• Backpackers Club
  • Nowości
  • WYPRAWY
  • O NAS
  • FAQ
  • Kontakt

GŁÓWNA PYTANIA / Nepal: Często zadawane pytania…

  • Nepal: Często zadawane pytania… Nepal: Często zadawane pytania…
    17thmarzec
    • Nepal: Często zadawane pytania… Nepal: Często zadawane pytania…
      marcin
      0 Comments
      PYTANIA

      Nepal: Często zadawane pytania…

      1. Jak zapisać się na wyprawę?
      Bardzo prosimy z kontaktować się z nami przez podany na stronie zakładkę kontakt, bądź bezpośrednio na nasz adres mailowy, lub telefonicznie. Prosimy o podanie jaką wyprawą są Państwo zainteresowani, wspomnieć o zdobytym doświadczeniu górskim, kwalifikacjach, odbytych wyprawach.
      W pierwszej kolejności także prosimy o analizę wszystkich informacji znajdujących się na stronie wyprawy oraz stronach w dziale FAQ, gdzie mogły zostać poruszone pytania, na które jeszcze Państwo potrzebują odpowiedzi. Oczywiście ciągle jesteśmy dostępni pod telefonem bądź mailem jeśli mieliby Państwo jakieś pytania.
      W momencie podjęcia decyzji o zapisaniu przesyłamy Państwu umowę do wglądu, oraz podpisanie tej umowy wraz z wpłaceniem zaliczki zgodnie z wytycznymi w umowie jest jednoznaczne z zapisaniem się na wyprawę. Tą podpisaną umowę wraz z: skanem/kserem paszportu, zdjęciami paszportowymi(ilość będzie zależeć od destynacji wyprawy) wysłać na adres korespondencyjny biura.
      W razie potrzeby zdjęcia paszportowe i skan/ksero paszportu można dosłać w późniejszym czasie.

      2. Czy to jest wyprawa pod opieką przewodnika?
      Jesteśmy doświadczonymi liderami, wspinaczami, trekkersami oraz organizatorami, organizując wyprawy indywidualne bądź grupowe od 2007 roku, budując bezpieczny, przyjazny, oraz wesoły zespół, pomagając w zdobywaniu określonych celów naszym uczestnikom, jak i dbając o ich bezpieczny powrót do domu.
      Nasi liderzy oraz bardzo dobry,silny i wesoły zespół Szerpów(są licencjonowanymi przewodnikami), oraz jednymi z bardziej doświadczonych specjalistów od danych kierunków, Himalajów przede wszystkim. Jesteśmy tam z Wami, żeby pomagać. To jest wysiłek drużynowy. Nasi liderzy i Szerpowie(na wyprawach górskich) są tam żeby pomóc każdemu uczestnikowi bezpiecznie i z sukcesem wspinać się, wliczając w to równe szanse dla każdego na zdobycie szczytu.

      3. Jakie doświadczenie jest wymagane do uczestnictwa w wyprawach?
      Specjalne wymagania dotyczące dotychczasowego doświadczenia są zastosowane do niektórych wypraw na najwyższe szczyty. Do pozostałych wypraw górskich najważniejsze jest, żeby uczestnik był w przynajmniej dobrej kondycji fizycznej i miał siły do długich marszów. Sugerowana jest dobra kondycja fizyczna pozwalająca na wielogodzinne wędrówki w wysokich górach, a także przygotowanie kondycyjne do tej wyprawy. Zalecane jest także elementarne doświadczenie w górskich wędrówkach czy to w Tatrach Wysokich czy innych górach.
      Oraz przystosowanie do wielogodzinnego marszu dziennego po różnorodnym terenie, czasem przy temperaturach zdecydowanie poniżej 0*C (dla wypraw górskich).

      4. Jaki trening zastosować, żeby przygotować się do wyprawy?
      Nie trzeba być super sportowcem, wyczynowcem, żeby dołączyć do większości wypraw górskich z naszej oferty. Większość dni trekkingowych będzie oscylować w granicy 4-8 godzin marszu z kilkoma 20 minutowymi przerwami wplątanymi pomiędzy. Jeśli nie jest to dla Ciebie problemem, to śmiało możesz zapisać się na większość trekkingów, wypraw z naszej oferty górskiej.
      -Jeśli jesteś w dobrej kondycji od regularnego ćwiczenia bardzo prawdopodobne, że jesteś już przygotowany kondycyjnie na nasze wyprawy. Poniżej kilka wskazówek co do treningu.
      – Na początku najpierw sprawdź jak Twój organizm znosi trening. Dla uniknięcia zakwasów, które mogłyby spowodować spowolnienie treningu, zalecane jest krótszy, bardziej częsty, lecz mniej obciążający trening, oraz robienie częstszych przerw. Jak już wdrążymy się w rutynę treningu możemy zwiększać obciążenie. Pamiętamy także, że pływanie jest bardzo przyjemną i doskonałą formą treningu ponieważ nie obciąża naszych stawów.
      – W celu dobrego przygotowania do wyprawy powinniśmy starać się pracować nad treningiem przynajmniej kilka razy w tygodniu po około 30 minut minimum.
      – Adekwatny odpoczynek i dobrze z bilansowana dieta są również bardzo istotne do uniknięcia kontuzji oraz choroby przed wyprawą. Powinniśmy spać przynajmniej 8 godzin dziennie oraz jeść 3 pełnowartościowe posiłki dziennie. Nie zapomnijmy także o tym, że tracimy wodę, płyny podczas treningu, dlatego pijemy jej także dużo.
      – Używanie zarówno treningu siłowego na siłowni oraz rekreacji ruchowej na świeżym powietrzu dostarczy nam bardziej zrównoważonego wysiłku. Powinniśmy starać się przynajmniej pół naszego treningu wykonywać na świeżym powietrzu. Może w tym się zawierać spacery, biegi, jazda na rowerze. Chodzenie po górach, wzgórzach z plecakiem ważącym 5-10 kg jest bardzo dobrym przygotowaniem do trekkingu.

