Papua Nowa Gwinea — trekking na 3 szczyty w Papui Nowej Gwinei
Długość wyprawy: 12 dni
Data: 28.05 – 09.06.2024 – Zapraszam do zapisów!
Liczba minimalna uczestników: 4
Liczba maksymalna uczestników: 7
Termin zapisów: 01.02.2024.
Trudność: Średnio wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Lodge + namioty
Cena: 2250 USD + 2500 PLN(zaliczka) + bilet lotniczy uczestnika do Port Moresby (ok. 5000 PLN)
GALERIA ZDJĘĆ WYPRAWA PAPUA NOWA GWINEA – LINK
GALERIA ZDJĘĆ WYPRAWA PAPUA-NOWA GWINEA CZERWIEC 2019 – LINK
PODSUMOWANIE WYPRAWY PAPUA-NOWA GWINEA CZERWIEC 2019 – LINK
PODSUMOWANIE I GALERIA ZDJĘĆ WYPRAWY PAPUA NOWA GWINEA CZERWIEC 2022 – LINK
PODSUMOWANIE I GALERIA ZDJĘĆ WYPRAWA PAPUA NOWA GWINEA CZERWIEC 2023 – LINK
Co wliczone w cenę:
– bilet lotniczy do Port Moresby i koszta prowadzącego wyprawę
– zakwaterowanie w prostych lodgach: w Port Moresby 1 noc, Bettys Lodge 2 noce, Magic Mountain Lodge 3 noce, 2 noce namioty, 1 noc lodge w Goroka
– wyżywienie według wytycznych w opisie programu
– lot krajowy na trasie Port Moresby – Mt Hagen oraz Goroka – Port Moresby
– taxi na trasie lotnisko Port Moresby – hotel POM – lotnisko Port Moresby
– liofilizaty na posiłki wskazane w programie
– wszystkie pozwolenia na poruszanie się po danych terenach podczas wyprawy
– auto do przemieszczania się pomiędzy punktami wymienionymi w programie, kierowcę, paliwo
– lokalnego przewodnika na każdy z trzech szczytów, jego koszta wyżywienia i zakwaterowania
– koszta pokazu kulturowego Asoro Mud Man
– ubezpieczenie turystyczne NNW i KL, uwzględniające turystykę kwalifikowaną
– telefon satelitarny, walkie talkie, GPS, ładowarkę solarną, namioty
Nie wliczone w cenę:
– pozostałe wyżywienie, w niektóre dni, gdzie nie zapewniamy( opisane dokładnie w programie)
– tragarza jeśli potrzebny (cena min. 25 USD/osoba/za 1 dzień)
– wiza online do PNG 50 AUD/osoba
– wymaganego ekwipunku trekkingowego, kempingowego (palnik, menażka)
– kosztów połączeń telefonicznych, satelitarnych, internetu
– własnych wydatków, pamiątek.
– kosztów wyżywienia na lotniskach i ewentualnych kosztów hotelu/noclegu przy długich tranzytach w Europie/Azji
– napiwków dla przewodnika lokalnego (ok 50 USD/osoba)
Zapraszam na wędrówkę do odległej Papui Nowej Gwinei.
Rozpoczynamy naszą wędrówkę od aklimatyzacji na wulkanie Mt Hagen (3778 m.n.p.m.), po czym udajemy się kierunku Mount Giluwe 4368 m.n.p.m. – drugiej najwyższej góry Papui Nowej Gwinei oraz najwyższego wulkanu w rejonie Australii i Oceanii. Jest on pozostałością wulkanu, który uformował się w tym miejscu 700 tysięcy lat temu. Podobnie jak Mount Kenya w Afryce, ten wulkan także ma podwójny wierzchołek. Wspinaczka na ten szczyt biegnie przez nie zdeptany las tropikalny, pola traw i bardzo prymitywne osady. Gdy już jesteśmy zaaklimatyzowani przenosimy się do podnóża Mount Wilhelm – najwyższy szczyt Papui Nowej Gwinei 4509 m.n.p.m. . Wspinaczka na ten szczyt rozpoczyna się w osadzie Keglsugol. Jest to dziki i bardzo prymitywny szlak, umożliwiający napotkanie i zobaczenia, jak żyje lokalna ludność, która żyje nadal według starych obrządków, porzucając wygody zachodniego świata. Trochę jak podróż w czasie. Zapraszam do Papui Nowej Gwinei.
