займ на карту срочно с плохой кредитной историей
10thstyczeń

Informacje Patagonia

Witamy wszystkich zainteresowanych,

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych informacji, porad dotyczących Argentyny, Chile, Patagonii.

Lokalne koszta jedzenia:

Na czas trwania wyprawy jest przewidziane, iż należy ze sobą zabrać extra 450 USD na koszta wyżywienia. Średnia cena obiadu/kolacji w średniej klasy restauracji może oscylować w granicach 12-20 USD. Południowa Argentyna (Patagonia) oraz Chile – Torres del Paine są o około 30% droższe od pozostałych mniej turystycznych części tych krajów.

Gdzie jest Patagonia?

Patagonia jest regionem geograficznym zlokalizowanym na południowym końcu Ameryki Południowej. Rozciąga się od równoleżnika 41 stopnia do końca przylądka Cape Horn( około 54 stopnia południowej szerokości geograficznej). Region ten obejmuje tereny Chile i Argentyny.Region ten był często powodem, miejscem kłótni pomiędzy Chile i Argentyną o dokładną lokalizację granicy pomiędzy dwoma tymi krajami.

Ciekawostka: Patagonia, marka odzieżowa, została tak nazwana od swojego fundatora Yvon Chouinard, odwiedził on ten rejon na wyprawie wspinaczkowej w późnych latach 60-tych. Tak zaimponował mu ten rejon, że postanowił nazwać swoją jeszcze wtedy raczkującą firmę od nazwy tej krainy geograficznej.

Paszport

Paszport na którym wjeżdżamy do Argentyny musi być ważny jeszcze przez 9 miesięcy od naszej planowanej daty wylotu z Argentyny. Oraz musi posiadać przynajmniej 3 pustych stron.

Bezpieczeństwo:

Podróżowanie po Ameryce Południowej jest generalnie bezpieczne, lecz uwaga, rozwaga, zdrowy rozsądek musi zostać zachowany w praktyce w większych miastach. Jak większość wielkich miast świata, miasta Ameryki Południowej mają swoich złodziei oraz kieszonkowców. Nie zalecane jest spacerowanie po mieście z widoczną drogą biżuterią i drogimi zegarkami, noszeniem przy sobie dużych ilości gotówki albo widocznych dużych aparatów fotograficznych. Nocą zalecane jest zawsze używanie taxi, nie włóczenie się pomiędzy ulicami nocą. Unikamy kupowania czegoś, negocjowania cen, zakupów z zaczepiającymi nas osobami. Nie znaczy to, że chcemy kogoś przestraszyć ale raczej pokazać jak i wszędzie są dobrzy i źli ludzie, dlatego prosimy o wzmożoną uwagę.

Język

Język hiszpański jest oficjalnym językiem w większości krajów Ameryki Południowej w tym Chile i Argentynie. Jest bardzo przydatną umiejętnością nauczenie się kilku praktycznych fraz w lokalnym języku, a będziemy miło zaskoczeni reakcją lokalnej ludności, gdy zauważą, iż jesteśmy w stanie się z nimi porozumieć w ich narodowym języku.

Internet

Najłatwiejszym sposobem komunikacji z rodziną i znajomymi w Europie będzie internet. Dostęp do internetu jest możliwy w większości turystycznych ośrodków, bądź w odwiedzanych przez nas hostelach. Często jednak oczywiście jego prędkość będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Napiwki

Przewodnicy, obsługa lokalna – pomimo, iż dawanie napiwków jest całkowicie dobrowolne, jest ono rozpoznawane jako część normalnego życia w tym rejonie świata. Poszczególna obsługa będzie doglądać członków grupy dla bardziej personalnej obsługi, próbując nawiązać kontakt z turystą. Wartości napiwków mieszczą się w granicach 10-15% wartości zamówienia usługi.

Lokalna waluta

W Argentynie posługujemy się argentyńskim peso. W Chile natomiast chilijskim peso.

Sugerowane waluty na wymianę to Euro bądź USD. Ważne też, żeby banknoty na wymianę były w dobrym stanie, gdyż w innym wypadku może być problem z ich wymienieniem.

Gdzie wymieniać?