      5. Gdzie kupować ekwipunek?
      – Katmandu ma szeroką gamę dość taniego sprzętu, butów, ubrań. W ponad 100 dobrze wyposażonych sklepach ze sprzętem trekkingowym oraz wspinaczkowym. Kilka wskazówek. Jeśli potrzebujecie pary łapawic puchowych dobrej jakości, nie rekomendujemy Katmandu, ale zakup u siebie w kraju.

      6. Jaki kontakt będę miał z członkami zespołu przed wyruszeniem?
      Wysyłamy na bieżąco informację dotyczące aktualności związanych z wyjazdem na skrzynki mailowe wszystkich uczestników. W tym momencie dzieląc się także adresami mailowymi z każdym uczestnikiem. Dzięki czemu uczestnicy mogą się spotkać jeszcze przed wyjazdem. Oraz na niektóre wyprawy organizujemy w Krakowie spotkania organizacyjne, zapoznawcze.

      7.Kto będzie prowadził wyprawę?
      Podczas naszych wypraw w Nepalu są one prowadzone przez doświadczonych Szerpów nepalskich oraz naszego przedstawiciela, lidera z Polski. Szerpowie mówią po angielsku jak i nepalsku, mając bardzo duże doświadczenie na prowadzonych przez nich trasach trekkingowych czy wspinaczkowych, przeważnie pochodząc z rejonów po których oprowadzają grupy.

      8. Jak mogę się spotkać z liderem wyprawy?
      Kilka razy do roku bierzemy udział w różnego rodzaju wystąpieniach, slajdowiskach festiwalach podróżniczych, gdzie zawsze możemy się spotkać. Także na życzenie grupy/klienta są możliwe spotkania w obrębie Krakowa i jego najbliższej okolicy do 100 km, gdzie Lider przyjdzie na spotkanie z uczestnikiem.

      9. Paszport jak długo ma być ważny?
      Paszport ma być ważny minimum jeszcze 6 miesięcy od daty wyjazdu z Nepalu.

      10.Koszta – proszę mi powiedzieć jaki jest koszt realny, albo mniej więcej jakie to są nie wliczone w imprezę te napiwki, woda itp.?
      – Śniadanie codziennie na trekkingu ilość dni x średnio jakieś 6-8$
      – Woda w butelkach do picia/bądź przegotowana -wrzątek do picia min. 2 razy dziennie(rano wieczór) – średnio 5$ minimum
      – od czasu do czasu batonik/herbatniki/cola co drugi dzień 3.5$ x co drugi dzień
      – ładowanie baterii do aparatu/telefonu średnio co 4 dni ..czyli 4 x 5$
      – gorący prysznic około 4-5 razy na trekkingu 5 x 5$
      – napiwki dla tragarza około 50$/osoba plus napiwek dla przewodnika 20$
      Tutaj wychodzi około 300$-400$ w zależności od ilości dni wyprawy.
      Plus pamiątki w Kathmandu, alkohol w Kathmandu jakby ktoś chciał. Dodatkowe zakupy itp. Tutaj już kwota do indywidualnej decyzji. Ale średnio 300$ wystarczało.

      11. Dodatkowo płatne są śniadanie na treku – mam rozumieć że to jakby trzeci posiłek ? Bo niby w cenie jest jakieś wyżywienie?
      Podczas pobytu w Kathmandu mamy wliczone w cenę śniadanie w Katmandu(chyba że program mówi inaczej). Podczas trekkingu mamy wliczone w cenę każdego dnia obiad i kolację (obiad i kolacja składają się z dania głównego jednej pozycji z menu plus kawa/herbata/gorąca czekolada/gorąca woda wliczone w cenę). Chyba że jesteśmy na „akcji namiotowej” to wtedy jedzenie już całe jest zapewniane przez organizatora. Uczestnik opłaca sobie tylko sam śniadanie. Koszt średni śniadani oscyluje w okolicach 6$ – 10$. W zależności jak wysoko jesteśmy(ceny rosną wraz ze zdobywaną przez nas wysokością) oraz co chcemy zjeść.

      12. Jakimi liniami lotniczymi będziemy lecieć?
      Najczęściej na trasie do Nepalu latamy Turkish/Flydubai/Qatar Airways/Etihad do Kathmandu.

