Cho Oyu
Wysokość: 8201 m
Czas trwania wyprawy: 40 dni
Termin: 27 sierpień 2024 – 5 październik 2024
Maksymalna liczba uczestników: 6
Termin zapisów: do 31 maja 2024 roku
CENA: 10 000 USD + bilet lotniczy ok.4000 PLN
Informacje praktyczne Nepal – LINK I
Informacje praktyczne Nepal – LINK II
Mapy, wykresy, profil wysokościowy, gps, film z drogi wspinaczkowej na Cho Oyu 8201 m.n.p.m. – LINK
Cho Oyu 8201 m.n.p.m. w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności wśród wspinaczy. Jest znany jako jeden z najłatwiej dostępnych z 14 ośmiotysięczników. Głównie ze względu na nie za długą i w miarę prostą wspinaczkę na płaskowyż szczytowy, oczywiście z kilkoma technicznymi sekcjami po drodze zabezpieczonymi linami poręczowymi.
Dodatkowo pod górę łatwo da się dojechać jeepami oraz dalej dojść stromym szlakiem do obozu pierwszego na 6400 m.n.p.m.
Proponowana trasa dopuszcza bezpieczne i wolne zdobywanie wysokości podczas wchodzenia do góry, jak również kilka pełnych zejść do ABC.
Podczas przejazdu, trekkingu, w chińskiej bazie, w ABC, podczas wspinaczki nasz doświadczony zespół Szerpów jest z nami cały czas. Są bardzo przyjaźni i pomocni. W ABC i BC kucharze gotują dla nas smakowite posiłki. Posiłki w BC i ABC będą podawane w namiocie jadalnym.
Na górze nasz prowadzący oraz Szerpowie zajmą się poręczowaniem drogi, pomocą w rozstawianiu obozów oraz transportem ekwipunku grupowego(namioty, gaz, liny, jedzenie). Uczestnicy zajmują się transportem tylko swojego osobistego ekwipunku.
Park Narodowy Cho Oyu
Znajduje się na przestrzeni rozległych, falistych dolin, wypełnionych porozrzucanymi głazami. Środowisko w tym miejscu jest piękne i mało skażone, zamieszkałe w wielu miejscach przez dzikie zwierzęta i ptaki.
Po przyjeździe do bazy zaczniemy trekking w kierunku góry, i zaobserwujemy, jak zmienia się wegetacja na bardziej surowy i skalny krajobraz.
Przejazd
Sam przejazd z Katmandu do bazy pod Cho Oyu może być ciekawą przygodą. Wjeżdżamy do Tybetu, zatrzymujemy się na postoje w starych wioskach. Jest to możliwość zgłębienia choć trochę kultury tybetańskiej i porozmawianie z lokalną ludnością na temat ich życia. Także jest to okazją aby przyjrzeć się z poziomu Wyżyny Tybetańskiej innym górom takim jak Everest, Shishapangma.
Koniec trasy dojazdu ma miejsce w chińskiej bazie Cho Oyu na 4900 m.n.p.m., która jest zlokalizowana poniżej lodowca Jabula.
Pogoda
Pogoda podczas proponowanego terminu wyjazdu normalnie jest bardzo dobra i stabilna. Jednakże, wiemy jakie są góry, i jak nieprzewidywalne potrafią być, zauważymy, iż proponowany poniżej plan zawiera ekstra dni na wypadek takich okoliczności.
Na niższych wysokościach temperatury mogą wahać się pomiędzy 27*C do -7*C. Na wyższych elewacjach temperatury będą oscylować w przedziale 16*C do -24*C. Wiatr jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na temperaturę odczuwalną przez człowieka. Może być on prawie nie odczuwalny, aż po huraganowy na szczycie. Trzeba też liczyć się z możliwością występowania głębokiego śniegu na górze, opadami deszczu, komarami w mokrych terenach(niżej), palącym słońcem itp.
