Kolumbia – Nevado del Tolima 5221 m.n.p.m. + Lost City Trek
Data: 10 luty 2024 – 02 marca 2024 – Zapraszam do zapisów!
Cena: 3100 USD + bilet lotniczy (około 3000 PLN)
Czas trwania wyprawy 21 dni
Liczba minimalna uczestników: 3
Liczba maksymalna uczestników: 7
Termin zapisów: do 1 listopada 2023
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking, wspinaczka.
Zakwaterowanie: Hotel, Guesthouse+ schroniska
Podsumowanie i galeria zdjęć – wyprawa styczeń 2021 – LINK
Podsumowanie i galeria zdjęć – wyprawa rozpoznawcza Kolumbia sierpień 2021 – LINK
Podsumowanie wyprawa Kolumbia luty 2022 – LINK
Galeria zdjęć wyprawa Kolumbia luty 2022 – LINK
Statystyki, wykres trekkingów w Kolumbii – LINK
Ten program łączy w sobie przygodę i kulturę, odwiedzając popularne miejsca w Kolumbii, jak i „off the beaten track”. Ta trasa prowadzi przez różne ekosystemy: od wędrówki przez wyżyny Andów, przez podróż przez suche pustynie półwyspu Guajira, po trekking w wilgotnej dżungli na trasie do Zaginionego Miasta. Obejmuje również karaibskie plaże, a kończąc na historycznym mieście Kartagena.
Najważniejsze informacje o wycieczce:
– 5-dniowa wspinaczka na ośnieżony wulkan Tolima (5221 m.n.p.m.), położony w Parku Narodowym Los Nevados w środkowych Andach. Oprócz wspinaczki, doświadczamy kolumbijskiej kawy w mieście Salento, w samym sercu tradycyjnego obszaru kawowego Kolumbii.
– 4-dniowy trekking do La Ciudad Perdida w Tayronas, znanego jako „Zaginione Miasto”, jednego z najlepiej odrestaurowanych i zachowanych stanowisk archeologicznych w kraju. Znajduje się w dolinie Buritaca w Sierra Nevada de Santa Marta, najwyższym paśmie przybrzeżnym świata.
– Park Narodowy Tayrona: wizyta w słynnym parku Tayrona, gdzie będziemy cieszyć się jednymi z najlepszych plaż w Kolumbii.
– Kartagena – na zakończenie tego niesamowitego programu wizyta kulturalna w historycznym ufortyfikowanym mieście Kartagena.
Plan ramowy:
Dzień 1 – Wylot z Polski, przylot do Bogoty – Kolumbia.
Dzień 2 – Zwiedzanie Bogoty
Dzień 3 – Bogota – Salento (1919 m) – Plantacja kawy
Dzień 4 – Trekking: La Argentina farm (3483 m.n.p.m.)
Dzień 5 – Trekking: La Primavera farm (3769 m.n.p.m.)
Dzień 6 – Trekking: Tolima high camp (4345 m.n.p.m.)
Dzień 7 – Szczyt Nevado del Tolima (5221 m.n.p.m.)
Dzień 8 – Trekking: Salento (1919 m.n.p.m.)
Dzień 9 – Przelot: Pereira – Riohacha przez Bogotę
Dzień 10 – Punta Gallinas – najbardziej wysunięty na północ punkt Ameryki Południowej
Dzień 11 – Cabo la Vela
Dzień 12 – Cabo de la Vela – Park Narodowy Tayrona
Dzień 13 – Całodniowa wizyta w parku przyrody Tayrona
Dzień 14 – Lost City – Trekking: schronisko „Donde Adan” (480 m.n.p.m.)
Dzień 15 – Trekking: schronisko „El Paraiso” (870 m.n.p.m.)
Dzień 16 – Trekking: Zaginione Miasto (1175 m.n.p.m.)
Dzień 17 – Trekking: Mumake (389 m.n.p.m.) – Santa Marta
Dzień 18 – Santa Marta – Kartagena
Dzień 19 – Kartagena
Dzień 20 – Wylot z Kartageny do Europy
Dzień 21 – Przylot do Polski
Plan szczegółowy:
Dzień 1
Wylot z Polski. Transfer przez jedno z lotnisk europejskich i przylot do Kolumbii w godzinach popołudniowych wieczornych. Po wylądowaniu na lotnisku w Bogocie, zostajemy przetransportowani taksówkami do naszego Guesthouse w Bogocie. Nocleg w hostelu w pokojach 2 osobowych. Kolację zjadamy w jednej z lokalnych knajpek w okolicy. Idziemy wąskimi uliczkami wzdłuż których gromadzą się małe bary, restauracje. Wieczorami takie miejsca są bardzo często przepełniane ludźmi. Posiłki zapewnione: brak.