      13.Jaki sugerowany ekwipunek? Np Mera Peak.
      Wymagany ekwipunek
      Wyposażenie wysokogórskie
      – czekan ze ,,smyczą”, Lekki
      – buty wysokogórskie
      – Raki, muszą pasować do naszych butów wysokogórskich. Zalecane zabranie sprzętu do ich naprawy.
      – Kijki teleskopowe
      – Uprząż
      – Małpa(Jumar)
      – 2 karabinki zakręcane
      – 2 taśmy
      – przyrząd zjazdowy np. „ósemka”

      Górna część ciała:
      – 2 t-shirty termiczne
      – 2 termiczne koszulki z długim rękawem. Lekkie, jasne kolory na słoneczne dni.
      – 1 softshell/gruby polar lub/i kamizelka puchowa jak nie mamy kurtki puchowej
      – Warstwa zewnętrzna – kurtka goretex. Wodoodporna oraz oddychająca. Goretex sugerowany lub…
      – 1 kurtka puchowa z kapturem. Bardzo ważne żeby kurtka była wypełniona puchem 700+ i więcej, oraz mieć gruby, izolacyjny kaptur
      Ubranie rąk:
      – 1 para rękawic. Materiał wełna albo polypropylen.
      – 1 para ciepłych rękawic. Gruba wełna albo puchówki jak macie
      Okrycie głowy:
      – Ciepła czapka. Wełniana albo syntetyczna, zakrywająca uszy.
      – kominiarka na twarz
      – czapka na słońce, bejsbolówka
      – okulary lodowcowe. 100% protekcji przed UV, ochraniające oczy z boku; twardy pokrowiec na nie
      – 1 gogle narciarskie z filtrem UV
      Dolna część ciała:
      – 3 pary skarpet np polypropylenowych
      -2 pary grubych wełnianych skarpet(Merino lub Smartwool). Sprawdzić buta mając na nogach dwie pary skarpet:normalne i grube wełniane.
      – 1 para spodni na trekking oraz do poruszania się
      – 2 pary bielizny termicznej
      – 1 para spodni goretexowych, wodoodpornych, oddychających
      – 1 para stuptut. Upewnić się, że zmieszczą się na buty!
      – opcjonalnie 1 para sandałów do poruszania się po KTM i w lodgach
      Plecak:
      – 1 lekki plecak do codziennego noszenia około 35-50 litrów
      – 1 duży(około 80 litrów) worek/torba/plecak na ekwipunek, musi być bardzo wytrzymały, będzie niesiony przez tragarzy
      – 1 mała torba na zostawienie w Kathmandu niepotrzebnego nam na ekspedycji górskiej sprzętu.
      Akcesoria do spania:
      – 1 śpiwór puchowy z temperaturą komfortu około -10*C
      Dodatkowy ekwipunek:
      – własna apteczka z rekomendowanymi lekami oraz przepisanymi przez lekarza
      – krem do ust. Przynajmniej SPF 20, 2 szminki.
      – krem z filtrem przynajmniej filtr 40
      – Czołówka
      – 1 butelka na wodę.
      – scyzoryk
      – Środki chemiczne do odkażania wody. Tabletki/krople chloru, jodyny(jeśli potrzebujesz).
      – Papier toaletowy. Najlepiej trzymać go w zamkniętej plastikowej torbie.
      – 3-4 hermetycznie zamykane torby plastikowe, żeby utrzymać najważniejsze dla nas rzeczy suche
      – ręcznik
      – chusteczki nawilżające do ciała
      – 1 1 litrowy stalowy termos
      – Ulubione przekąski nie więcej niż 1 kg.
      – odtwarzacz mp3, książka

      15. Kwestia napojów w czasie trekkingu- wiadomo że za napoje butelkowe płaci uczestnik natomiast jak ma być rozwiązana kwestia przegotowanej wody którą można dostać na dalszą drogę w lodgach.
      Za przegotowaną wodę uczestnik pokrywa te koszty we własnym zakresie również. Koszt przegotowanej wody 1 litra średnio wynosi około od 100 Rs do 300 Rs za litr, cena rośnie wraz ze wzrostem wysokości.

      16. Skąd wziąć jakąś dobrą mapę? albo może tam na miejscu można dostać?
      Jeśli chodzi o mapy to nie ma co kupować w Polsce tam w Nepalu na każdym kroku tysiące map i tam kupimy. Koszt mapy to około 500 Rupii(1 USD = 125 Rupii)

      17.W przypadku przelotu do Nepalu – co z hinduską wizą przy tranzycie w Delhi -zdaje się, że jest wymagana wiza tranzytowa?
      Wiza indyjska tranzytowa nie jest potrzebna przy tranzycie przez lotnisko IGI w Delhi, jak pozostajemy w strefie tranzytowej.

      18.Jaki własny sprzęt muszę bezwzględnie posiadać a co zapewniacie Wy w cenie wyjazdu lub ewentualnie za dodatkową opłatą (chodzi mi zarówno o ekwipunek tupu śpiwór na niskie temperatury jak i sam sprzęt do wspinaczki górskiej)?
      My zapewniamy: namioty, gaz, liny do asekuracji(jeśli to wyprawa na szczyt). Uczestnik powinien posiadać swój personalny sprzęt czyli: śpiwór puchowy, odpowiednie ubranie oczywiście, buty wysokogórskie pod raki(wyprawa wspinaczkowa), raki, czekan turystyczny, palnik do gazu(może być tylko jeden na namiot), kubek/garnek do gotowania(może też być jeden na namiot), uprząż, 2 karabinki, stuptuty, gogle, kijki teleskopowe – wszystko to do wypraw wspinaczkowych.