Nasza przygoda zaczyna się w mistycznym i kolorowym Katmandu, gdzie zatrzymujemy się w naszym zaprzyjaźnionym hotelu. Podczas pobytu w Katmandu uporządkujemy sprawy logistyczne, czyli organizację wizy grupowej do Chin, zakupów na potrzeby wyprawy, zakupu pamiątek oraz możliwości zwiedzenia zabytków takich jak: Świątynia Małp, Plac Durbar Square, Patan i innych.
Wyruszamy w drogę do chińskiej bazy pod Cho Oyu. Rano wyruszamy wynajętym transportem do ostatniego miasta w Nepalu przed granicą z Chinami – Kodari 1770 m.n.p.m. Przechodzimy kontrolę celniczą po stronie Nepalu, potem kontrolę imigracyjną po czym przeprawiamy się przez most na rzece Bhote Khosi do miasteczka Zhangmu – bram do Tybetu. Po przejściu tym razem odprawy imigracyjnej i celnej po stronie chińskiej, nasz transport zabiera nas poprzez pełne zakrętów drogi do miasteczka Nyalam na wysokości 3750 m.n.p.m.
Małe miasta w Tybecie mają przeważnie bardzo proste punktu usługowe – tak samo jest w tym miejscu. Zatrzymujemy się w małym hotelu. Topografia tego miejsca jest całkiem interesująca, gdyż znajdujemy się w miejscu tranzytowym, gdzie Płaskowyż Tybetański zderza się z Himalajami, po czym ponownie opada do zalesionych dolin po stronie nepalskiej. Zostajemy jeszcze jeden dzień w Nyalam, aby odpowiednio przystosować się do nowej wysokości. Podczas dnia odpoczynku możemy pospacerować po mieście, udać się na krótkie wypady trekkingowe na okoliczne wzgórza, jak i pozwiedzać małe interesujące świątynie.
Kolejnego dnia z rana dalej udajemy się naszym transportem w górę płaskowyżu. Naszym kolejnym celem jest miasteczko Tingri 4300 m.n.p.m. skąd rozpościera się super widok na ośmiotysięcznik Sziszapangmę, Cho Oyu oraz Everest. Miasto jest bardzo proste, jedno ulicowa osada, otoczona namiotami Tybetańczyków nomadów. Na wzgórzach nad miastem znajdują się ruiny starej fortecy skąd mamy bardzo dobre widoki na Everest, Cho Oyu i Sziszapangmę. Zostajemy tutaj także jeden dzień, żeby przywyknąć do zwiększającej się wysokości. W czasie wolnym można pospacerować po miasteczku, bądź usiąść na okolicznych zboczach i podziwiać widoki na góry.
Następnego ranka wyruszamy już w podróż 44 kilometrów do bazy Cho Oyu na wysokości około 4900 m.n.p.m. Trasa biegnie wzdłuż szutrowej drogi w dolinie Ra Chu, oferując nam niesamowite widoki na Himalaje. Po dojeździe do bazy, mamy dzień odpoczynku na przepakowanie się i aklimatyzację.
Potem spędzamy dwa dni przemieszczając się w górę do ABC na wysokości 5600 m.n.p.m., który tak naprawdę jest prawidłową bazą dla naszej wspinaczki. Stąd zaczniemy naszą przygodę z Cho Oyu, nie wracając do chińskiej bazy,aż do zakończenia ekspedycji.
Wspinaczka na Cho Oyu
Cho Oyu jest przeważnie śnieżnym stokiem o nachyleniu rzędu 10 do 50 stopni(na naszej drodze wspinaczkowej), z kilkoma stanowiskami stromej skały, śniegu, lodu. Często najtrudniejszą techniczną sekcją jest 6 metrów wysoki odcinek śnieżno-lodowy, na który się wspinamy po założonych linach poręczowych. Obóz pierwszy zlokalizowany jest na siodle na wysokości 6400 m.n.p.m. u podstawy -północno-zachodniej grani. Szlak do obozu pierwszego biegnie przez w miarę płaski lodowiec, po czym przechodzi w strome podejście po luźnym usypisku, kamieni i czasem śniegu. Często jest określane jako okropne wzgórze, i często jest pokonywane w zwykłych butach trekkingowych.