Dzień 2 Zwiedzanie Bogoty
Od kiedy prezydent Alvaro Uribe przejął władzę w Kolumbii w 2002 roku i rozpoczął swoją politykę, zero tolerancji dla baronów narkotykowych, kraj, a przynajmniej jego zdecydowana większość stała się bezpieczna ponownie. Wiele terenów otworzyło się dla turystów, którzy teraz coraz częściej tutaj przyjeżdżają. Dzisiejszego dnia idziemy na spacer po historycznym centrum miasta, odwiedzamy parlament, pałac prezydencki (z zewnątrz). Po lunchu w restauracji na mieście udajemy się w kierunku gondoli, która zabierze nas na lokalny szczyt Monserrate, skąd rozpościera się piękny widok na Bogotę. Po czym w drodze powrotnej jak nam starczy czasu, albo jak będzie zła pogoda na wzgórzu to odwiedzimy jeszcze Muzeum złota. Zjadamy kolację w lokalnej knajpce niedaleko hostelu. Nocleg w Guesthousie w pokojach 2 osobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 3 Bogota – Salento (1919 m) – Plantacja kawy
Odbiór z hotelu i transfer na terminal krajowy na lot (1 godz) do miasta Armenia / Pereira. Po przybyciu na miejsce prywatnym transportem udajemy się do uroczego miasta Salento, typowego miasteczka kawowego z kolonialnym stylem architektury „paisa” i spokojną atmosferą. Po południu grupa uda się na wycieczkę do jednej z tradycyjnych plantacji kawy w okolicy. Wycieczka przedstawia całą produkcję kawy od nasion do produktu końcowego. Obejmuje również degustację kawy, aby poznać jej różne rodzaje i cechy. Noc w guesthousie w pokojach 2 osobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 4 Trekking: “La Argentina” (3483 m.n.p.m.)
Wczesny wyjazd jeepem do Doliny Cocora (30 min), spektakularnej doliny położonej na wysokości 2425 metrów, ozdobionej narodowym drzewem Kolumbii: Palmą Woskową. Przygotowujemy bagaże, które zostaną zabrane przez obsługę. Podejście prowadzi szlakiem przez las deszczowy. Szlak prowadzi w górę przez „Quebrada Cardenas”, podążając za rzeką o tej samej nazwie. Ponad linią drzew znajduje się górska farma „La Argentina”, piękne miejsce pomiędzy znikającym lasem, a wysokogórskimi łąkami zwanymi „Paramo”. Ta mała farma będzie schronieniem na noc. Miejsce jest bardzo rustykalne i skromne, ale z dużą dozą uroku i lokalnej atmosfery. Noc w namiotach. Podejście: 1058 m / Najwyższa wysokość: 3483 m.n.p.m. / Dystans 10,7 km / Czas trwania aktywności: 6-7 godz . Posiłki zapewnione: śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 5 Trekking: “La Primavera” (3769 m.n.p.m.)
Po lokalnym śniadaniu i odpoczynku, będziemy kontynuować wspinaczkę północnym krańcem „Quebrada Cardenas”, mijając opuszczoną farmę o nazwie Buenos Aires, a stamtąd schodząc do przeprawy przez rzekę. Podążamy ścieżką prowadzącą w górę do przełęczy znanej jako „ La Linea ”(4019 m.n.p.m.), która dzieli stany Quindío i Tolima. Mamy tutaj wspaniały punkt widokowy na Paramillo del Quindio (4745 m.n.p.m.), najwyższy szczyt stanu Quindío i Nevado del Tolima w sąsiedniej dolinie. Z przełęczy schodzimy w kierunku gospodarstwa „La Primavera / La Playa. Noc w namiotach. Podejście : 536 m / Zejście: 250 m / Najwyższa wysokość: 4019 m.n.p.m. / Dystans: 5,8 km / Czas trwania aktywności: 4-5 h. Posiłki zapewnione: śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 6 Trekking: Tolima high camp (4345 m.n.p.m.)