      19. Jaka jest pogoda w Khumbu czy lepsza wiosna czy jesień?
      Polecam Wam tutaj akurat kilka statystyk pogodowych dotyczących przekroju rocznego w rejonie Khumbu:
      http://www.worldclimateguide.co.uk/climateguides/nepal/lukla.php
      Kilka słów najpierw porównania pór roku. Wiosna nadaje się zdecydowanie lepiej na wyższe partie górskie. Jest wtedy generalnie cieplej w Himalajach, no i co się z tym wiąże także cieplej powyżej 6000 m.n.p.m. . Ale za to może być parniej na niższych wysokościach na 2000-3000 m.n.p.m. może czasem nawet dochodzić do 30*C. Większość(85%) ekspedycji wysokogórskich na 7k i 8k wychodzi wiosną? Dlaczego bo jest cieplej na wyższych elewacjach. Czasem wiosną popołudniami mogą się szybciej budować chmury, zasłaniające widoki, dlatego wychodzimy zawsze wcześnie rano, żeby do 14 przeważnie(w 80% zawsze dojść do kolejnego punktu). Jesienią teoretycznie(statystycznie) chmury się mniej budują, i np w listopadzie statystycznie np. w Khumbu nie ma deszczowych dni. Na wiosnę za to na niższych wysokościach może częściej mżyć/padać, dlatego też te lasy rododendronowe tak rozkwitają wtedy. Także na wiosnę na niższych wysokościach do 3000-3500 m.n.p.m. przejrzystość powietrza może być nie najlepsza, duża wilgotność, parno, ciepło. Więc na wysokości powyżej 6000 m.n.p.m. polecam wiosnę, nie umniejszając jesieni.

      20. Przykładowe najdłuższe dni na przykładzie Trekkingu Trzech Przełęczy.
      Najkrócej 3.5 godziny dziennie(od Namche do Thame)
      Najdłużej zdarzyło nam się iść przez przełęcz Cho La z Dragnag w planie jest to Dzongli. Ale w Dzongli nie było noclegów(już dzień wcześniej o tym wiedzieliśmy) więc poszliśmy do kolejnej wioski 2.5 godz dalej. Wyszliśmy o 6 rano. Doszliśmy na miejsce 15:30, oczywiście z postojami po drodze ale dzień był męczący 9.5 godziny.
      Inne przełęcze…Kongma la wyjście o 6 rano..dojście do Chokhung o 14:00 czyli 8 godzin.Wychodzimy z wysokości 4900 m.n.p.m. dochodzimy do 5550 m.n.p.m. i schodzimy do 4750 m.n.p.m. .
      Renjo La – wyjście o 5:40 rano dojście do Gokyo o 15:00…czyli też około 9.5 godziny. Z odpoczynkami pobytem na przełęczy itp. Zaczynamy z 4300 m.n.p.m. wchodzimy na 5360 m.n.p.m. i schodzimy na 4750 m.n.p.m.
      Z Gokyo do Bazy Cho Oyu i z powrotem – wyjście o 7 rano powrót o 16:20 … zaczynamy z 4750 m.n.p.m. i idziemy do 5100 m.n.p.m. . To takie przykładowe najdłuższe dni…inne będą krótsze…jeśli nie idziemy przez przełęcz albo na jakiś szczyt trekkingowy średnio wyjście z lodgy jest około 7:45…a dojście około 13-14. Z przerwą obiadową.

      21. Zasięg w telefonie w rejonie Khumbu(na trasie Trzy Przełęcze)?
      Będzie szansa napisać smsa/zadzwonić do rodziny. Zasięg tracimy w Thame 3800 m.n.p.m. nie mamy go przez tydzień, aż dojdziemy do Gorakshep 5180 m.n.p.m. tam zasięg odzyskujemy! Potem tracimy na 3 kolejne dni, i pod koniec trzeciego dnia od Gorakshep 5180 m.n.p.m. , odzyskujemy zasięg w Pangboche 3900 m.n.p.m.

      22.Proszę jeszcze o wyjaśnienie o co chodzi z ta wodą – tabletki, filtry – nie spotkałam się jeszcze z takim rozwiązaniem?
      Woda butelkowa w hotelikach kosztuje(za litr) od 1 USD do 3 USD. Dziennie przydałoby się kupić przynajmniej 2 litry. Rano na wyjście i jakoś po południu. Mnożąc to jako 17-18 dni daje to dość dużą sumę na samą wodę. Dlatego alternatywą może być:
      – kupowanie wrzątku gdzie litr jest czasem od 20% do 50% tańszy, i mamy jeszcze ciepłą butelkę do ogrzania się.
      – bądź używanie tabletek oczyszczających wodę(tabletki/bądź krople chloru/jodyny), które wrzucamy do wody nabranej z hoteliku z kranu i po 30 min-1 godz ta woda jest odkażona z bakterii i można ją pić(często praktykowane dodanie plusz czy innych tabletek, dla nadania lepszego smaku). Filtr mechaniczny(taka pompka) dodatkowo zabija(odfiltrowuje) wszystkie wirusy.