Obozy wysokie
Północno-zachodnia grań otwiera się na północną zachodnią ścianę, na której znajduje się średnio trudne technicznie 6 metrowe strome podejście, po czym dalej idziemy w stronę obozu drugiego. Obóz drugi znajduje się na wysokości około 7000 m.n.p.m. Obóz trzeci natomiast znajduje się na wysokości około 7450 m.n.p.m. Na szczyt wyruszamy z obozu trzeciego.
Atak szczytowy
Podczas ataku szczytowego wspinamy się po kilku dość łatwych, wysokich na 4 metry) stopniach skalnych i śnieżnych, dalej dochodząc do szerokiego płaskowyżu szczytowego. Po czym udajemy się w długi trawers płaskowyżu do małej wystającej górki, która zwieńcza szczyt Cho Oyu na 8201 m.n.p.m. Będzie wiadomo kiedy jesteśmy na szczycie bo ukażą się niesamowite widoki Everestu, Lhotse, Nuptse, Makalu i całej doliny Khumbu.
Po spakowaniu całego naszego ekwipunku, zapasów, śmieci wracamy do bazy chińskiej i udajemy się w krótką przejażdżkę do Tingri. Tutaj zatrzymujemy się na ucztę w restauracji i zostajemy w hotelu. Następnego dnia wstajemy wcześnie rano i jedziemy całą drogę do Zhangmu, zatrudniamy tragarzy aby pomogli nam przenieść wszystko przez most przyjaźni na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym łapiemy autobus do Katmandu. Tutaj już rozkoszujemy się ciepłym prysznicem oraz zachodnio europejskim jedzeniem. W Katmandu ostatnie chwile, żeby odpocząć, zakupić pamiątki, zwiedzić dolinę, wysłać kartki. Potem już powrót do domu.
Plan ramowy:
Dzień 1
Wylot z Polski.
Dzień 2
Przylot do Kathmandu. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek całej grupy.
Dzień 3
Tego dnia załatwiamy sprawy formalne, logistyczne. Dokonujemy zakupu brakującego sprzętu. Aplikujemy o chińskie wizy grupowe. Sprawdzamy posiadany sprzęt przez uczestników. Nocleg w hotelu w Katmandu.
Dzień 4
Tego dnia odbieramy wizy z chińskiej ambasady. Zakupy pamiątek, możliwe zwiedzanie doliny Katmandu dla zainteresowanych. Bądź gromadzenie sił przed naszą wyprawą. Nocleg w hotelu w Katmandu.
Dzień 5
Rozpoczynamy naszą ekspedycję. Transport z Katmandu do Zhangmu w Tybecie(ok. 2500 m.n.p.m). Przekraczamy granicę nepalski chińską i jedziemy dalej do Nyalam (3750 m.n.p.m.). Kwaterujemy się w hotelu w Nyalam.
Dzień 6
Odpoczynek i aklimatyzacja w Nyalam (3750 m.n.p.m.) Spacery po okolicznych terenach, odpoczynek w lokalnych restauracjach. Nocleg w hotelu w Nyalam.
Dzień 7
Przejazd do Tingri (4300 m.n.p.m.). Nocleg w hotelu w Tingri.
Dzień 8
Odpoczynek i aklimatyzacja w Tingri(4300 m.n.p.m.)
Dzień 9
Przejazd do chińskiej bazy Cho Oyu (4900 m.n.p.m.). Nocleg w namiotach.
Dzień 10
Odpoczynek i aklimatyzacja w chińskiej bazie Cho Oyu (4900 m.n.p.m.). Nocleg w namiotach.
Dzień 11
Trekking pół drogi do Advanced Base Camp, obóz dziś rozbijamy na 5100 m.n.p.m. , nocleg w namiotach.
Dzień 12
Odpoczynek i dzień aklimatyzacji w obozie na 5100 m.n.p.m. , nocleg w namiotach.
