Niedźwiedzie Alaski!
Data: 29 czerwiec 2024 – 16 lipiec 2024 – Wyprawa potwierdzona. 5 wolnych miejsc.
Cena: 5200 USD + bilety lotnicze uczestnika (około 3500 PLN)
Czas trwania wyprawy: 19 dni
Liczba minimalna uczestników: 5
Liczba maksymalna uczestników: 10
Termin zapisów: 15 październik 2023
Trudność: Średnia
Rodzaj aktywności: pływanie kajakami, trekking, rafting,
Zakwaterowanie: dom / motel / guesthouse / namiot
Podsumowanie i galeria wyprawy Alaska sierpień 2022 – LINK
Podsumowanie i galeria wyprawy Alaska czerwiec / lipiec 2023 – LINK
Ta 18-dniowa wyprawa oferuje wiele okazji do poznania naturalnego piękna Alaski. Tutaj chodzi o przygodę, historię, dziewiczą przyrodę i wspaniałe krajobrazy na Alasce. Trasa rozpoczyna się w Anchorage i obejmuje m.in. Park Narodowy Denali, rejs przez Prince William Sound oraz pobyt w ogromnym Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza, największym parku narodowym w Ameryce Północnej. Będzimy obserwować wieloryby w Parku Narodowym Fiordy Kenai, odwiedzimy Homer i odkryjemy wiele innych atrakcji w Krainie Północnego Słońca. Będziemy podziwiać malownicze trasy wzdłuż autostrady do Seward, oglądać niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. Zapraszam na Alaskę!
Dzień 1
Rano wylot z Europy i bardzo późnym wieczorem przylot do Anchorage. Przejazd do motelu taxi. Położone w górach Chugach nadmorskie miasto Anchorage nie jest zamarzniętą tundrą Alaski, którą można sobie wyobrazić. Jest największym miastem na Alasce, Anchorage jest idealną bazą wypadową do podróży na Alaskę. Nocleg w motelu.
Dzień 2
Wczesnym rankiem udajemy się z powrotem na lotnisko na lot do małego miasteczka King Salmon, które znajduje się u stóp Parku Narodowego Katmai. Z tego też lotniska łapiemy od razu małą awionetkę do Brooks Falls (20 min lotu), w PN Katmai. Jednego z najłsynniejszych miejsc do podglądania niedźwiedzi polujących na łososie, które płyną w górę rzeki. Wiele osób przylatuje tutaj tylko na kilku godzinne oglądanie. My zostaniemy na noc na pobliskim polu namiotowym, aby móc poczuć magię tego miejsca i tych zwierząt, jak najdłużej. W Brooks Camp spotkamy się z Rangersami w celu krótkiej pogadanki na temat bezpieczeństwa. Nocleg w namiotach.
Dzień 3
Rano, pakujemy namioty i ruszamy z powrotem na umówione miejsce na 20 minutowy lot do King Salmon, gdzie po wylądowaniu przesiadamy się do większego samolotu i lecimy z powrotem do Anchorage. Po wylądowaniu w Anchorage, wypożyczamy nasze auto i wyruszamy na nasz road trip. Dziś naszym celem jest Talkeetna. Ale zanim tam dojedziemy po drodze odwiedzimy Alaska Native Heritage Center oraz Muzeum Anchorage . Jedziemy Glenn Highway w kierunku północnym, które łączy się z Park Highway w Wasilla. Trasa przebiega przez żyzną dolinę Matanuska. Z powodu ogromnej ilości letniego słońca warzywa rosną do niewiarygodnych rozmiarów. Talkeetna to niewielka i wyjątkowa społeczność, słynąca w dawnych czasach z wydobycia złota, znana ze swojego wyjątkowego uroku oraz jako baza wypadowa dla alpinistów chcących zdobyć szczyt Denali. Miasteczko ma około 900 mieszkańców. Znajduje się u zbiegu rzek Talkeetna i Susitna. Miasto z przełomu XIX i XX wieku, zachowało wiele ze swojego dawnego alaskańskiego smaku.Nocleg w Talkeetna.
