Wyspy Południowego Pacyfiku!
Data: 02 wrzesień 2024 – 28 wrzesień 2024 – Zapraszam do zapisów.
Cena: 3600 USD + bilety lotnicze uczestnika (około 12 000 PLN)
Przelot odbywa się na zmiennej co roku trasie. W zależności od atrakcyjności cen biletów, zwiedzanie poszczególnych wysp jest w różnej kolejności.
Czas trwania wyprawy: 26 dni
Liczba minimalna uczestników: 5
Liczba maksymalna uczestników: 7
Termin zapisów: 01.01.2024
Trudność: Łatwa
Rodzaj aktywności: pływanie, trekking, snorkeling,
Zakwaterowanie: dom / motel / guesthouse
Galeria zdjęć – LINK
Galeria – podsumowanie wyprawy „Wyspy Południowego Pacyfiku” i galeria zdjęc – LINK
Jedyna w swoim rodzaju wyprawa. Wybierzemy się do Melanezji oraz Polinezji na Oceanie Spokojnym. Kraje, które odwiedzimy to Polinezja Francuska, Tonga, Samoa, Wyspy Salomona oraz Vanuatu. Każdy z tych krajów jest inny, wyjątkowy i ma to coś, co może przyciągnąć odwiedzających. Nie jest to wycieczka all inclusive polegająca na leżeniu codziennie na plaży i spijaniu drinków. Jest to wyprawa, gdzie staramy się dogłębnie poznać przyrodnicze (i nie tylko) zakamarki każdej z odwiedzanych wysp, poprzez trekkingi, pływanie, snorkelling czy inne aktywności. Zobaczyć, jak żyją zwykli mieszkańcy tych wysp, a nie zamknięci w resorcie oglądać inną rzeczywistość. Będzie dużo pływania w oceanie, ale także w jaskiniach, grotach, rzekach, wodospadach. Trekkingi przez las deszczowy, a na wielu z tych wysp jest on niesamowity. Nie zabraknie też zdobywania szczytów. A jednym z najważniejszch atrakcji wyprawy będzie wypłynięcie na ocean, aby spróbować pływania z wielorybami!
Ważne informacje:
– Poniższy program może ulec delikatnym modyfikacjom ze względu na możliwe zmiany rozkładu lotów pomiędzy wyspami/krajami. (Ze względu na to, że do wielu miejsc co podróżujemy loty są 1-2 razy w tygodniu, co powoduje, że program/ilość dni na miejscu w danym kraju jest dostosowana do lotów.)
– Kto chciałby wydłużyć swój pobyt na południowym Pacyfiku, nie ma z tym problemu. Z chęcią pomożemy mu w organizacji pobytu na innych wyspach/krajach po zakończonej naszej wyprawie.
– Jest możliwość rezygnacji z niektórych aktywności z wymienionych w programie. Trzeba to zaznaczyć podczas zapisu/dołączania do grupy. Wtedy adekwatnie koszt programu zostanie zmieniony.
Dzień 1 i 2
Wylot z Europy na Tahiti (Polinezja Francuska). Dla osób chcących wydłużyć wyprawę, mogą pomyśleć o 1-2 dniowym stopoverze w jednym z portów przesiadkowych w drodze na Tahiti.
Dzień 3
Odbieramy auto z lotniska i rozpoczynamy zwiedzanie Tahiti. Dzisiejszego dnia udamy się na całodzienny przejazd dookoła wyspy. Skierujemy się najpierw na północ, gdzie odwiedzimy Point Venus, przylądek, gdzie w XVIII wieku kapitan Cook obserwował planetę Wenus. Dalej podążając drogą tuż przy brzegu oceanu dojedziemy do Arohoho Blowholes(przy dużej fali miejsce „wystrzeliwania” wody w powietrze). Pięć min jazdy od wybrzeża dojedziemy do wodospadu Faarumai. Lecz to nie jedyny wodospad dziś, bo kolejny już za 30 minut – wodospad Aubail. Stąd obieramy drogę na wzgórza, na punkt widokowy Belvédère de Taravao, gdzie zatrzymujemy się na krótki piknik (przerwę na lunch) z widokami na Tahiti. Jadąc dalej jesteśmy już na południowej stronie wyspy, gdzie naszym pierwszym przystankiem będzie ogród botaniczny Jardin de Vaipahi, po którym udamy się na krótki spacer. Ale to nie koniec na dziś. Mara’a Groto to bujne ogrody, zarośnięte jaskinie, groty oraz krystalicznie czyste oczka wodne. To ostatni punkt na dziś. Wracamy do miejsca noclegowego.