Dzień 13
Trekking do Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m. , nocleg w namiotach.
Dzień 14
Odpoczynek i aklimatyzacja w Advanced Base Camp. Trening w posługiwaniu się sprzętem: linami, czekanem, zasady poruszania się po lodowcu. Dzień organizacji zapasów. Nocleg w namiotach.
Dzień 15
Wspinaczka do obozu pierwszego na wysokości 6200 m.n.p.m., po czym powrót do ABC tego samego dnia na 5600 m.n.p.m.
Dzień 16
Dzień aklimatyzacji w ABC 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 17
Wspinaczka do obozu pierwszego 6200 m.n.p.m. Nocleg w namiotach w obozie pierwszym.
Dzień 18
Wspinaczka do obozu drugiego na wysokości ok. 7000 m.n.p.m. po czym powrót do ABC na 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 19
Odpoczynek w Advanced Base Camp na 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 20
Odpoczynek w Advanced Base Camp na 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 21
Wspinaczka do obozu pierwszego 6200 m.n.p.m. Nocleg w namiotach w obozie pierwszym.
Dzień 22
Wspinaczka do obozu drugiego 7000 m.n.p.m. Nocleg w namiotach w obozie drugim.
Dzień 23
Eksploracja drogi do obozu trzeciego na 7400 m.n.p.m. po czym powrót do Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 24
Odpoczynek w Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach
Dzień 25
Odpoczynek w Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach
Dzień 26
Odpoczynek w Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m. Nocleg w namiotach
Dzień 27
Wspinaczka do obozu pierwszego 6200 m.n.p.m. Nocleg w namiotach w obozie pierwszym.
Dzień 28
Wspinaczka do obozu drugiego 7000 m.n.p.m. Nocleg w namiotach w obozie drugim.
Dzień 29
Wspinaczka do obozu trzeciego 7400 m.n.p.m. Nocleg w namiotach w obozie trzecim.
Dzień 30
Atak szczytowy na Cho Oyu 8201 m.n.p.m.
Dzień 31
Atak szczytowy na Cho Oyu 8201 m.n.p.m.
Dzień 32
Atak szczytowy na Cho Oyu 8201 m.n.p.m.
Dzień 33
Atak szczytowy na Cho Oyu 8201 m.n.p.m.
Dzień 34
Atak szczytowy na Cho Oyu 8201 m.n.p.m. Powrót do obozu drugiego na 7000 m.n.p.m. Nocleg w namiotach.
Dzień 35
Zejście do Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m. Spakowanie wszystkich swoich rzeczy. Nocleg w namiotach. Przygotowanie do opuszczenia góry.
Dzień 36
Ostatnie pakowanie. Zejście do chińskiej bazy i przejazd autem do Tingri 4300 m.n.p.m. Nocleg w hotelu. Uroczysta kolacja.
Dzień 37
Przejazd z Tingri do Katmandu w Nepalu.
Dzień 38
Świętowanie w Katmandu zdobycia Chou Oyu 8201 m.n.p.m. ostatnie zakupy, i pakowanie się do wylotu.
Dzień 39
Zakupy, zwiedzanie doliny i wylot do Polski.
Dzień 40
Przylot do Polski.
Cena: 10 000 USD + koszt przelotu (około 3000 PLN)
Cena zawiera:
– przelot Polska – Katmandu – Polska
– całą logistykę podczas wyprawy
– opiekę doświadczonego lidera z Polski nad wyprawą
– 1 Szerpę na całą grupę
– transport sprzętu grupowego: namioty, gaz, liny do wyższych obozów(prywatny ekwipunek wspinaczkowy, śpiwory, maty,jedzenie itp – uczestnik niesie sam)
– koszta transportu na trasie Katmandu – chińska baza 4900 m.n.p.m. – Katmandu
– koszta zakwaterowania w Katmandu, oraz na trasie z Katmandu do chińskiej bazy 4900 m.n.p.m. i z powrotem do Katmandu
– karawana ze sprzętem grupowym z chińskiej bazy 4900 m.n.p.m. do Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m.