Dzisiejszym celem jest high camp na Nevado del Tolima. Wyruszamy przed południem, wędrujemy doliną Tolimy, jest to łagodne podejście i bardzo przyjemny trekking, z widokiem na wulkany i doliny poniżej. Ostatni odcinek wędrówki prowadzi bardziej stromym zboczem do grzbietu znanego jako El Calvito, a stamtąd krótki spacer do obozu Arenales, który leży nad żółtą piaszczystą moreną. Ten obóz może być dość wietrzny i eksponowany, ale z bardzo ładnym widokiem. Po rozstawieniu obozu przeprowadzimy odprawę na temat jutrzejszej wspinaczki. Noc w namiotach. Podejście : 576 m / Najwyższa wysokość: 4345 m.n.p.m. / Dystans: 8,4 km / Czas trwania aktywności: 4-5 h. Posiłki zapewnione: śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 7 Szczyt Nevado del Tolima (5221 m.n.p.m.)
Bardzo wczesne wyjście z obozu wysokiego, wspinaczka po szeregu moren o różnym nachyleniu doprowadzi nas do lodowca na wysokości 4750 m.n.p.m. Tutaj grupa przygotuje się do przeprawy przez lodowiec, zaczynając na łagodnym zboczu, mijając kilka lodowych, stromych ścian zanim dotrzemy na końcowy płaskowyż, gdzie znajduje się główny krater. Nevado del Tolima to aktywny wulkan i trzeci co do wysokości szczyt w centralnej Kordyliery. Podejście nie stwarza problemów technicznych, ale jest wymagające fizycznie, nie tylko ze względu na wysokość, ale także ze względu na odległość do pokonania. Zejście prowadzi tą samą trasą. Po krótkiej przerwie i spakowaniu obozu udajemy się do obozu Primavera / Playa. Noc w namiotach. Podejście: 876 m / Zejście: 1452 m / Najwyższa wysokość: 5221 m.n.p.m. / Odległość od szczytu: 2,8 km i od szczytu z powrotem do obozu: 11,2 km / Czas trwania aktywności: 8-10 h. Posiłki zapewnione: śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 8 Trekking: Salento (1919 m.n.p.m.)
Ostatni dzień w górach, zejście przez piękne tereny i lasy deszczowe. Po dotarciu do Doliny Cocora, przejeżdżamy do uroczego miasta Salento (25 minut). Po przybyciu do Salento udajemy się prosto do guesthouse znajdującego się w kolonialnej części miasta. Będzie to dobry czas, aby cieszyć się miastem i napić się najlepszej kawy w Kolumbii! Noc w guesthousie w pokojach 2 osobowych. Zejście: 1058 m / Najwyższa wysokość: 3483 m.n.p.m. / Dystans 10,7 km / Czas trwania aktywności: 4-5 godz. Posiłki zapewnione: śniadanie, lunch.
Dzień 9 Przelot: Pereira – Riohacha przez Bogotę
Po śniadaniu jedziemy (1 godz.) na lotnisko Pereira. Będziemy lecieć do Riohacha przez Bogotę. Popołudniem przyjedziemy do hotelu w Riohacha, gdzie na resztę dnia udajemy się na miły spacer nadmorską promenadą w Riohacha, gdzie będzie mnóstwo Indian Wayuu pracujących przy swoich rękodziełach. Nocleg w hotelu w pokojach 2 osobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 10 Punta Gallinas – najbardziej wysunięty na północ punkt Ameryki Południowej
Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w kraju. Punta Gallinas jest położone w najwyższym punkcie Kolumbii i na kontynencie południowoamerykańskim. Oferuje jedne z najbardziej niesamowitych plaż wzdłuż karaibskiego wybrzeża. Punta Gallinas, pierwotnie latarnia morska, znajduje się 5-6 godziny jazdy od Riohacha. Po około 1,5 godziny jazdy trasa prowadzi do kolumbijskiego odludzia. Podczas wycieczki miniemy dwie zatoki: Bahia Hondita i Bahia Honda, z niesamowitymi krajobrazami i kolorowymi piaszczystymi plażami. Po kolejnych 2 godzinach jazdy dotrzemy do wydm Taroa. To najważniejszy punkt tego obszaru. Żółte piaski spadają ze wzgórza do szumiącego morza. Punta Gallinas, gdzie znajdują się ruiny, ma ładną plażę z turkusowym morzem i widokiem na niekończący się ocean! Noc zostanie spędzona w lokalnym domu zbudowanym i prowadzonym przez lokalnego Wayuusa, co również będzie częścią wycieczki. Noc w prostej lodgy w pokojach wieloosobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie, obiad, kolacja.