Dzień 4
Dziś wybieramy się na 7 godzinną wycieczkę do Doliny Papenoo. Bardzo wyboista, 18-kilometrowa trasa z autem z napędem na 4 koła podąża szeroką doliną Papenoo, jedyną doliną, która przecina wulkaniczne wnętrze Tahiti. Rzeka Papenoo jest największa na Tahiti. Kiedy chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać wzdłuż wybrzeży, Dolina Papenoo stała się ostatnim schronieniem dla wiernych starożytnej religii polinezyjskiej, a do 1846 roku była także schronieniem dla sił tahitiańskich rebeliantów, którzy to sprzeciwiali się francuskiemu przejęciu. Wzdłuż doliny znajduje się kilka wodospadów, w tym wodospad Topatari, wodospad Vaiharuru i wodospad Puraha. Pomiędzy wodospadem Vaiharuru i wodospadem Puraha leży Marae Vaitoare, dobrze zachowane święte miejsce. Po południu wracamy do domu na odpoczynek przed kolejnym dniem.
Dzień 5
Dziś długi trekking i atak szczytowy! Wybieramy się na Mt Aorai. Aorai jest drugim najwyższym szczytem na Tahiti. Wiele przewodników mówi, że jest to najlepszy trekking na Polinezji Francuskiej. Ta góra jest również bardzo mokra i deszczowa. Jest dobrym miejscem na ucieczkę przed tropikalnym upałem. Ma ona ładne lasy deszczowe i jest naprawdę dzika i malownicza, pomimo faktu, że wznosi się za największym miastem w całej Polinezji Francuskiej. Podczas gdy Tahiti i cała Polinezja Francuska są bardzo popularne wśród turystów, rzadko kto wybiera się w góry. Wygląda na to, że prawie wszyscy spędzają wolny czas w lagunie, plażach i kurortach zamiast wspinać się na góry. Łącznie mamy do przejścia około 20km oraz przewyższenia 1400 metrów. Jest to całodniowy trekking, gdzie wejście na szczyt zajmie nam około 4.5-5 godzin w jedną stronę. Wieczorem wracamy do domu zmęczeni ale usatysfakcjonowani.
Dzień 6
Tego dnia uciekamy z naszym autem z wyspy Tahiti i płyniemy promem na całodzienne zwiedzanie, objechanie rajskiej wyspy Moorea. Turkusowe wody świecą jasno pod szmaragdowo zielonymi klifami wyspy, śmiało stojącymi nad cudowną laguną. Każde zdjęcie tego miejsca wygląda tak, jakby zostało poddane ciężkiej obróbce graficznej. Pływanie, krótkie wędrówki piesze, niesamowite punkty widokowe i relaks to co dzisiaj nas czeka na tej rajskiej wyspie. Wieczorem wracamy tym samym promem do Papeete.