– trzy ciepłe posiłki w chińskiej bazie 4900 m.n.p.m. oraz w Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m.
– kucharza w chińskiej bazie i w Advanced Base Camp 5600 m.n.p.m.
– opłaty wspinaczkowe, pozwolenia i koszta oficera łącznikowego
– sprzęt grupowy – liny, śruby lodowe, szable śnieżne, namioty bazowe, walkie talkie, telefon satelitarny, gaz/paliwo, modem internetowy satelitarny, GPS, pulsoksymetr
– tlen medyczny, apteczka na potrzeby grupy w razie złego samopoczucia
– ubezpieczenie KL i NNW, z uwzględnieniem sportów wysokiego ryzyka oraz ewakuacji helikopterem
Tlen
Każdy musi rozważyć czy chce skorzystać z pomocy dodatkowego tlenu. Nie jest on konieczny, tak jak np na Evereście dla klientów, ale niektórzy uczestnicy używają go, gdyż daje im większą pewność tego, że będą odpoczywać jak najlepiej się da w obozach wysokich, oraz podczas ataku szczytowego. Jakby ktoś się zdecydował na tlen to nasi Szerpowie pomogą go wnieść, a kilka 4 litrowych butli powinno być w zupełności wystarczające. Do tego potrzebne też jest maska i regulator.
Jakie są koszta:
Zestaw 3 butli + maska + regulator to koszt ok. 2000 USD/osoba. Cena zawiera 3 4 litrowe rosyjskie butle, maskę + regulator, oraz usługę wniesienia ich do wyższych obozów przez tragarzy.
Jeśli kupowanie oddzielnie:
Koszt maski to około 250 USD
Koszt regulatora to około 450 USD
Koszt 1 butli rosyjskiej 4 litrowej z tlenem to około 500 USD/butla
Informacja: Możliwe że będziesz musiał nieść część, albo całość swojego tlenu ze sobą podczas ataku szczytowego. Zarówno do góry, jak i w dół puste butle. Jeśli myślisz że nie dasz rady sam, można zarezerwować sobie(dodatkowy koszt) prywatnego Szerpę wysokogórskiego.
Także po wyprawie jest możliwość odsprzedania pustych butli, maski, regulatora po około 30-50% wartości zakupu.
Jedzenie:
Podczas transportu z Katmandu do bazy Cho Oyu żywimy się w lokalnych restauracjach, jakie spotkamy na drodze. W bazie 4900 m.n.p.m. oraz w ABC nasi wytrenowani kucharze przygotowują posiłki dla uczestników – 3 posiłki dziennie w tych miejscach. Także w tych miejscach mamy dostęp do nielimitowanej ilości ciepłych napojów – które są podstawą do prawidłowej aklimatyzacji.
W tych dwóch miejscach znajdować się będą namioty jadalne oraz kuchenne. Ze stołem oraz krzesłami do siedzenia. Powyżej ABC 5600 m.n.p.m. każdy korzysta z własnych liofilizatów. Powyżej ABC każdy uczestnik gotuje swoje własne posiłki sam.
Każdy uczestnik musi mieć swój palnik. Gaz, paliwo do palnika każdy uczestnik dostanie od organizatora.
Nie zapewniamy:
– kosztów wyżywienia, picia w Katmandu oraz na drodze do Chińskiej Bazy Cho Oyu 4900 m.n.p.m.