Dzień 11 Cabo la Vela
Rano udajemy się z wizytą do pięknej plaży Punta Aguja. Dla chętnych jest możliwość rejsu łodzią do zatoki Hondita, aby zobaczyć różowe flamingi (ta wycieczka nie jest wliczona w cenę). Po obiedzie wyjazd z Punta Gallinas przez pustynie La Alta Guajira, aż do Cerrejon Railroad, skąd zaczyna się droga do Cabo la Vela. Docieramy do El Cabo de la Vela, położonego na zachodnim wybrzeżu półwyspu Guajira, na południe od Punta Gallinas. Miejsce to ma przepieknę plaże, bardzo rzadko odwiedzane, zatłoczone tylko podczas kolumbijskich wakacji. W przeciwnym razie idealne miejsce na relaks i cieszenie się przyrodą. El Cabo jest również bardzo popularne wśród miłośników kitesurfingu, a stałe wiatry sprawiają, że idealnie nadaje się do tego sportu. Wieczorem spacer do latarni morskiej „El Cabo”, gdzie będziemy podziwiać zachód słońca. Noc w prostej lodgy w pokojach wieloosobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie, obiad, kolacja.
Dzień 12 Cabo de la Vela – Park Narodowy Tayrona
Po śniadaniu udajemy się na krótką wycieczkę na przepiękne i słynne plaże Pilon de Azucar lub Ojo del Agua. Będziemy mieli czas wolny, aby cieszyć się wodą i krajobrazami, zanim udamy się w podróż z powrotem do Riohacha. Droga powrotna prowadzi przez pustynię, przez solne równiny, a następnie blisko linii kolejowej do Cuatro Caminos. Dalej mamy około 2 godziny jazdy do Riohacha. Noc w prostej lodgy w pokojach wieloosobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie, obiad.
Dzień 13 Całodniowa wizyta w parku przyrody Tayrona
Wczesny rankiem wyjeżdżamy ze schroniska do miejsca, w którym zaczyna się nasz szlak turystyczny. Aby dotrzeć do tego miejsca wsiadamy do jednego z publicznych autobusów, które kursują między wejściem do parku a początkiem szlaku. Mamy przed sobą 1 godzinny marsz do miejsca Arrecife, kultowego punktu w parku. Trasa prowadzi dobrze oznakowaną ścieżką, która zaczyna się w tropikalnym lesie, a kończy na karaibskich plażach. Doświadczymy tutaj jednych z najpiękniejszych plaż kolumbijskiego wybrzeża Karaibów u podnóża Sierra Nevada de Santa Marta. Lunch można zjeść w lokalnym knajpce, gdzie przygotowują świeże ryby. Następnie będzie czas na zanurzenie się w ciepłym morzu. Po południu powrót do początku szlaku, a następnie trasa powrotna do naszej lodgy. Nocleg w prostej lodgy w pokojach 2 osobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 14 Lost City – Trekking: schronisko „Donde Adan” (480 m.n.p.m.)
Rano wyjeżdżamy z lodgy i jedziemy na północny wschód wzdłuż wybrzeża Karaibów. Po 1-1,5 godzinie zjeżdżamy z utwardzonej drogi i tu zaczyna się przygoda! Po kolejnej 1 godzinie jazdy polną drogą, pojawia się wioska El Mamey (150 m.n.p.m.), zwana także „Machete Pelado”. Tutaj zjadamy lunch, a następnie rozpoczynamy wędrówkę do „Ciudad Perdida”. Szlak prowadzi przez 1 godzinę doliną rzeki „Quebrada del Alto Mamey”, a następnie wznosi się stromo (przez 1,5 godz.) do przełęczy „El Mirador” (640 m.n.p.m.), z której rozciąga się wspaniały widok na miasto Mamey i rzekę Buritaca. Od tego miejsca schodzimy (1,5 godz.) do rzeki „Quebrada Honduras”, gdzie znajduje się schronisko „Donde Adan”. Istnieje możliwość kąpieli w pięknym naturalnym basenie rzecznym przy schronisku. Nocleg w hamakach. Podejście: 490 m / Zejście: 160 m / Najwyższa wysokość: 640 m.n.p.m. / Dystans: 8,9 km / Czas trwania aktywności: 4 godz. Posiłki zapewnione: śniadanie, obiad, kolacja.
Dzień 15 Trekking: schronisko „El Paraiso” (870 m.n.p.m.)