Dzień 4
Tego ranka zanim opuścimy miasteczko Talkeetna mamy w planie odwiedziny w takich miejscach jak: Alaska Birch Syrup & Wild Harvest to rodzinna firma produkująca organiczny syrop brzozowy, wodę brzozową oraz dżemy i syropy z dzikich jagód. Nagley’s General Store i Walter Harper Talkeetna Ranger Station – gdzie wspinacze pragnący spróbować swoich sił z Denali lub innymi szczytami na Alasce, zatrzymują się tutaj, aby uzyskać pozwolenie na wspinaczkę. Ostatnim miejscem jakie odwiedzimy w okolicy Talkeetna to Denali Brewing Company to jeden z najlepszych browarów na Alasce, produkujący takie piwa jak Twister Creek IPA, Mother Ale i Single Engine Red. Podróż z Talkeetna do Parku Narodowego Denali oferuje wiele możliwości obserwacji przyrody. Udajemy się na godzinę 16:00 na 30 minutowy pokaz psich zaprzęgów prowadzony przez rangersów w Parku Narodowym Denali. Jest to jedyny park narodowy z hodowlą psich zaprzęgów. Po czym szybko jedziemy na punkt zbiórki, bo o 18:00 zaczynamy przygodę – rafting! Udajemy się na około 18 kilometrowy spływ pontonami po bystrzach klasy III i IV na rzece Nenana – jednym z najlepszych miejsc do uprawiania raftingu na Alasce. Spływ trwa około 3 godzin. Po zakończonym raftingu udajemy się na zasłużony odpoczynek do miejsca noclegowego. Nocleg w okolicach Denali Park Village.
Dzień 5
Dzisiejszego dnia wybieramy się na około 8 godzinną wycieczkę autobusem w głąb Parku Narodowego Denali. Będziemy podróżować 66 mile od bramy parku do Stony Hill Overlook. Przejazd ten oferuje możliwość zobaczenia niesamowitych krajobrazów, posłuchania opowieści o historii parku i jego ciekawostkach. Jest to także jedna z najlepszych okazji do zobaczenia dzikiej przyrody, zwierząt. Jest szansa zobaczenia: niedźwiedzi grizzly, łosia, karibu, wilka czy lisa poruszających się wzdłuż grzbietów i koryt rzecznych. Gdy kierowca zauważy jakieś zwierzę, autobus zatrzyma się, aby wszyscy mogli oglądać i robić zdjęcia. Autobus zawraca w Eielson Visitor Center – 66 mil w jedną stronę / 8 godzin w obie strony. Powrót późnym popołudniem z wycieczki. Po podróży autobusem udamy się na wieczorny trekking na Mount Healy Overlook. Szlak ten prowadzi na punkt widokowy, skąd rozciąga się widok na okolicę początku Parku Narodowego Denali. Szlak zaczyna się od łagodnego podejścia, ostatecznie stając się zdecydowanie bardziej stromym w pobliżu jego końca. Trasa to około 4 km w jedną stronę (2 godziny) i tyle samo zejścia w dół. Po całodziennym zwiedzaniu wracamy do naszego zakwaterowania. Nocleg w tym samym miejscu co dzień wcześniej.
Dzień 6
Jedziemy dalej na północ autostradą do Fairbanks. W towarzystwie lasów i górskich krajobrazów przejeżdżamy przez społeczności Healy, Nenana i Ester. Mieszkańcy Nenana sponsorują Nenana Ice Classic, loterię opartą na naturze. Jest to zbiórka pieniędzy, w ramach której ludzie próbują odgadnąć dokładny czas rozpadu lodu na rzece Tanana. Dojeżdżamy do Fairbanks, jednego z największych miast w regionie Alaski, gdzie latem słońce zachodzi tylko na 2-3 godziny. Tego popołudnia o godz 14:00 udajemy sie na 3 godzinną wycieczkę łodzią po dwóch okolicznych rzekach. Idealna wycieczka łączy widoki na rzekę oraz historię i tradycje Alaski. Podróżujemy rzekami Chena i Tanana. Przed nami piękne krajobrazy, spotkamy psy zaprzęgowe, wpłyniemy na miejsce „spotkania rzek” i poznamy starożytne tradycje Athabascan. Lokalni przewodnicy oprowadzą nas po odrestaurowanej wiosce Indian Chena. Tego dnia nocleg w Fairbanks, które będzie naszą bazą na 2 noce.