Papua Nowa Gwinea zajmuje wschodnią część dzikiej, odizolowanej tropikalnej wyspy – Nowej Gwinei, jak i niezliczona liczbę mniejszych wysp i atoli na Pacyfiku. Z centralnej części wyspy wyrastają wysokie pasma górskie – rejon ten znany jest pod nazwą Highlands. Jest to terytorium tak bardzo zalesione, topograficznie niedostępne, że lokalne plemiona były odizolowane od siebie przez milenia. Wybrzeże posiada niesamowite rafy koralowe, nadając kraju sławę jako jednemu z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Niemal 85 procent wyspy jest pokryte tropikalnym lasem deszczowym, zawierającym roślinność pochodzenia zarówno azjatyckiego, jak i australijskiego. Kraj ten jest także domem dla ogromnej ilości egzotycznych ptaków m.in. słynnych rajskich ptaków (cudowronków). Klimat Papui Nowej Gwinei jest tropikalny. Od grudnia do marca panuje pora deszczowa, lecz okazyjnie deszcze spada w tym kraju, w każdym miesiącu roku. Port Moresby i inne miasta wzdłuż linii brzegowej kraju doświadczają upalnej pogody podczas miesięcy letnich, to już w prowincji Highlands nawet latem potrafi powiać chłodem. Terminy od czerwca do września są uznawane za najlepszy sezon trekkingowy na wyspie.
Region dookoła Mt Giluwe ma bardzo silny i zawiły system socjalny, który nie uległ zmianie pomimo mijających lat. Jest jednym z niewielu miejsc, gdzie tradycyjny sposób życia, można zaobserwować w codziennych czynnościach lokalnej ludności. Można zaobserwować tutaj najróżniejszego rodzaju uroczyste obrzędy. Spotykani kobiety i mężczyźni mogą nadal chodzić w tradycyjnych strojach podczas pielęgnowania swoich ogródków, trzody czy budowania swoich chatek.
Mt Giluwe w Papui Nowej Gwinei jest najwyższym wulkanem w rejonie Pacyfiku, Oceanii. Jest jednym z 7 szczytów wulkanicznych należących do „Korony Ziemi Wulkanów”.
Jest starożytnym, wygasłym tarczowym wulkanem, z dwoma wybitnymi 400 metrowymi stożkami, które tworzą szczyt tego wulkanu. Szlak jest bardzo rzadko uczęszczany, niewielka ilość osób na świecie zdobyła wierzchołek tego wulkanu.
Mt Wilhelm jest najwyższym szczytem Papui Nowej Gwinei. Ma poszarpaną grań szczytową, z dobrze utrzymanym szlakiem prowadzącym na wierzchołek. Podejście przecina różnorodny i piękny teren, z otwartymi łąkami na zboczach góry oraz z granitowymi skałami w wyższych partiach. Do wejścia nie potrzeba żadnych lin czy sprzętu wspinaczkowego. Rejon ten należy do jednego z najbardziej spektakularnych terenów Papui Nowej Gwinei. Trekking biegnie przez 3 ekosystemy: tropikalny, umiarkowany oraz alpejski. Można napotkać piękne orchidee oraz sawanny sagowców. Podczas ataku szczytowego przy wietrznej pogodzie temperatura może nawet spaść do około -10*C w nocy.
Dzień 1 -2(posiłki na pokładzie samolotów)
Wylot z Polski do jednego z większych europejskich lotnisk, po czym lot do Manili(najprawdopodobniej) i dalszy lot do Port Moresby.
Dzień 3 (Kolacja w cenie)
Przylatujemy do Port Moresby i od razu wylatujemy porannym lotem z Port Moresby linią Air Niugini do Mt Hagen. Na lotnisku spotykamy się z naszym przewodnikiem w PNG. Po drodze zatrzymujemy się w okolicy na lunch, albo jak ktoś woli, kupujemy coś na ząb na jednym z wielu przydrożnych straganów lub na lokalnym bazarze. Po południu zostaniemy przewiezieni do Magic Mountain Lodge, gdzie zostajemy na noc szykując się na jutrzejszy trekking w kierunku wulkanu Mount Hagen (3778 m.n.p.m.). Lunch każdy opłaca sam.
