займ на карту срочно с плохой кредитной историей
10thMaj

Droga lądowa do/z Lukli

Cześć,

Czasami dostaje zapytania od osób wybierających się do Nepalu, jak dostać się do Lukli, rejonu Khumbu bez konieczności loty do/z Lukli.

Poniżej pokrótce opiszę cały ten proces. 

Jest możliwość złapania autobusu (albo jeepa) z Katmandu do Jiri. A stamtąd udanie się w trek w kierunku Namche Baazar (3450 m.n.p.m.), który będzie biegł wieloma przełęczami, który zajmie nam około 7 dni w jedną stronę.

Ale nie na tej trasie chcę się skupić. Powstała w ostatnich kilku latach inna alternatywna (lepsza?) trasa dotarcia do Lukli/Namche Baazar.

Wszystkie informacje pochodzą z kwietnia 2017.

Z Katmandu do Phaplu:

a) złapać autobus jadący pomiędzy 5 AM, a 6 AM rano do Phaplu z Khula Manch (nowy miejsce odjazdu autobusów z centrum KTM – 27°42’18″N   85°18’54″E) . Koszt takiego autobusu powinien być ok 600-700 NPR/osoba – czas przejazdu 12-16 godz.

b) złapać jeepa odjeżdżającego pomiędzy 5 AM, a 6 AM rano do Phaplu z tego punktu (przy Ring Road w KTM – obwodnicy). Koszt biletu na jeepa to ok 1500-2000 NPR/osoba. Czas przejazdu trochę szybciej niż autobus bo 8-10 godz.

Bilety najlepiej zlecić do kupienia przez jakąś lokalną agencję w KTM, albo hotel w KTM (na minimum 1 dzień wcześniej). Agencja/hotel b. możliwe że też pobierze jakąś prowizję.

Z Phaplu do Ringmo
Nowo wybudowana droga ciągle poprawiana i ulepszana (nie jest asfaltowa). Jak tylko przyjedziemy do Phaplu szukać jeepów (jest ich dosłownie kilka dziennie), które jeżdżą na tej trasie (trasa przejezdna tylko gdy jest sucho,w  porze monsunowej – nieprzejezdna). Jak nie będzie tego samego popołudnia, zapytać się o poranne jeepy.
a) Jeep „rozkładowy” – 1 miejsce około 500 NPR/osoba , czas przejazdu 45 min – 1 godz
b) Jeep „prywatny” – za całego jeepa około 10 000 NPR/jeep (o dowolnej porze)

Z Ringmo do Nunthala
Droga nadal jest w budowie, choć może jakąś część drogi mogą, już przejechać motory/traktory – to nie ma na niej regularnego serwisu samochodowego.

Dalszy trekking:
Jak się dojedzie do Ringmo to dobrze przygotowana osoba może trekking poprowadzić w następujący sposób:
1) Ringmo – Kharikola – czas przejścia około 7 godzin marszu
2) Kharikola – Chheplug – około 22 km treku, 8/9 godzin marszu (można też wcześniej w Surke-pod Luklą- skończyć – 16 km marszu, 6/7 godzin)

Oczywiście powyższe wskazówki można zastosować do trasy w drugą stronę : Lukla –> Phaplu.

Także alternatywnie można także polecieć z Phaplu do Katmandu (lub w odwrotną stronę). Koszt biletu to około 140 USD/osoba. Te lotnisko jest alternatywą, jak ktoś boi się latać do Lukli albo w Lukli jest zła pogoda i nie latają samoloty (w rejonie Phaplu pogoda bywa łaskawsza, niż w rejonie Lukli).

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.