pokazujące bardzo obrazowo i namacalnie zmiany w naszym klimacie, czyli bardzo szybkie powiększanie się jezior w Himalajach i nie tylko, jak i zanikające lodowce na całym świecie.  Co najgorsze, że według badań tempo tego procesu z roku na rok przybiera na sile, przyśpiesza.

The Threat From The Above

Jeden z projektów National Geographic realizowany przy współpracy ze słynnym amerykańskim geografem panem Altonem Byers’em, z którym także my przy realizacji naszego projektu nurkowego mieliśmy okazję współpracować. Pod tym linkiem bardzo przystępnie jest opisane, pokazane w postaci filmu, jak i prezentacji slideshow zdjęć, zmiany zachodzące w naszym klimacie górskim, w przekroju gór na całym świecie. Lecz głównie koncentrując się na Himalajach, gdzie ten proces jest bardzo łatwo zauważalny. Między innymi opisywane jest proces bardzo szybkiego rozrostu jezior w którym mieliśmy okazję nurkować w maju 2012 roku. Polecamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam,

Marcin Niedziółka

Backpackers Club

.