      23. Czy w przypadku słabszej dyspozycji części grupy,trasa może być zmodyfikowana/skrócona (na przykładzie wyprawy Trzy Przełęcze)?
      Tak trasa może być zmodyfikowana w zależności od dyspozycji grupy. Można ominąć przełęcze(wybrane np Renjo La, Cho La, Kongma La) i przejść do miejsca docelowego dolinami co zajmie tyle samo dni, bądź 1 dzień więcej. Modyfikacje mogą również nastąpić z powodów warunków pogodowych, lecz termin wyprawy przewiduje jak co roku w tym rejonie dobre warunki pogodowe.

      24. Czy jest możliwość załatwienia pokoju 1 osobowego?
      Tak jak najbardziej jest możliwość załatwienia pokoju jedno osobowego(jeśli takie będą wolne w lodgy w której będziemy mieszkać), tylko uczestnik będzie musiał dopłacić różnice w cenie w stosunku do pokoju dwuosobowego.

      25. Jak to jest z tymi autobusami z Katmandu do Jiri, czy to prawda, ze jeżdżą one tylko raz dziennie o 6 rano? A co w takim razie z mini busami, istnieje gdzieś ich oficjalny rozkład jazdy?
      Jest ich dużo, wiele. Odjeżdżają przeważnie pomiędzy 6-7 rano. I na pewno jest ich więcej niż jeden.
      Odjeżdżają z Old Bus Park przy Durbar Marg.

      26.Kiedy powinienem się zapisać na wyprawę?
      Najczęściej wyprawy do Nepalu mają zamykaną listę zapisów najpóźniej na 2 miesiące przed planowaną datą wyprawy! Niektóre nawet zdecydowanie wcześniej. Czym wcześniej się zapiszecie, tym pewniejsi będziecie, że będą jeszcze miejsca.

      27. Czy mogę się zapisać jeśli jestem sam/a?
      Tak oczywiście. Zachęcamy do zapisywania się indywidualne osoby. Większość naszych uczestników, nie znała się przed wyprawami, sprawiając iż tym bardziej każdy chce drugą osobę poznać. Praca zespołowa to podstawa w takich wyprawach, dzięki niej jesteśmy w stanie zbudować bezpieczne i z sukcesem kończące swoje zadania grupy.

      28.Czy mogę zabrać swoich przyjaciół, rodzinę, kolegów na wyprawę?
      Tak oczywiście. Oferujemy zniżki dla grup. Grupy 4 osób otrzymują(każda osoba) 5% zniżki. Grupy 5-6 osób otrzymują 8% zniżki od kosztów wyprawy.

      29.Jak załatwiamy wizę nepalską?
      Naszą wizę nepalską kupujemy na lotnisku w Kathmandu po wylądowaniu samolotem na lotnisku. Nie jest konieczne załatwianie wizy przed wylotem z Polski. Koszt wizy 30 dniowej to 50 USD. Koszta te wliczone są już w kosztorys wyprawy.

      30.Kto organizuje wyprawy?
      Nasze ekspedycje są organizowane przez nasze biuro w Polsce, łącząc siły z nepalskim personelem agencji oraz przyjaciół, którzy są z nami od 2007 roku. Głównym organizatorem od logistyki, a także prowadzenia grup jest Marcin Mentel. Więcej dowiecie się w zakładce „O Nas”.

      31. Czy muszę dawać napiwek dla tragarzy, przewodników?
      Dawanie napiwków dla obsługi wyprawy (tragarzy, przewodników) jest dobrowolne. Nasz zespół jest niesamowicie dumny ze swojej pracy, a otrzymanie napiwku jest sprawą honorową dla nich, jak znak, że robota została wykonana dobrze. Zbieramy napiwki razem do jednej puli, po czym równo rozdzielamy napiwki na całą obsługę wyprawy. Nasi tragarze, Szerpowie, przewodnicy to zespół kilkunastu ludzi, z których przynajmniej kilku wybiera się na każdą wyprawę. Są lojalni oraz bardzo ciężko pracujący.
      Głównym powodem dla którego nasz zespół ciągle ciężko pracuje dla turystów w mieście, na treku, na górze, jest dlatego, iż wiedzą, że za dobrze wykonaną robotę mogą liczyć na hojność uczestników wyprawy. Średni napiwek powinien wynosić około 3.5$ za dzień pracy dla Nepalczyka.
      Dla ataków szczytowych, także należy się bonus. Szerpa, który pomaga nam, prowadzi podczas wspinaczki powyżej High Camp do szczytu, potem z powrotem,oczekuje extra napiwku w wielkości około 100$ od całej grupy którą prowadzi.

      32. Czy mogę wziąć ubranie, ekwipunek, żeby podarować Szerpom jako prezent?
      Tak oczywiście. Ubrania i ekwipunek są bardzo mile widziane. Również ich rodziny, ich dzieci, żony, matki, ojcowie, dziadkowie potrzebują ubrań i butów. Są kobiety i mężczyźni Szerpa, mogą być niscy, wysocy, nosić rozmiary s,m,l,xl. Ubranie które przynosicie jako prezent zostanie rozdane na koniec wyprawy. Zebrane przez głównego prowadzącego wyprawę Nepalczyka i rozdane pomiędzy tragarzy/przewodników. Dzięki temu możemy być pewni, iż używają tego podczas kolejnej wyprawy a nie sprzedadzą tego od razu.