Dzień 4 (śniadanie, kolacja w cenie)
Po bardzo wczesnym śniadaniu rozpoczynamy trekking w kierunku wulkanu Mt Hagen (3778 m.n.p.m.), który zajmie nam około 7-8 godzin (w zależności od warunków i tempa, tam i z powrotem). Startujemy z wysokości około 2400 m, a szczyt znajduje się na wysokości 3778 m.n.p.m. . Droga powrotna zajmie nam około 3 godzin do Magic Mountain Lodge. Na lunch zabieramy suchy prowiant na drogę batony, przekąski itp. Wracamy na nocleg i kolację do Magic Mountain Lodge.
Dzień 5 (śniadanie w lodgy, lunch, kolacja w cenie – liofilizaty)
Po wczesnym śniadaniu, przejeżdżamy około 1.5 godziny do miejsca rozpoczęcia naszego całodniowego trekkingu. Wędrujemy przez górskie łąki oraz gęsty tropikalny las. Podczas trekkingu po lokalnych łąkach natrafimy na bardzo podmokły teren, po którym będzie ciężko przejść suchą stopą. Możemy natknąć się na egzotyczne gatunki fauny jak cudowronki i bardzo rzadki gatunek drzewiaka. Dochodzimy do Base campu (około 3600 m.n.p.m.), rozbijamy namioty i rozpalamy ognisko na gotowanie wody na herbatę oraz do liofilizatów. Nocleg w namiotach. Śniadanie w cenie w Magic Mountain Lodge. Lunch i kolacja zjadamy w Base Camp-ie zapewnione liofilizaty.
Dzień 6 (lunch – liofilizat, kolacja – w cenie)
Bardzo wcześnie rano rozpoczynamy wyjście na szczyt (około 3-4 rano). Po dojściu na szczyt Mt Giluwe 4367 m.n.p.m. , po około 4 godzinach, podziwiamy widoki rejonu Mendu, Lalibu i Hagen, po czym udajemy się w podróż powrotną do Base Campu (3600 m.n.p.m.). Po dojściu do base campu zjadamy lunch (liofilizata), pakujemy nasz cały dobytek, namioty i schodzimy w dół do wioski Malkie, skąd udajemy się w podróż samochodem z powrotem do Magic Mountain Lodge. Nocleg w lodgy Magic Mountain. Kolację zjadamy w lodgy. Posiłki we własnym zakresie(śniadanie czy przekąska przed atakiem szczytowym).
Dzień 7 (śniadanie, kolacja – w cenie)
Po śniadaniu w Magic Mountain Lodge wyjeżdżamy autem w stronę góry Mt Wilhelm. Przejazd zajmie nam dzisiaj około 6 godzin, wzdłuż bardzo malowniczej drogi Highlands Highway. Droga prowadzi poprzez pasma górskie prowincji Chimbu oraz jej stolicę, miasteczko Kundiawa. Do naszego celu, małej wioski Kegesugl dojeżdżamy późnym popołudniem. Kwaterujemy się w Bettys Lodge, gdzie też w tej lodgy zjadamy kolację. Lunch po zjadamy po drodze w jakiejś lokalnej knajpie najpewniej w Kundinawa (we własnym zakresie). Odpoczynek i przygotowanie na walkę z najwyższą górą Papui Nowej Gwinei.
Dzień 8 (śniadanie w Bettys Lodge – w cenie; lunch, kolacja – liofilizaty w base camp)
Zjadamy śniadanie w Bettys Lodge, pakujemy to co nam potrzebne na 2 dni i wyruszamy na trekking 4-5 godzinny do base campu pod Mount Wilhelm. Idziemy powoli rozkoszując się widokami lokalnej przyrody, na początku ciągle maszerując pod baldachimem dżungli. Napotykamy dzikie orchidee, licząc, że natkniemy się na bardzo rzadkie gatunki ptaków. Krajobraz się zmienia, teraz dookoła królują paprocie, które ciągną się wzdłuż doliny w kierunku jezior/stawów, w okolicach których znajduje się base camp. Docieramy do Lake Piunde (ok 3600 m.n.p.m.), który jest naszym base campem. Tutaj zatrzymamy się w bardzo prymitywnej chacie, gdzie będziemy mogli ugotować sobie wody na liofilizaty oraz na herbatę. Idziemy wcześnie spać bo w nocy czeka nas atak szczytowy.
