займ на карту срочно с плохой кредитной историей
15thstyczeń

Informacje – Kaukaz

Witam wszystkich zainteresowanych,

Praktyczne informacje: Paszport – każdy uczestnik musi mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wylotu.

Zakwaterowanie W Moskwie zatrzymujemy się w hostelu klasy turystycznej 10-15 minut spacerkiem od Placu Czerwonego. Pokoje 2-3 osobowe łazienki w pokojach. W Terskolu zatrzymujemy się w centrum miejscowości w hotelu w pokojach 2-, 3- osobowych. Bardzo przytulnych. W Eltjubiu zatrzymujemy się w bardzo prostym guesthousie, pokoje wieloosobowe, w zależności od dostępności. W Bezengi zatrzymujemy się w schronisku w bazie, również w pokojach wieloosobowych.

Higiena Prysznic i ciepła woda – W Terskolu i Moskwie ciepła woda dostępna 24 godziny na dobę, chyba że są jakieś problemy z rurociągiem. Ręczniki zabieramy swoje z Polski. W Eltjubiu i Bezengi mogą być problemy z ciepłą wodą.

Zdrowie Przed wyjazdem do Rosji nie ma obowiązku poddawania się żadnym szczepieniom. Zalecamy jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy oraz tężcowi. W Rosji  nie występują większe zagrożenia zdrowotne. Najczęściej spotykane są: – nieżyt przewodu pokarmowego. Rzadko ma poważny przebieg i ustępuje po 2-3 dniach – choroba wysokościowa. – poparzenia skóry wskutek oddziaływania silnego promieniowania UV. Konieczne używanie kremu przeciwsłonecznego z możliwie najwyższym faktorem (nawet 50).

Każdy z uczestników powinien mieć swój własny zapas środków opatrunkowych, lekarstw. Poniżej podaje zalecany skład apteczki:

-gaza opatrunkowa wyjałowiona
-kompresy gazowe
– opaska elastyczna (bandaż)
– plastry i opatrunki
– woda utleniona lub Partlenon
– Altacet maść lub tabletki
– Ibuprom MAX, Ketonal w żelu, tabletki
– Stoperan i nospa
– Nifuroksazyd
– Volatern czy inna maść rozgrzewająca
– aspiryna, plastry Compeed
– Termometr
– nożyczki

Samolot Podczas lotu z Moskwy do Mineralnych Wód / Nalczika i z powrotem proszę się upewnić iż Państwa bagaż główny nie waży więcej niż 23 kg, a bagaż podręczny nie waży więcej niż 7 kg. Rosjanie często dość skrupulatnie podchodzą do ważenie, a za każdy 1 kg ponad limit będą Państwo zmuszeni opłacić. Także należy pamiętać o nie przewożeniu w bagażu podręcznym płynów w pojemnikach większych niż 100 ml, oraz łącznie nie więcej niż 1 litr. Powinny one być zapakowane do hermetycznie zasuwanego plastikowego opakowania. Ostre narzędzia, noże, pilniki itp. Również nie powinny być przewożone w bagażu podręcznym.

Kontrole drogowe Bardzo ważne jest żeby uczestnicy zawsze mieli przy sobie dokumenty: paszport, kartę imigracyjną( którą wypełniamy i dostaniemy na granicy), Voucher dostarczony przez organizatora, ubezpieczenie, oraz w Dolinie Bezengi przepustkę do strefy przygranicznej. Bardzo częste kontrole drogowe także mogą sprawdzać nasze papiery. Podczas kontroli osobistych czy drogowych proszę chować aparaty i nie robić zdjęć kontrolującym jak i całym posterunkom, żołnierzom itp.

Elektryczność W żadnych z odwiedzanych miejsc nie powinniśmy mieć problemów z elektrycznością. Napięcie w gniazdkach takie samo jak w Polsce, także nasze „polskie” wtyczki pasują do tamtejszych.

Internet i telefon W Moskwie jest wifi w Hostelu, w którym się zatrzymamy. Będąc w Kaukazie w wielu miejscach hotelach/hostelach/restauracjach jest dostęp do WiFi. Telefony, na trasie treku i dojazdu do Pirjuta łapiemy zasięg roaming wszystkich polskich operatorów. Nawet na wysokości 4100 m.n.p.m. . Podczas treku w Dolinie Vierhniego Baksanu po przejściu 2400 m.n.p.m. nie będziemy mieli zasięgu, aż do momentu powrotu na dół dnia następnego. W Eltjubiu i campie Bezengi będziemy mieli zasięg. Dalej w głąb dolin podczas treku i zwiedzania już nie.

Co zabrać:
– buty trekkingowe za kostkę
– wygodne, rozchodzone. Jeśli kupiliśmy nowe przetestujmy je przed wyruszeniem na trekking, trzeba je rozchodzić, żeby zaoszczędzić sobie problemów na szlaku z odciskami, odparzeniami.
-bielizna bawełniana, termiczna(2-3 pary) i skarpety trekkingowe 2-3 pary (polecam smart-wool)
– sandały lub inne lekkie buty
-koszulki z krótkim rękawem (bawełniane i oddychające) 2-3 pary
– kurtka na wiatr i deszcz (najlepiej goretexowa)
– spodnie anty-wietrzne i anty-deszczowe
– spodnie trekkingowe (polecane z odpinanymi nogawkami)
– polar x 2
– rękawice polarowe
– czapka
– jedna chroniąca od zimna, druga do ochrony przed słońcem
– śpiwór do –5*C (lekki)
– przybory toaletowe , papier toaletowy, krem z filtrem UV
– okulary przeciwsłoneczne
– Mały plecak (20-40 l), do którego pakujesz osobiste, przydatne rzeczy podczas trekkingu (aparat, ubranie na deszcz, krem)
– podręczna apteczka
– ręcznik
– Kijki teleskopowe
– Latarka czołówka + extra baterie
– Książka, karty do gry

Finanse USD na Ruble możemy wymieć w Moskwie albo w Terskolu(albo jeszcze w Polsce). W zaokrągleniu 17 Rubli = 1 zł(11.2021). Znajdują się również w Terskolu dwa bankomaty, z których możemy wypłacać pieniążki. Lecz czasem się zdarzało, że nie działały. W Eltjubiu czy Bezengi nie ma bankomatów i miejsca wymiany waluty. Wydatki jakie uczestnik musi ponieść podczas wyprawy to: – zakup jedzenia , picia ponad program, które nie są uwzględnione – opcjonalnie piwa (od 5 zł do 9 zł za butelkę), batonów czekoladowych mars-snickers( około 1.5 zł) czekolady (od 2 zł do 6 zł),dodatkowej kawy, herbaty(od 3 do 6 zł za kubek), napoi gazowanych pepsi-sprite(od 2 zł do 6 zł), – wydatki własne takie jak pamiątki, a Kaukaz oferuje ich bardzo wiele: lokalne wyroby z wełny na Kaukazie takie jak czapki, swetry itp. Bardzo dobrej jakości w bardzo przystępnych cenach. Pamiątki z miejsc odwiedzanych na Kaukazie jak i również małe drobiazgi z Moskwy bardzo duży wybór podczas spaceru na tamtejszych „Krupówkach” – ulicy Arbat. – na własne wydatki na czas imprezy, w zależności od potrzeb indywidualnych, warto zabrać od 200$ do 300$

.