Po wczesnym śniadaniu ruszamy dobrze oznakowanym szlakiem, który łagodnie wznosi się do przełęczy Mumake (680 m.n.p.m.). Przed przełęczą znajduje się niewidoczna granica między ziemiami Colonos (mieszkańcami nie pochodzącymi z tego obszaru), a terytorium rdzennych mieszkańców Kogi. Od teraz wędrówka będzie odbywać się na obszarze chronionym i rządzonym przez to plemię. Są też Indianie Wiwy, pochodzący z innego sektora Sierra, osiedlili się w tych dolinach i obecnie prowadzą niektóre ze schronisk. Z przełęczy czeka nas szybkie zejście do doliny rzeki Buritaca (430 m.n.p.m.), gdzie znajduje się jedyna na szlaku osada Kogi. Osada ta nazywa się Montangi i jest idealnym miejscem, aby rzucić okiem na lokalny styl życia i tradycje. Po około 1 godzinie przechodzimy rzekę po wiszącym moście, co doprowadza nas do kolejnego podejścia(2 godzinnego) do przełęczy Koskunguena (824 m.n.p.m.). Maszerujemy z powrotem w dół do rzeki Buritaca (743 m.n.p.m.), gdzie przekraczamy ją poraz ostatni. Ostatnia część trasy to prawie płaski szlak, aż do naszego miejsca docelowego El Paraiso (870 m.n.p.m.). Ta lodge znajduje się tuż nad brzegiem rzeki Buritaca, fantastyczne miejsce na relaks i kąpiel. Noc w hamakach. Na przełęcz Mumake: Podejście: 200 m / Zejście: 250 m / Najwyższa wysokość: 680 m.n.p.m. Do przełęczy Koskunguena: Podejście: 394 m / Zejście do rzeki Buritaca: 77 m / Podejście do lodgy El Paraiso: 127 m / Najwyższa wysokość: 824 m.n.p.m. / Odległość: 13,6 km / Czas trwania aktywności: 7-8 godz. Posiłki zapewnione: śniadanie, lunch, kolacja.
Dzień 16 Trekking: Zaginione Miasto (1175 m.n.p.m.)
Dziś dzień rozpoczynamy bardzo wcześnie. Ruszamy szlakiem prowadzącym prawym brzegiem rzeki Buritaca przez 25 min., po czym przekraczamy ją. Dalej czeka nas dość stromy szlak, aż do pierwszych tarasów Zaginionego Miasta (1175 m.n.p.m.). Stąd rozpoczyna się podróż w czasie do jednego z najciekawszych stanowisk archeologicznych okresu przedhiszpańskiego w Kolumbii. Zaginione miasto Tairona jest znane na całym świecie. Jego oryginalna, rdzenna nazwa to Teyuna i jest to jedna z trzech dużych cytadeli zaginionej cywilizacji Tairona. Teyuna to jedyne miasto, które zostało odkryte do tej pory i tym samym częściowo odrestaurowane. Miasta Taironów były połączone skomplikowaną siecią szlaków, od wybrzeża Karaibów po wysokie góry Sierra Nevada de Santa Marta. Taironi miała dobrze rozwiniętą organizację społeczną i skuteczny system wymiany towarów między różnymi osadami. Chociaż nie ma dokładnych informacji na temat roli Teyuny w kulturze Tairona, uważa się, że było to miejsce kultu religijnego i centrum władzy politycznej. Podczas 4-godzinnej wizyty w kompleksie archeologicznym zapoznamy się z różnymi typami tarasów oraz z podziałem miasta na obszary według hierarchii i rodzajów pracy. Podczas wizyty można zobaczyć dom Kogi Mamo (szamana). Uważa się również, że Kogis to potomkowie Taironów, zepchnięci na wyższe ziemie podczas hiszpańskiego podboju. Po tej wizycie schodzimy do lodgy El Paraiso, aby zjeść lunch, a następnie maszerujemy dalej (4,5 godziny), z powrotem tym samym szlakiem, co poprzedniego dnia. Mijając ponownie osadę Montangi dochodzimy do schroniska Mumake (389 m.n.p.m.), u podnóża przełęczy Mumake. Noc w hamakach. Do Zaginionego Miasta: Podejście: 305 m / Zejście: 305 m / Najwyższa wysokość: 1175 m.n.p.m. / Dystans w jedną stronę: 1,9 km / Czas trwania aktywności: 5 godzin w tym 3 godzinne zwiedzanie. Podejście na przełęcz Koskunguena: 77 m / Zejście do schroniska Mumake: 481 m / Najwyższa wysokość: 870 m.n.p.m. / Odległość w jedną stronę: 7,5 km / Czas trwania aktywności: 4 godz. Posiłki zapewnione: śniadanie, obiad, kolacja.