Dzień 9 (lunch – liofilizat, kolacja w Bettys Lodge – w cenie)
Pobudka około 1 w nocy, łapiemy łyka ciepłej herbaty z termosu i wyruszamy w około 6 godzinną wędrówkę na szczyt Mt Wilhelm 4509 m.n.p.m. . Szlak na początku jest szeroki i łatwo widoczny przy świetle księżyca(albo czołówki). Widoki ze szczytu Mt Wilhelm 4509 m są tylko możliwe w okolicach wschodu słońca, zanim to chmury w późniejszych porach dniach nie pochłoną tego szczytu. Nie jest to żadne techniczne wejście, jak również żaden specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy nie jest potrzebny. Lecz dobra kondycja jest konieczna. Idziemy wolnym tempem, raz na jakiś czas zatrzymując się na odpoczynek. Na szczycie rozkoszujemy się widokami i robimy dużo zdjęć. Wierzchołek rozpoznamy po skalnym kopcu i trygonometrycznym znaczniku. Podczas bezchmurnej pogody na szczycie zobaczymy północne wybrzeże PNG – Bagabag oraz wyspy Kar Kar. Po zdobyciu szczytu tą samą drogą wracamy do base campu do naszego szałasu, gdzie zostawiliśmy nasze rzeczy. Zbieramy nasz dobytek i schodzimy nadal w dół do Bettys Lodge na nocleg. Jest to bardzo długi dzień. Kolacja w Bettys Lodge. W Base campie po zdobyciu szczytu, zatrzymujemy się na lunch(liofilizata).
Dzień 10 (śniadanie, kolacja – w cenie)
Po śniadaniu w Bettys Lodge, pakujemy się i wyjeżdżamy autem do Kundiawa, aby obrać kierunek na prowincję Eastern Highlands. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Komunive na pokaz kulturowy niesamowitych Mud Man. Po przedstawieniu udajemy się w dalszą drogę w stronę Goroki. Nocleg i kolacja w lodgy w Goroka. To już nasza ostatnia noc w tym rejonie. Następnego dnia wylatujemy z Goroka do Port Moresby. Nocleg w lodgy w Goroka.
Dzień 11 (śniadanie – w cenie)
Po śniadaniu w lodgy w Goroka, udajemy się na lotnisko i lecimy do Port Moresby. Tak taksówką udajemy się do lodgy w Port Moresby na ostatni nocleg w Papui Nowej Gwinei. Popołudnie czas wolny na zakup pamiątek i ostatni spacer. Nocleg w lodgy w Port Moresby. Lunch i kolacja we własnym zakresie.
Dzień 12 (brak posiłków w cenie)
Z samego rana wylatujemy z Port Moresby w kierunku jednego z większych azjatyckich portów (najprawdopodobniej Manili), aby dalej kontynuować lot do jednego z większych europejskich lotnisk i do Polski. Późnym wieczorem tego dnia, albo około południa następnego dnia – lądowanie w Polsce.
Wymagane doświadczenie, kondycja
Wymagane jest dobry poziom kondycji fizycznej, gdyż często trekking przebiega przez ciężki, zróżnicowany teren, wliczając w to kilka stromych podejść. Polecane jest to osobom, które miały okazję sprawdzić się już na kilkudniowych trekkingach, gdzie ilość godzin marszu dziennego wynosiła pomiędzy 6-8 godz, a okazyjnie nawet więcej.
Zdrowie
Nie ma obowiązkowych szczepień przy podróży do Papui Nowej Gwinei. Lecz sugerowanymi szczepieniami są: żółtaczka typu A i B, dur brzuszny, tężec. Warto także rozważyć (na wszelki wypadek) branie środków anty malarycznych.