Dzień 7
Dziś wczesna pobudka bo mamy w planach trekking, a późnym popołudniem wylot z Tahiti. Celem jest trekking do wodospadu Fautaua. Znajduje się w pobliżu stolicy Papeete. Rzeka Fautaua przepływa przez dolinę o tej samej nazwie, ostatecznie opadając kaskadowo w dół zbocza góry, spadając prawie 300 metrów do płytkiego basenu o nazwie Loti Bain. Jest to 28 najwyższy wodospad na świecie. Najpierw podjeżdżamy autem do początku szlaku. Trasa to około 5km w jedną stronę, ponad 800 metrów podejścia do góry i tyle samo zejścia. Czas przejścia to około 2 godziny w jedną stronę. Po dojściu do wodospadu oczywiście obowiązkowa kąpiel u jego stóp. Wracamy tą samą drogą i jedziemy z powrotem do Papeete, gdzie odwiedzimy jeszcze lokalny market (szał pamiątkowy czas zacząć). Po czym dalej zabieramy się na lotnisko na nasz lot z Tahiti do Auckland. Nocleg w Auckland.
Dzień 9
Dziś dla chętnych spacer po Auckland (we własnym zakresie). Lot na Tonga mamy po południu.. Dlatego też do godziny 13, czas wolny. Na Tonga powinniśmy wylądować po godzinie 19. Odbieramy auto i udajemy się do naszego miejsca zakwaterowania, po drodze zahaczając o supermarket. Nocleg.
Dzień 10
Dzisiaj mamy intensywny dzień. Udajemy się na całodniowy objazd wyspy, aby zobaczyć najciekawsze miejsca co Tongapatu ma do zaoferowania. Po zachodniej stronie wyspy znajduje się piaszczysta plaża Ha’atafu, chroniona przez rafę. Tutaj znajdują się jedne z najlepszych miejsc do serfowania w Tonga . Kolejny punkt to Makamotu – Tsunami Rock, boulder ważący ponad 1.5 miliona kilogramów, wysoki na 9 metrów, najprawdopodobniej został wyrzucony przez Tsunami Krakatau z 1883 roku, gdzie fale osiągały wysokość 30 metrów! Dalej jedziemy do Mapu’a 'a Vaea Blowholes. Kiedy fale uderzają w rafę, naturalne kanały w skale wulkanicznej pozwalają wodzie na silne przedmuchanie i tworzenie efektu przypominającego gejzer. Jest to jedna z głównych atrakcji wycieczek po wyspie Tongatapu. Na lunch/piknik zatrzymujemy się na jednej z przepięknych, ukrytych plaż – Halafuoleva. Po lunchu kontynuujemy dalej do Hufangalupe Natural Land Bridge. Naturalny most, którego nazwę Hufangalupe tłumaczy się jako „Brama gołębia”. Miejscowe legendy mówią, że to Maui rzucił włócznią, wykonując wielką dziurę w ziemi i tak powstał naturalny most. Jednym z ostatnim punktów naszej dzisiejszej wycieczki jest Anahulu Cave. Najsłynniejsza jaskinia Tongatapu, miejsce pełne stalaktytów i stalagmitów. Wewnątrz znajduje się podziemny basen ze słodką wodą, w którym można pływać. Wracamy do stolicy i późnym popołudniem szał pamiątkowy na Tonga na Talamahu Market.
Dzień 11 i 12
Te dwa dni przeznaczamy na czas na oceanie, gdzie będziemy wypatrywać humbaków– czyli długopłetwiec oceaniczny. Co najważniejsze – także będzie możliwość pływania z nimi! Po długiej podróży na północ od głębin Antarktydy humbaki znalazły tymczasowy dom w chronionych przez rafy wodach Tonga, aby urodzić swoje młode. Wieloryby przybywają tu od lipca do października. Wtedy to kończy się niezwykły cykl, ponieważ młode wracają tam, gdzie zostały poczęte 11 miesięcy wcześniej. Duża liczba wielorybów odwiedzających wody Tonga o tej porze roku oznacza, że istnieją okazje do ich zobaczenia i pływania z nimi. Tonga jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w którym nadal można pływać z wielorybami. Drugiego dnia na wieczór wracamy na ląd i spędzamy naszą ostatnią noc na Tonga.
Dzień 13
Wczesnym rankiem wylatujemy z Tonga na Fidżi, gdzie mamy przesiadkę kilka godzin, w oczekiwaniu na samolot do Apii na Samoa Zachodnim. Lądujemy na Samoa około 16 i resztę dnia spędzamy na dojeździe do miejsca zakwaterowania, zakupach w supermarkecie i relaksie.