      33. Kto będzie uczestniczył w wyprawie? Jacy uczestnicy?
      Uczestnikami są kobiety i mężczyźni z całej Polski, którzy czerpią przyjemność z marszu, trekkingu po górach, wspinaczki, obozowania w namiotach, oraz po prostu bycia w górach. Najmłodsi uczestnicy mieli 19 lat, najstarsi 70 lat. Bardzo wielu uczestników zapisujących się jest po 30-tce, 40-tce, 50-tce. Nie mamy granicy dolnej czy górnej wiekowej.
      Szukamy uczestników, którzy potrafią wnieść do wyprawy pozytywnego ducha wyjazdu, pracy zespołowej, i najważniejsze tolerancji i wyrozumiałości podczas przebywania z całym zespołem.

      34. Z kim będę wspinał się oraz mieszkał podczas wyprawy?
      Nasze grupy bardzo się zżywają i nawiązują przyjaźnie. W Kathmandu przeważnie śpimy w hotelu w pokojach dwu osobowych. Pokoje jedno osobowe są dostępne za małą opłatą na życzenie. Podczas wyjścia w góry zasada jest również taka sama jak w mieście. W schroniskach śpimy w pokojach dwu osobowych. Namioty, tam gdzie potrzebne, także są dwu lub trzy osobowe. Na życzenie uczestnika możemy udostępnić namiot jednoosobowy oraz wynajmować pokój jednoosobowy. Różnicę cenową pokrywa uczestnik, która nie jest duża.
      Kiedy dołączasz do wyprawy jako osoba indywidualna(wiele jest takich osób) będzie okazja podczas lotu samolotem, pierwszych dni w KTM, na trekkingu, o zdecydowanie z kim chcemy się wspinać i dzielić pokój.

      36.Jak zdrowy i sprawny muszę być?

      Nie jest konieczne, żeby być w super formie i sprawnym fizycznie, żeby móc wybrać się na większość tras trekkingowych. Jeśli potrafimy maszerować przez 4-9 godzin dziennie z kilkoma 20 minutowymi przerwami – przejdziemy większość tras. Przed przyłączeniem się do wyprawy, zalecamy zobaczyć się z lekarzem w celu potwierdzenia, iż nasz stan zdrowia pozwala na wyprawę górską. Jak również w celu uzyskania recepty na lekarstwa potrzebne wysoko w górach jak i w nowym egzotycznym środowisku. Można również kupić odpowiedniki polskich leków w Kathmandu bez recepty. Podczas zapisów bardzo prosimy o informację na temat Państwa stanu zdrowia, istotnych przebytych chorób, lekach które Państwo biorą.

      37. Czy muszę nosić ciężki plecak?
      Podczas wypraw trekkingowych oraz wspinaczkowych po rozdzieleniu się sprzętem, ekwipunkiem, każdy z uczestników będzie niósł plecak średnio 7-15 kg, w zależności od dnia i rodzaju ekspedycji, wyprawy.

      38.Czy będzie czas przed wyruszeniem na wyprawę, żeby zakupić/wypożyczyć ekwipunek, buty ubranie w Kathmandu?
      Nasze wyprawy są tak zaplanowane, iż w razie potrzeby przed wyruszeniem w góry uczestnicy mają czas na zrobienie zakupów. Jest tak wiele sklepów, iż możemy znaleźć w nich wszystko.

      39.Czy można używać karty kredytowej, używać bankomatów w Nepalu?
      Tak można w Kathmandu i Pokharze i innych większych miastach Nepalu.
      Jednorazowo(pojedyncza transakcja) – 80% bankomatów max 10 000 Rupii.
      Nabil bank ATM -35 000 Rupii limit na jedną transakcję.
      Opłaty za wyciągniecie gotówki z bankomatu.To już zależy od banku i bankomatu. Jeśli będzie miał opłaty to może to nawet sięgać 5 USD za transakcję czyli jakby się wyciągnęło około 140 000 Rupii w 14 transakcjach na przestrzeni czasu to 14 x 5 USD.

      40.Ile pieniędzy powinienem wziąć na wyprawę?
      Przeważnie na większość wypraw zalecane jest posiadanie 400-550 USD na własne wydatki określone w kosztorysie wyprawy, jak nie uwzględnione w zapewnianych przez nas.

      41.Czy będzie możliwość zostawienia części rzeczy w Kathmandu przed wyruszeniem w góry?
      Tak oczywiście dajemy taką możliwość. Warto zabrać małą torbę, plecak, żeby zostawić spakowane w w/w rzeczy, ubrania, które nie chcemy ze sobą zabierać na wyprawę. Zostają one w zaprzyjaźnionym hotelu w ich depozycie zamknięte.