– koszt liofilizatów/żywności wysokokalorycznej na pobyty w C1/C2/C3
– osobistego ekwipunku wspinaczkowego
– tlenu (opisane poniżej)
– kosztów wizy do Nepalu(100 USD za 3 miesięczną wizę)
– kosztów wizy grupowej do Chin(około 150-200 USD)
– dodatkowych wydatków jak: internet, pranie, alkohol, połączenia telefoniczne
– kosztów zakupu pamiątek
– kosztów napiwków dla całej ekipy bazowej/tragarzy – ok. 200 USD/łącznie od uczestnika
– kosztów napiwków dla Szerpy
– kosztów nadbagażu na lotach międzynarodowych
– kosztów zwiedzania Kathmandu czy innych miejsc turystycznych
Sprzęt grupowy zapewniony przez organizatora to:
– radia walkie talkie
– panel solarny do ładowania elektroniki
– telefon satelitarny(połączenia, SMS-y wykonywane przez uczestników dodatkowo płatne)
– GPS posiadany przez lidera
– modem internetowy satelitarny
Sprzęt obozowy:
– namioty 2-3 osobowe
– gaz/paliwo do palników do gotowania
– łopaty śnieżne
– apteczkę w każdym obozie w razie zachorowania
W BAZIE chińskiej:
– namiot jadalny w bazie chińskiej, z krzesłami oraz stołem
– namiot kuchenny w bazie i Advanced Base Camp i chińskiej 4900 m.n.p.m.
– namiot do przechowywania sprzętu
– tlen medyczny, maska, regulator, apteczka( w razie potrzeby) w ABC.
– namiot toaleta
– 3 ciepłe posiłki w bazie i w Advanced Base Camp przygotowane przez naszego kucharza
Sprzęt wspinaczkowy:
– lina statyczna do poręczowania
– szable śnieżne, śruby lodowe
– karabinki
Wymagany personalny sprzęt:
Wspinaczka
– uprząż
– ósemka/przyrząd do zjazdu
– jumar(małpa) oraz smycz długości ręki
– 2 zakręcane karabinki
– 4 zwykłe karabinki
– czekan ze smyczą
– raki
– kijki trekkingowe
Górna część ciała
– 2 bawełniane koszulki
– 1 polipropylenowa t-shirt
– 2 termiczne bluzki z długim rękawem
– 1 gruby polar
– kurta goretex-owa
– cienka sweter puchowy
– gruba kurtka puchowa
Ręce
– cienkie rękawice na cieplejsze dni i ciepłe np. rękawice narciarskie
– łapawice puchowe
Głowa
– kask
– ciepła czapka zakrywająca uszy
– buff i kominiarka
– czapka na słońce
– okulary lodowcowe
– gogle narciarskie
– czołówka z zapasem baterii
Dolna część ciała
– 2 pary bielizny termicznej(długie nogawki)
– 1 spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami
– 1 para grubszej cieplejszej bielizny termicznej
– 1 para spodnie goretex-owych
– 1 para spodni puchowych
Stopy:
– Buty wysokogórskie : Millet Everest lub La Sportiva Olympus
– 1 buty trekkingowe
– 1 buty lekkie do chodzenia po Katmandu
– 2 pary bardzo ciepłych wełnianych skarpet
– 2 pary skarpet trekkingowych
– 2 pary skarpet smartwool, merino wool
Spanie:
– śpiwór puchowy z komfortem minimum -20*C
– 2-3 maty do obozów(można bardzo tanio w KTM kupić)
Plecak:
– 1 średniej wielkości plecak(50-70 litrów) może być użyty jako podręczny w samolocie(oczywiście nie pełny)
– 2 duże 120 litrowe torby na sprzęt i ubranie,
Osobiste rzeczy:
– krem z filtrem UV
– szczoteczka i przybory do mycia
– chusteczki nawilżające
– własna personalna apteczka
– zatyczki do uszu
– książka, odtwarzacz mp3
– termos 1 l
– butelka na wodę
– ulubione smakołyki, liofilizaty, batony
Każdy z uczestników musi posiadać swoje własne batony energetyczne i żywność energetyczną. Nie dostarczamy dla uczestników batonów. Dobrą ilością własnych batonów, żywności energetycznej jest 2.5 kg/osoba. Bądź można je zakupić w Katmandu gdzie także ich wybór jest dość duży.