Dzień 7
Dzisiaj mamy kilka atrakcji do odwiedzenia w okolicy. Najpierw zaczniemy od gorących źródeł! Ośrodek Chena Hot Springs oferuje duży kryty basen z podgrzewaną wodą i naturalne jezioro skalne do relaksu. Znajdujące się na miejscu Muzeum Lodu Aurora jest specjalną atrakcją i zostało utworzone z ponad 1000 ton lodu i śniegu. Po wizycie w gorących źródłach udamy się w odwiedziny do Domu Świętego Mikołaja w miejscowości North Pole. Od 1952 roku Dom Świętego Mikołaja wywołuje uśmiechy na twarzach milionów odwiedzających z całego świata. W słynnym na całym świecie Domu znajdziemy idealny prezent lub pamiątkę nie tylko na święta. Po tej wizycie wracamy z powrotem do Fairbanks zwiedzić Museum of the North. Odkryjemy historie o ludziach, miejscach i dzikiej przyrodzie na Alasce w wielokrotnie nagradzanych galeriach muzealnych. Od dzikiej przyrody na Alasce po współczesną sztukę – niezależnie od zainteresowań, znajdzie się coś interesującego dla każdego. Nocleg w Fairbanks.
Dzień 8
Podróżujemy autostradą Richardson do Delta Junction – stacji telegraficznej założonej w 1904 roku. Okolica oferuje spektakularne widoki na pasma górskie Alaski i rzekę Delta. W pogodne dni możemy zobaczyć panoramy Mount Hayes, Mount Moffit i innych szczytów. Kontynuujemy podróż do Paxson, gdzie znajduje się wiele psich zaprzęgów. Kolejnym punktem jest obszar Copper River – znanego jako raj dla wędkarzy. Gakona, Copper Center i Glenallen to świetne punkty do połowu słynnego łososia czerwonego. Trasa ta została założona w 1898 roku jako szlak gorączki złota do Eagle na Alasce położonej nad rzeką Jukon niedaleko Klondike Goldfields. Droga biegnie wzdłuż rurociągu naftowego Trans-Alaska, wciąż znanego jako jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych na świecie. Mamy dziś do przejechania około 260 mil co zajmie nam niecałe 5 godzin. Po drodze zatrzymujemy się na lunch z widokami na góry oraz wiele razy na robienie zdjęć. Nocleg w okolicach Glennallen / Copper Center.
Dzień 9
Krótka przejazd do miasteczka Chitina. Parkujemy samochód przy lotnisku i stąd wybierzemy się na lot małą awionetką do serca Parku Narodowego Wrangla-Świętego Eliasza, a dokładnie do Kennicott / McCarthy. Podczas lotu zobaczymy lodowiec Kennicott, który wije się 25 mil na północ, gdzie odbija się od południowo-wschodniej ściany Mt. Blackburn. Lodowce Root oraz Gates wypływają z grzbietów Mt. Regal, aby po pewnym czasie połączyć się z lodowcem Kennicott, tworząc jeden z najbardziej spektakularnych widoków w parku. Po południu udajemy się na krótki trekking pod Lodowiec Root. Podczas tej półdniowej wycieczki wchodzimy na dwumilowy szlak, który pierwotnie zbudowano w latach dwudziestych XX wieku, jako drogę wagonową. Po drodze robimy postoje w celu podziwiania spektakularnych widoków na pokryty skałami lodowiec Kennicott i okoliczne szczyty górskie. Dochodzimy do czoła lodowca. Liczne strumienie wody wycinają głębokie wąwozy w lodzie, tworząc lśniące, niebieskie baseny i wodospady. Wracamy do miasteczka tą samą drogą. Nocleg w lokalnym guesthousie, który będzie naszym domem na 2 noce.