      42.Czy brać Diamox/Diuramid Acetylozamid?
      Są różne opinie na pewno warto mieć jeden z tych środków pod ręką podczas wyprawy. Czasem można spróbować wziąć jedną, czy pół tabletki jeszcze w Kathmandu, żeby zobaczyć jak nasz organizm na to zareaguje, czy mamy efekty uboczne. Bez względu na różne opinie dotyczące Diamoxu, jest bardzo istotną częścią apteczki wypraw wysokogórskich, czasem używany do zapobiegania bądź zwalczania objawów choroby wysokościowej. Jest bardzo starym lekiem wyprodukowanym i używanym już w latach 1930. Jest najbardziej znany i najczęściej stosowanym lekiem związanym z przebywaniem na dużych wysokościach. Działa także efektywnie w sytuacjach pierwszej pomocy, redukując objawy choroby wysokościowej jeśli taka się pojawi. Przeciętna dawka to pół tabletki(tabletki są 250 mg), przed pojawieniem się objawów choroby. Częste efekty uboczne to mrowienie w palcach, oraz wzmożone oddawanie moczu. Jeśli nie pojawią się żadne efekty uboczne, często stosowana dawka to jedna tabletka(250 mg) na dzień. W zależności od wagi ciała dawka ta może zostać zmieniona. Osoby o większej masie mogą brać większe dawki, od tych zdecydowanie mniejszych. Bardzo ważne jest picie dużych ilości wody, gdyż Diamox jest diuretykiem(zwiększa oddawanie moczu, co za tym idzie odwodnienie).
      Diamox zmienia pH naszej krwi, i jako nie bezpośrednią reakcję naszego ciała powoduje iż oddychamy(wydychamy) więcej, żeby pozbyć się nadmiernej ilości dwutlenku węglą we krwi. Innym mechanizmem jakiego używa nasz organizm, żeby pozbyć się zbędnych ilości CO2 jest większe oddawania moczu. Zwiększenie częstotliwości oddychania powoduje nie tylko to, iż wydychamy więcej CO2, ale że wdychamy więcej tlenu. Nasze ciało reaguje na nowy „świeży” tlen, zwiększając liczbę krwinek czerwonych. To jest to, co potrzebujemy, żeby móc lepiej aklimatyzować się do wyższych wysokości, więcej krwinek do transportu większej ilości tlenu. Czy bierzemy diamox/diuramid czy nie, ten wzrost ilości czerwonych krwinek we krwi jest naturalnym efektem jak powoli zdobywamy wysokość.

      43.Gdzie możemy otrzymać wizę nepalską, na których przejściach granicznych?
      Wizę Nepalska możesz otrzymać na granicy przy wjeździe bądź na lotnisku przy przechodzeniu przez immigration.
      Nie wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia ani o braku  zakażenia wirusem HIV.
      Entry / Exit Points in Nepal:
      i. Tribhuvan International Airport, Kathmandu
      ii. Kakarvitta, Jhapa (Eastern Nepal)
      iii. Birgunj, Parsa (Central Nepal)
      iv. Kodari, Sindhupalchowk (Northern Border)
      v. Belahia, Bhairahawa (Rupandehi, Western Nepal)
      vi. Jamunaha, Nepalgunj (Banke, Mid Western Nepal)
      vii. Mohana, Dhangadhi ( Kailali, Far Western Nepal)
      viii. Gadda Chuki, Mahendranagar (Kanchanpur, Far Western Nepal)

      44.Jakie napięcie elektryczne w Nepalu?
      Napięcie 230 V 50 Hz .

      45.Kilka dalszych porad dotyczących choroby wysokościowej?
      Wyjazd w rejony >3000 m n.p.m. jest zawsze zagrożony wystąpieniem tej choroby.
      Krótko mówiąc ważne, aby pamiętać o tym, że:
      -należy wznosić się stopniowo (wystąpienie objawów ch. wysokogórskiej często jest związane z gwałtownym wzrostem wysokości)
      -należy zrezygnować z wznoszenia jeśli występują objawy ch.w. na niższej wysokości (noc po takim wspinaniu może być szczególnie niebezpieczna)
      -należy unikać alkoholu i wysiłku fizycznego po 36 h od zmiany wysokości na wyższą
      -jeśli objawy podczas pobytu na tej samej wysokości nie zmniejszają się, należy ją bezwzględnie obniżyć
      Do prewencji lub zmniejszania objawów ch.w. stosuje się acetazolamid, deksametazon, aspirynę, paracetamol, nifedypinę.
      Zdecydowanie zachęcam do konsultacji medycznej przed wyjazdem.

      46. Ile kosztuje lot Kathmandu – Pokhara?
      Ceny lotów na tej trasie kreują się w okolicach 110$ za osobę w jedną stronę.

      47. Czy można w Kathmandu zorganizować trekking do Królestwa Mustang? Chodzi mi o wynajęcie przewodnika i kucharza [nie chcemy brać ze sobą jedzenia, bo ciężko], tragarzy też oczywiście nie potrzebujemy,namioty mamy swoje.
      Nie ma samodzielnego chodzenia/zwiedzania w królestwie Mustang. Pozwolenie na dzień kosztuje 50 USD/osoba trzeba wykupić na minimum 10 dni(nawet jeśli trek trwa krócej wiec pozwolenie minimum 500 USD) kolejne granice to 13 dni i 16 dni maximum. Grupa musi być minimum 2 osobowa . Wyprawa organizowana przez lokalna agencje turystyczna.