Praktyczne rzeczy:
– taśma do naprawy
– 1 zapalniczka, 1 pudełko zapałek
– GPS(opcjonalnie)
– aparat fotograficzny
– menażkę i sztućce do gotowania/jedzenia
– 1 nóż
– 4 torby na śmieci, wodoodporne – do wyrzucenia
– paszport, 4 zdjęcia paszportowe
– gotówka(około 1000 USD trzeba minimum mieć – bez kosztów tlenu)
Doświadczenie uczestnika wyprawy:
Wymagane jest wcześniejsze doświadczenie na górach 6500 m.n.p.m. bądź wyższych.
Nasz zespół złożony z wysokogórskiego Szerpy oraz lidera z Polski, będą tam aby postarać się o to, żeby bezpiecznie wejść i zejść z tej góry. Nie ma tutaj przewodnictwa indywidualnego, tutaj obsługa opiekuje się całą grupą. Uczestnicy są zobowiązani do umiejętności zadbania o samych siebie w różnych warunkach na tej górze(rozłożenia/złożenia namiotu, gotowania, wykopania platformy pod namiot, gotowania, posługiwania się sprzętem wspinaczkowym). Cho Oyu 8201 m.n.p.m. jest przez wielu uznany za najłatwiejszy do zdobycia ośmiotysięcznik, ale nadal niebezpieczeństwo występuje. Uczestnicy muszą mieć wcześniejsze doświadczenie w asekuracji – np. żeby zatrzymać odpadnięcie członka zespołu z liny, albo zatrzymać upadek do szczeliny).
Wymagana jest także znajomość posługiwania się takimi sprzętem jak: śruby lodowe, przyrząd do zjazdów, używanie jumara, zasady poruszania się na linie poręczowej. Konieczna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat choroby wysokościowej, odmrożeń, rozpoznawania objawów, prewencja powstania oraz leczenie. Powyżej ABC, każdy uczestnik musi iść spięty na linie z innym uczestnikiem, bądź Szerpą wysokogórskim.
Nie ma samodzielnego wspinania się – więc solistom mówimy nie. Trzeba być otwartym na działanie w zespole czy to z innym płacącym uczestnikiem czy Szerpą wysokogórskim.
Wymagania kondycyjne
Aby uczestniczyć w tej wyprawie trzeba być bardzo sprawnym, wytrzymałym, o dobrym stanie zdrowia. Przed przyłączeniem do wyprawy konieczna jest wizyta u lekarza w celu zweryfikowania czy nie ma przeciwwskazań medycznych do tego typu aktywności. Także lekarza proszę poradzić się o przepisanie leków na wyprawę.
Trening przed ekspedycją
Na początku, aby zobaczyć jak organizm zniesie trening, i żeby uniknąć zakwaszenia mięśni, które to może opóźnić nasz trening. Powinniśmy rozważyć krótsze, mało obciążające, ale za to częstsze ćwiczenia. Także poświęcać dużo czasu na odpoczynek. Wraz z upływem dni/tygodni można zwiększyć natężenie ćwiczeń i trzymać się rygoru. Proszę pamiętać, iż pływanie jest bardzo dobrym treningiem, gdyż nie obciąża naszych stawów.
Aby dobrze się przygotować do wyprawy powinniśmy trenować 3-4 razy w tygodniu pomiędzy 40 – 90 min. Powinniśmy starać dać z siebie wszystko podczas treningów.
Odpowiednio długi odpoczynek oraz zbilansowana dieta są równie bardzo ważne aby uniknąć kontuzji przed wyprawą.
Łącząc ze sobą siłownię oraz trening na świeżym powietrzu dostarczy bardziej zbilansowanego programu ćwiczeń. Powinno się podczas swojego treningu chociaż 30 min ćwiczeń spędzić na zewnątrz. Można do tego zaliczyć bieganie, jazda na rowerze, trekking, Bardzo ważne jest aby spędzić trochę czasu nad ćwiczeniami poprawiającymi siłę, wytrzymałość mięśni nóg, pleców, ramion.
6 tygodni przed ekspedycją sugerowane byłoby, aby spędzić jeden cały dzień w tygodniu na trekkingu po górach/wyżynach/pagórkach z lekkim plecakiem. 6-8 godzinny trekking będzie wystarczający.