Dzień 10
Dzisiaj spędzamy cały dzień w tej wyjątkowej okolicy. Kennicott to opuszczone miasto wydobywające miedź. Zostało zbudowane przez Kennecott Copper Corp na początku XX wieku, a górnicy mieszkali w pobliskim McCarthy. Kennecott była najbogatszą kopalnią miedzi na świecie do czasu jej zamknięcia w 1938 roku. Przetwarzali oni ponad 536 600 ton rudy miedzi i zatrudniali około 800 pracowników. Dziś jest zachowana, jako część Parku Narodowego Wrangla-Świętego Eliasza i jest jedną z najlepiej strzeżonych tajemnic Alaski. Park jest największym w systemie parków narodowych Stanów Zjednoczonych i znajdują się tutaj jedne z najwyższych gór w kraju. Ma on także największą koncentrację lodowców w Ameryce Północnej. Wraz z Glacier National Park, Kluane National Park i Tatshenshini-Alsek Park w Kanadzie, obszar ten stanowi największy pojedynczy obszar chronionych gruntów na świecie i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będziemy zwiedzać dziś miasteczko Kennecott z jej czerwono białymi budynkami, które wyróżniają się na tle gór i lodowców. W ostatnich latach National Park Service odrestaurował wiele budynków kopalni i są one dostępne do zwiedzania. Po zwiedzaniu miasteczka nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wybrali się na trekking. Bonanza Mine Trail – to świetna wycieczka w góry nad Kennicott. Łączy w sobie niesamowite widoki, w tym widoki na lodowice Kennicott i Root, z możliwością zapoznania się z górniczą historią tego obszaru. Do przejścia łącznie mamy około 14.5km, 1300 metrów w górę i tyle samo w dół. Czas marszu to około 6-7 godzin. Nocleg w tym samym guesthousie.
Dzień 11
Rano po śniadaniu i jeszcze krótkim spacerze po miasteczku, pakujemy się. Udajemy się z powrotem na lotnisko. Lecimy do Chitiny, wsiadamy do naszego auta, a następnie jedziemy na południe do końca autostrady Richardson. Część trasy biegnie równolegle do rurociągu Trans-Alaska, gdzie z trasy przejazdu mamy widoki na góry Świętego Eliasza. Przejeżdżamy obok lodowca Worthington i przez Kanion Keystone, w którym znajduje się wiele kaskadowych wodospadów. Zatrzymamy się na przełęczy Thompsona, aby podziwiać widok na lodowiec Worthington, stąd już droga zaczyna biec w dół w kierunku Valdez. Dojeżdżamy do Valdez – znanego również jako „Szwajcaria Alaski” – i bramy do połowów łososia i rejsów w okolicy wspaniałego lodowca Columbia. Nocleg w Valdez, który to będzie naszą bazą na 2 noce.
Dzień 12
Najtragiczniejszym momentem w historii miasteczka Valdeza było trzęsienie ziemi w Wielki Piątek w 1964 r. Tsunami po trzęsieniu ziemi zniszczyło całe historyczne miasto Valdez. Społeczność została odbudowana na bardziej stabilnym skalnym podłożu, cztery mile na zachód i rozkwitła podczas budowy terminalu rurociągu Trans-Alaska. Tego dnia wybieramy się na całodzienną wyprawę kajakową. Najpierw udajemy się na malowniczą dwugodzinną przejażdżkę łodzią motorową pod czoło Lodowca Columbia. Tutaj będziemy mieli okazję wiosłować wokół gór lodowych znajdujących się u czoła najszybciej cofającego się lodowca w Ameryce Północnej. Wiosłowanie po tym amfiteatrze lodu z pewnością będzie jednym z najważniejszych punktów naszej podróży po Alasce. Cała wycieczka z dojazdem i powrotem łodzią będzie trwała około 10 godzin. Nocleg w Valdez.
Dzień 13
Opuszczamy Valdez i udajemy się na rejs! Malowniczy rejs przez Prince William Sound na pokładzie promu Alaska Marine Highway. Prince William Sound to obszar znany ze swojej scenerii i dzikiej przyrody. Pokryta wyspami, ta 70-kilometrowa zatoka rozciąga się 30 mil na północ i zachód od Zatoki Alaskiej do Półwyspu Kenai. Na północy: nierówna, zlodowaciała linia brzegowa i góry Chugach. Podczas podróży może uda nam się zobaczyć wieloryby, bieliki, lwy morskie i inne morskie zwierzęta. Po przybyciu do portu Whittier zjeżdżamy z promu do górskiego tunelu, który zabierze Nas do doliny Lodowca Portage. Zajrzymy do centrum dla odwiedzających Begich-Boggs w Portage. Stąd dalej mamy przed nami bardzo malowniczą drogę do Seward. Tuż przed dotarciem do Seward mamy szansę odwiedzić Lodowiec Exit, jeden z niewielu lodowców, który znajduje się w odległości krótkiego spaceru od parkingu. Dojeżdżamy do Seward, małego rybackiego miasteczka przy bramie do Parku Narodowego Fiordów Kenai. Nocleg w Seward.