W większości większych miast w bankach itp.

Dostępność bankomatów – Tylko większe miasta.

Trzeba być też świadomym iż kupując produkty albo usługi za pomocą kart kredytowych często może być doliczona 2-4 % opłata do transakcji.

Zalecane jest zabierać nowe banknoty USD(powyżej 2003) gdyż stare nie wszędzie będą respektowane.

Banknoty 100 USD z serii CBB@ roku 2001 nie będą tam akceptowane do wymiany.

Najpewniejszym miejscem wymiany waluty będzie Banco Patagonia.

Trzeba uważać, gdyż czasem nie można liczyć tylko na bankomaty, które mogą akurat w danym mieście nie działać.

Klimat

Argentyna: Argentyna posiada klimat bardzo różnorodny od subtropikalnego na północy kraju, do zimnych temperatur na dalekim południu. Andy charakteryzują się nieregularnymi opadami oraz nagłymi ulewami z powodziami w ciągu lata. Buenos Aires w okresie od Października do Marca posiada średnie dzienne temperatury na poziomie 20-28*C.

Chile: Po pierwsze musimy pamiętać, iż sezony są tutaj „odwrócone”. Europejska zima to czas lata tutaj w Chile. Najlepszym okresem do odwiedzin są okresy wiosny (wrzesień – grudzień) oraz jesieni (marzec – kwiecień). W ciągu wiosny i lata średnie temperatury w okolicach Punta Arenas wahają się pomiędzy kilkunastoma stopniami spadając do okolic 0*C. Zwracamy uwagę, iż deszcz może tutaj spaść o dowolnej porze roku, a pogoda jak to w każdych górach może się bardzo szybko zmienić.

Patagonia: W ciągu pobytu w Patagonii możemy doświadczyć wszystkich rodzajów pogody w ciągu jednego dnia , jak również silnych wiatrów, z których to ten rejon słynie.

Szczepionki

Nie ma obowiązkowych szczepionek przy wjeździe do Argentyny, Chile. Zalecamy jednak zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, polio oraz żółtaczce typu A.

Pakowanie się co zabrać?

Limit bagażu

Na lotach do Buenos Aires ilość bagażu zależy od linii lotniczych. Przeważnie jest to 10 kg bagażu podręcznego oraz 1 x 23 kg bagażu głównego rejestrowanego. Czasem przy niektórych liniach lotniczych (Al Italia) zdarza się, iż w cenie biletu są dopuszczalne 2 x 23 kg sztuki bagażu głównego rejestrowanego.

Co warto zabrać. Na pewno rzeczy przeciwdeszczowe, oraz wind-stopery. Pogoda tam może często ulegać zmianie. Pralnie będą dostępne w niektórych hostelach, w których będziemy się zatrzymywać.

Fotografia

Zalecamy zabrać dobry pokrowiec na kamerę/aparat, który ochroni kamerę od kurzu oraz drobnych uderzeń. Jest zabronione w obu krajach co odwiedzimy robienie zdjęć obiektom wojskowym i całemu wojskowemu otoczeniu. Mosty, punktu kontrolne, lotniska, często są też uczulone na tym punkcie. Warto rozważyć, zastanowić się nad zrobieniem zdjęcia w w/w okolicznościach, gdyż czasem możemy liczyć się z nieprzyjemnościami z tego powodu.

Prosimy również o zachowywanie dyskrecji oraz szacunku w momencie fotografowania innych ludzi. Jeśli mamy wątpliwość czy możemy, zawsze najpierw zapytajmy czy jest okay jeśli zrobimy osobie zdjęcie. Bądźmy wrażliwi na otaczające nas życie, ludzi oraz ich prawa, czasem robiąc komuś zdjęcie możemy kogoś bardzo urazić, robiąc to wbrew jego woli.

Telefon/zasięg

Nawet takie popularne destynacje turystyczne jak Torres del Paine nie mają zasięgu komórkowego. Działają tylko telefony satelitarne. Także często wyjeżdżając z większych miasteczek opuszczamy rejon zasięgu telefonicznego.

Więcej informacji będzie na bieżąco aktualizowane.
Backpackers Club

Comments are now closed for this entry.