Dzień 17 Trekking: Mumake (389 m.n.p.m.) – Santa Marta
Ostatni dzień trekkingu. Od lodgy Mumake (389 m.n.p.m.) od pierwszych kroków zaczynamy podejście na przełęcz Mumake (680 m.n.p.m.) i po zejściu do rzeki Quebrada Honduras czeka nas kolejne podejście (1,5 godziny) do ostatniej przełęczy: EL Mirador (640 m.n.p.m). Stamtąd schodzimy już do punktu końcowego, czyli El Mamey (150 m.n.p.m.). Po powrocie do Santa Marta udajemy się na obiad, a następnie kwaterujemy się do hotelu. Noc w hotelu w pokojach 2 osobowych. Podejście na przełęcz Mumake: 291 m / Zejście do schroniska Donde Adan: 200 m / Podejście na przełęcz El Mirador: 160 m / Zejście: 490 m / Najwyższa wysokość: 680 m.n.p.m. / Odległość: 14,2 km / Czas trwania aktywności: 4 -5 godz. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 18 Santa Marta – Kartagena
Około 6 rano wyjeżdżamy do Kartageny, autostradą Troncal del Caribe (autostradą karaibską), mijając miasto Barranquilla i imponujący Park Narodowy Salamanca. Po przybyciu do Kartageny kwaterujemy się do hotelu. Późnym popołudniem wybierzemy się na spacer po starym mieście Kartageny. Podczas tego spaceru poznamy architekturę i historię starego miasta. Będzie mnóstwo okazji do robienia zdjęć. Noc w hotelu w pokojach 2 osobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 19 Kartagena
Rano kontynuujemy zwiedzanie historycznej Kartageny, odwiedzając Twierdzę San Felipe, najbardziej zaawansowany technicznie budynek wojskowy w hiszpańskich czasach kolonialnych, a także stary klasztor Popa, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Między tymi dwoma miejscami odwiedzimy popularny targ Bazurto, na którym miejscowi handlują owocami, warzywami i rybami. Kartagena jest prawdopodobnie najpiękniejszym i najbardziej interesującym miastem Kolumbii. Została założona w 1533 roku i w okresie kolonialnym była głównym hiszpańskim portem na wybrzeżu Karaibów i główną bramą do Ameryki Południowej, gdzie przyjmowano niewolników i wysyłano skarby do Europy. Wieczorem czas wolny na zakupy. Nocleg w hotelu w pokojach 2 osobowych. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 20 Wylot z Kartageny do Europy.
Tego dnia udajemy się na lotnisko i udajemy się na lot do Bogoty, skąd dalej będziemy lecieć do Europy. Posiłki zapewnione: śniadanie.
Dzień 21 Przylot do Europy
Wliczone w cenę:
– Lot na trasie Polska – Kolumbia – Polska dla prowadzącego
– opiekę polskiego lidera wysłannika biura
– pulsoksymetr, GPS, telefon satelitarny
– zakup wyżywienia na trekking i akcję górską przewodnika kolumbijskiego
– ubezpieczenie KL i NNW, ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka
– prywatny transport (czy taxi) podczas trwania całego programu
– lokalny przewodnik na czas trwania wspinaczki na szczyt Nevado del Tolima oraz na trekking do Zaginionego Miasta
– opłata wejścia do Parku Narodowego Los Nevados, Parku Narodowego Tayrona
– wycieczka po plantacji kawy
– koszta lotów krajowych w Kolumbii
– posiłki wskazane w programie
– kucharza, który przygotowuje posiłki na trasach trekkingowych
– koszty wynajęcia osłów/mułów do transportu ekwipunku grupowego – namiotów, jedzenia, gazu i personalnego ekwipunku podczas wspinaczki w PN Los Nevados i na trekkingu do Zaginionego Miasta
– zakwaterowanie według opisu w programie
Nie wliczone w cenę:
– Koszta wyżywienia nie wymienionego w programie szczegółowym
– Własny ekwipunek wspinaczkowy, trekkingowy
– Koszta alkoholu i napoi gazowanych
– Koszta wody butelkowej, wody przegotowanej, ładowania baterii, telefonów, pryszniców, batonów,
– Nadbagażu na lotach międzynarodowych
– Napiwków dla lokalnej obsługi
– Wydatków własnych: pamiątki, internet, rozmowy telefoniczne,
– opłat wejściowych do zwiedzanych obiektów