      48.Przykładowe ceny w Nepalu?
      Co do cen przykładowe:
      Woda 1l – 20/30 Rs w sklepach
      Batony czekoladowe Snickers Mars – 80/120 Rs sklepy
      Płyty DVD filmy 150/500 Rs sklepy
      Owoce różnie 15/40 Rs banany, jabłka,ananas

      Transport:
      Taxi z lotniska nie więcej niż 500/800 Rs do/z lotniska.
      Do Jiri Lokalny/ekspres – 500/700 Rs
      Do Sunuali lokalny/minibus-jeep – 200 Rs/1400 Rs
      Jedzenie knajpy:
      Momo -200-250 Rs
      Steak – Everest Steak house od 700 Rs do 1500 Rs większość
      Ogólnie na obiad/kolacje bez drinków/napojów 800Rs na talerz wystarczy w zupełności(chyba że jemy stek albo pizzę).
      Zakwaterowanie:
      Pokoje 1500-2500 Rp za noc pokój z własną łazienką ciepłą woda.

      49. Ile kosztuje prywatny transport na trasie Katmandu – Besisahar?
      Cena prywatnego auta trasa KTM – Besisahar – ok. 130-150$ (zależy czy non AC/ czy AC, rodzaju auta, kierowcy).
      Czas ok. 4- 4.5 godz.

      50.Ciekawy tekst: (po angielsku). Dlaczego himalaiści się wspinają.
      Top ten reasons why high-altitude climbers climb:

      1. To increase the chances of being transported by yetis or other extraterrestrial visitors to another world.
      2. To purge the evil of civilization from their bodies, along with all the nutrients.
      3. To experience conditions so extreme that they have a legitimate excuse to cook inside the tent, despite the manufacturer warnings about asphyxiation and other nasty side effects.
      4. To feel that cool, refreshing sensation — ahh, a mountain breeze, wafting down, in front of an avalanche that is sure to obliterate everything in its path.
      5. To experience the Zen-like calm that descends on them when they realize that their pee-bottle is full, and they’ve still got to pee.
      6. To understand the difference between real accomplishment and evanescent (ed note: short-lived) achievement.
      7. To set a high-altitude swimming record by falling through a crevasse into a glacial river.
      8. To discover the limits of cryogenics by alternately freezing and thawing various body parts.
      9. To perform tests for medical researchers interested in brain damage.
      10. To find s scenic photo op.

      51.Czy to prawda że Nepalczycy nie pracują w sobotę?
      Nepalska niedziela jest – sobota. Urzędy nepalskie pracują od niedzieli do piątku (kończąc w piątek przeważnie wcześniej) , sobota wolna.

      52.Czy rafting na rzece Kali Gandaki jest ciekawy?
      Kali Gandaki jest ciekawą opcją raftingu w Nepalu. Jest to mocna III w skali ratingowej. Zaczyna się w Nayapul, około 3 godz. od Pokhary. Trzeciego tylko krótko płynie się, aż dopłynie się do tamy, tam się rafting kończy chyba ze płynie się jeszcze Lower Kali, wtedy przerzuca się pontony lądem za tamę i jazda dalej, ale tam już bardziej spokojniej jest. Pierwszego dnia na samym początku jest większe IV Small i Big Brother i Cave and Dam…Drugiego dnia gdy płynie się więcej 4-6 godzin jest IV Refund i Morning Rapid. Trzeci dzień już spokojny żadnej IV. Wiec jest dobrym wyborem dla zapoznania się z raftingiem. Jest generalnie dużo II, III przeplatane, żeby było ciekawiej kilkoma dziennie IV. Dobra wybór.

      53. Jak jest pogoda w rejonie Kangchenjungi?
      http://www.viewweather.com/w3820846-weather-forecast-for-yalung_glacier-nepal_general_.html

      54.Orientacyjne temperatury w rejonie Khumbu?
      Orientacyjne i uśrednione temperatury z początku listopada:
      Namche Bazar – noc (4:30) -2,7 stopnia Celsjusza (wahania od -6 do +2), dzień (11:30) +7,7 (wahania od +6,6 do +8,8).
      Gorak Shep – noc -9,7 stopnia Celsjusza (wahania od -12,4 do -,7,5), dzień -1,4 (wahania od -3,9 do 0).
      Z końca 2 dekady listopada:
      Namche Bazar – noc -5,2 stopnia Celsjusza (wahania od -10,5 do 0), dzień +5,1 (wahania od +2,5 do +8).
      Gorak Shep – noc -11,8 stopnia Celsjusza (wahania od -16,0 do -8,0), dzień -3,6 (wahania od -6,8 do -2).
      Cytowane wyżej dane pochodzą z danych meteorologicznych. Najniższą temperatura na zewnątrz była w Gorak Shep wieczorem (ok. 20) było minus 22 stopnie.
      W pokoju Lodge’y przykłady :
      Machhermo ( g.7:00) plus 2 stopnie
      Gokyo (g. 7:00) minus 1
      Gorak Shep ( g.7:00) minus 4

      Pozdrawiamy,

      Backpackers Club

      Inne wiadomości

      .

      Autor strony Marcin Mentel

      • Backpackers Club
      • Nowości
      • WYPRAWY
      • O NAS
      • FAQ
      • Kontakt