Dzień 14
Dziś ponownie wyruszamy na rejs. Nasz 7,5-godzinny rejs po Parku Narodowym Fiordów Kenai odpływa z przystani Seward o godzinie 10:00. Rejs ten płynie przez chronione wody Zatoki Resurrection do Zatoki Aialik w Parku Narodowym Fiordy Kenai. Podczas rejsu do zatoki Aialik po raz pierwszy ujrzymy Lodowiec Aialik. Zatrzymamy się przed lodowcem i będziemy obserwować, jak duże kawałki lodu odrywają się i wpadają do wody. Naszym następnym przystankiem jest Lodowiec Holgate. Spędzimy około 20 minut przed każdym lodowcem. W zależności od pory roku kapitan poprowadzi statek wzdłuż miejsca występowania ptaków morskich na Wyspach Chiswell lub Przylądka Resurrection, gdzie mieszkają ich tam tysiące, w tym maskonury i kormorany. Odwiedzimy także kolonie lwów morskich, gdzie lwy morskie gromadzą się na nierównym, skalistym wybrzeżu. Mając 7,5 godziny na wodzie, kapitan ma mnóstwo czasu na poszukiwanie najlepszych miejsc do obserwacji przyrody w okolicy. Rangers z parku narodowego będzie na pokładzie, aby dostarczyć szczegółowych informacji na temat historii, ekologii, geologii i dzikiej przyrody w okolicy. Powrót do Seward i nocleg w Seward.
Dzień 15
Spędzamy dzień zwiedzając półwysep Kenai na Alasce. Będziemy podróżować wzdłuż turkusowej rzeki Kenai, które jest światowej klasy łowiskiem łososia. Jedziemy autostradą Sterling Highway – a dookoła nas ośnieżone góry i wiele aktywnych wulkanów znanymi jako „Pierścień ognia” z Mt. Iliamna, Mt. Redoubt oraz Mt. Augustyn. Kontynuujemy podróż do Homer, zatrzymując się na zdjęcia wzdłuż wybrzeża Zatoki Cooka. Surowe góry Kenai rozciągają się nad błyszczącymi wodami zatoki Kachemak. Homer jest znany jako „Światowa stolica Halibuta”. Łososia królewskiego łowi się tutaj od maja do czerwca, a łososia srebrnego w sierpniu. Halibuta natomiast od maja do września. Homer to malownicze nadmorskie miasteczko położone nad brzegiem zatoki Kachemak. Tego popołudnia w Homer odwiedzimy m.in. Islands & Ocean Visitor Center, gdzie uzyskamy wiele informacji o tutejszej florze i faunie z interaktywnych wystaw. Jeszcze tego dnia odwiedzimy galerię sztuki Ptarmigan Arts. Ta wyjątkowa galeria sztuki istnieje w Homer na Alasce przy Pioneer Avenue od 1984 r. Artyści nie tylko tworzą i sprzedają swoje prace w Ptarmigan Arts, ale także obsługują galerię, zapewniając fachową wiedzę na temat dzieł sztuki. Ostatnim punktem na dziś będzie winnica Bear Creek. Alaska może nie być znana ze swoich win, ale słynie ze wspaniałych jagód – pełnych smaków, które tworzą wspaniałe wina. W tej małej winnicy możemy skosztować najróżniejszych win owocowych. Nocleg w Homer.
Dzień 16
Wyjeżdżamy z samego rana z Homera na malowniczą przejażdżkę do Ninilchik – najstarszej osady na półwyspie Kenai. Stąd udajemy się na wycieczkę w poszukiwaniu niedźwiedzi. Oczywiście samolotem. Cała podróż lot tam i z powrotem, z lądowaniem i czasem w zatoce zajmie nam około 3 godzin. Lecimy do Zatoki Chinitna w Parku Narodowym Jeziora Clark. Samolot ląduje na plaży, w odległości krótkiego spaceru do obszaru widokowego na niedźwiedzie. Po około półtorej godziny na lądzie wsiadamy do samolotu i udajemy się w podróż powrotną. Samolot leci w pobliżu gór Mt. Redoubt oraz Mt. Iliamna, które są aktywnymi wulkanami, będącymi częścią pierścienia ognia Pacyfiku. Jest także szansa na zobaczenie niedźwiedzi z okien samolotu oraz wielorybów pływających w Zatoce Cooka. Jedziemy dalej a naszym kolejnym punktem jest Alaska Wildlife Conservation Center. Centrum jest pięknie położone nad brzegiem Turnagain Arm, w otoczeniu gór i wiszących lodowców. Jest to rezerwat przyrody dla osieroconych lub rannych dzikich zwierząt, a także tymczasowy dom dla niektórych gatunków zwierząt, takich jak bizon leśny. Przed nami krótki przejazd do Girdwood. Alyeska Resort – najważniejszy kurort na Alasce, położony jest w dolinie lodowca między górami a morzem. W okresie letnim można tu uprawiać: piesze wędrówki w alpejskich lasach deszczowych, wspinaczkę górską i jazdę na rowerze. Nocleg w okolicach Girdwood / Alyeska.
