займ на карту срочно с плохой кредитной историей
20thsierpień

Zasady przeżycia w dżungli amazońskiej

Witam serdecznie,

Czy to wysokie góry, czy gorąca pustynia, czy wilgotna dżungla amazońska, każde z tych środowisk stawia nam ogromne wyzwanie. Ciężko tam funkcjonować, i ciężko porównać, wszystkie te miejsca i z kategoryzować, które z nich jest najtrudniejsze dla przeżycia, dla człowieka. W tym news’ie podzielimy się z Wami pięcioma głównymi wskazówkami jak przeżyć w dżungli, które mogą okazać się niesamowicie istotne dla waszych przyszłych wypraw do lasów tropikalnych.

1. Nigdy nie pozbyć się soli. Nie ważne czy w celu utrzymania świeżości mięsa, czy doprawieniu złapanej piranii, sól jest ogromnie ważnym składnikiem aby nasz organizm mógł funkcjonować.

2. Szukaj wody.  Kiedy jest pora sucha, i wszystkie mniejsze strumyki powysychały,poszukiwania źrodła wody zawsze powinno być priorytetem. Jeśli nie mamy dokładnych map, musimy myśleć kreatywnie, ponieważ „następna” rzeka może się nigdy nie pojawić. Czasem usłyszymy grzmot nadchodzącej burzy i zostaniemy uratowani przez potop z nieba, który możemy wykorzystać do zebrania wody. 10 minutowy intensywny opad deszczu może nam dać możliwość zgromadzenia nawet 30 litrów wody – wystarczająco, żeby się wykąpać, ugotować coś, napić oraz napełnić butelki na następny dzień.Czasem będziemy w miejscach gdzie znajdować się będą ładne, grube winorośle wodne, które umożliwią nam nawodnienie się. Jeśli nie mamy takiego szczęścia i potrzebujemy natychmiastowo wody, możemy wykopać dołek w błotnistym terenie i pozwolić aby wypełnił się mętną wodą. Woda tam może być ostrożnie wypita, kiedy już błoto osadzi się na dnie i woda zostanie odkażona.

3. Trzymaj zapalniczkę w suchym miejscu. Takie techniki jak rozpalanie ogniska dwoma patykami, czy krzesiwem zostawmy romantykom. Lokalny człowiek co ma choć trochę oleju w głowie, nigdy nie pójdzie do dżungli bez zapalniczki,często trzyma ją w starej wodoodpornej sakwie na tytoń. Dopóki nie pozwolimy żeby nasza zapalniczka zamoczyła się, albo się zgubiła, nie będziemy musieli bawić się w stare metody.

4.Miej zawszę ostrą maczetę. Myśl o ostrzeniu swojej maczety, jak o chodzeniu na siłownię. Możesz ominąć ją kilka razy, i ujdzie Ci to na sucho. Ale jeśli zaniedbasz reżim treningu na przestrzeni dłuższego czasu, staniesz się mało sprawny i bez formy. W taki sam sposób ostra maczeta sprawi dzienne wycinanie łatwiejszym i mniej niebezpiecznym. czym ostrzejsza maczeta, tym mniej siły trzeba wkładać w cięcie, tym bardziej wydajni jesteśmy.

5.Naucz się jak identyfikować serca palm.Łowienie ryb, kiedy masz talent do tego, to jest łatwo. Znalezienie węglowodanów może być zdecydowanie trudniejsze, problematyczne, m.in. dlatego większość lokalnych wybierając się do lasu zabierają ze sobą torby wypełnione farine(lokalny węglowodan zrobiony z manioku). Jeśli skończą nam się węglowodany nasza energia zacznie spadać bardzo szybko, i nawet jeśli jemy ryby nasze ciało będzie prosić o węglowodany. Serca palm mogą uratować nam życie. I radzilibyśmy tylko ścinać je w momentach, kiedy całkowicie skończą nam się zapasy jedzenia(gdyż musimy ściąć całą palmę), te sałatka warzywna będzie smakowała wyśmienicie, jeśli byliśmy głodni przez kilka ostatnich dni.

Jak chcecie sami przeżyć przygodę w dżungli amazońskiej to zapraszamy Was na wyprawę na najwyższy szczyt Brazylii Pico da Neblina, gdzie mamy możliwość eksplorować jeden z najrzadziej odwiedzanych terenów przyrodniczych na świecie!

PICO DA NEBLINA

A teraz na koniec dwa odcinki programu z udziałem Eda Stafforda, który to jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł cały dystans od źródeł Amazonki do jej ujścia. Cała podróż trwała 860 dni! Polecamy gorąco ten materiał!

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.