Dzień 17
Dzisiejszego ranka wybierzemy się na nasz ostatni trekking na Alasce. Udamy się na szlak Alyeska North Face. Szlak ten rozpoczyna się u podstawy gondoli w ośrodku narciarskim Mt Alyeska w Girdwood. Początek szlaku jest szeroki i jest właściwie drogą serwisową. Pierwszy 1 km jest łagodny. Dalej trasa prowadzi przez kilka podmokłych obszarów. Po wyjściu z lasu otwierają nam się widoki na dolinę Girdwood. Po wejściu na szczyt, w dół zjeżdżamy kolejką. Trasa liczy sobie około 4 km długości, do zdobycia mamy około 650 metrów. Po tym podejściu pakujemy się do auta i wracamy do Anchorage na nasz ostatni nocleg.
Dzień 18
Jedziemy na lotnisko, oddajemy auto i około południa wylot z Anchorage.
Dzień 19
Lądowanie w Polsce.
Wliczone w koszta:
– opiekę polskiego pilota, który także jest kierowcą podczas wyprawy i jego wszystkie koszta
– bilety lotniczego polskiego pilota Polska– Alaska – Polska
– zakwaterowanie w wynajętych domach(całe dom na wyłączność grupy), w motelach, guesthousach i namiotach. Pokoje 2-3 osobowe. W liczbie: 2 noclegi w Anchorage, 1 nocleg Talkeetna, 2 noclegi okolice Denali Village, 2 noclegi Fairbanks, 1 nocleg Cooper Center, 2 noclegi Kennicott, 2 noclegi Valdez, 2 noclegi Seward, 1 nocleg Homer, 1 nocleg w namiotach w Brooks Falls.
– koszta wypożyczenia auta
– lot Anchorage – King Salmon – Anchorage oraz Chitina – McCarthy – Chitina
– loty prywatnymi samolotami Nikiski – Zatoka Chinitna – Nikiski oraz King Salmon – Brooks Falls – King Salmon
– koszta paliwa, parkingów i opłat drogowych
– ubezpieczenie w AXA – KL 50 tys. euro, NNW 4 tys. euro, bagaż 400 euro
– Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy – 13 zł x 2 / osoba
– opłat wejść i odwiedzin we wszystkich atrakcjach wymienionych w programie czyli: Muzuem Anchorage, Alaska Native Heritage Center, Tundra Wilderness Bus PN Denali, pokaz psich zaprzęgów w PN Denali, rafting na rzece Nenana, trekking na Mount Healy Overlook, wycieczka łodzią Fairbanks, wejście do Chena Hot Springs, Muzeum Północy Fairbanks, trek na Lodowiec Root, spacer po Kennicott, trekking do Bonanza Mine, pływanie kajakami przy Lodowcu Columbia, prom Valdez – Whitter, Begich Boggs Visitor Center, rejs promem po PN Fiordów Kenai, wizyta w Islands & Ocean Visitor Center, degustacja w winnicy Bear Creek, wizyta w galerii Ptarmigan Arts, trekking Alyeska Nort Face, zjazd gondolą ze szczytu Alyeska, wizyta w Alaska Wildlife Conservation Center
Nie wliczone w koszta:
– Kosztów wyżywienia(lunchów i kolacji, śniadań)
– Kosztów alkoholu i wydatków własnych
– opłata za aplikację ESTA do USA – 21 USD
– Wydatki personalne – pamiątki, dodatkowe zwiedzanie itp.