Dzień 14
Na Samoa mamy wiele do zobaczenia dlatego zaczynamy z samego rana i pierwszym przystankiem jest Papase’ea Sliding Rocks. Miejsce kaskadowych wodospadów, gdzie odwiedzający korzystają z możliwości zjeżdżania po skałach do wodnych basenów u ich stóp. Idealne miejsce na ucieczkę od upałów na Samoa. Po relaksie jedziemy na krótki trekking na Mt Vaea 472 m.n.p.m. , znajdujące się obok Muzeum Roberta Louisa Stevensona. 45 min trekking (w jedną stronę), kończy się na szczycie z widokami na Apię i otaczający teren. Na wierzchołku znajduje się także grobowiec tego znanego pisarza. Jadąc dalej zatrzymujemy się przy drodze na punkcie widokowym na wodospad Papapapaitai. Jest to jeden z najwyższych wodospadów na Samoa, mieżący ponad 100 metrów. Jak dojdziemy na drugą stronę wyspy naszym pierwszym punktem tutaj będzie spacer do drzewa Ma Tree. 700 metrowy spacer po tropikalnym lesie deszczowym w obrębie Parku Narodowego O le Pupu Pu’e. Pod koniec wędrówki napotkamy niesamowite drzewo z korzeniami rozciągającymi się bardzo daleko we wszystkich kierunkach. Niedaleko od tego miejsca znajduje się nasza następna atrakcja – Coastal Walk Lava Field. Także jest to część parku narodowego, gdzie maszerujemy wśród drzew pandanowych, które zaprowadzą nas do zastygłego pola lawy, z interesującymi formacjami wyrzeźbionymi w lawie. Spacer zajmie nam około 1 godziny.Ostatnim miejscem przed powrotem do miasta dziś będą niedalekie wodospady Togitogiga. W których to będzie możliwość kąpieli i odpoczynku. Późnym popołudniem wracamy do miejsca zakwaterowania.
Dzień 15
Tego dnia udajemy się na południowy wschód wyspy. Dzień rozpoczynamy od wizyty w Piula Cave Pool. Naturalny basen z krystalicznie czystą wodą, znajdujący się u wejścia do wulkanicznej jaskini. A to wszystko kilka metrów od brzegu oceanu. Na dziś to nie koniec kąpieli. Następny prysznic w Sauniatu Waterfalls. Położony w pięknym otoczeniu lasu deszczowego. Idealne miejsce na kąpiel i piknik. Zanim dojedziemy na południowo wschodnie wybrzeże Samoa mamy do odwiedzenia dwa duże wodospady – Fuipisia oraz Sapoaga. Położone w bardzo malowniczym otoczeniu. Nie da się w nich kąpać ale dają szanse na jedno z ładniejszych fotek z Samoa. Ostatnim punktem na dziś jest wizyta i kąpiel w To Sua Ocean Trench. Miejscu często występującym na okładkach przewodników o Samoa. Pięknie położony kompleks nad oceanem, z główną atrakcją – naturalnym basenem, głębokim na 30 metrów z turkusową wodą, który dookoła jest obrośnięty tropikalną roślinnością. Po relaksie w tej atrakcji wracamy do miejsca zakwaterowania.
Dzień 16
W ostatnie 2 dni przejeżdżaliśmy wyspę Upolu dwoma różnymi drogami. Pozostała nam jedna biegnąca wszerz wyspy, dzisiaj czas na nią. Pierwszy i jednym z ważniejszych dzisiaj punktów będzie Falease’ela River Walk. Jest to trekking po lesie deszczowym z przewodnikiem. Trasa prowadzi przez koryto rzeki Liua le Vai o Sina, położonej w zatoce Lefaga. W zależności od naszego tempa cały trekking trwa około 4 godzin. Przewodnicy poprowadzą nas po wodospadach i formacjach lawy, które utworzyły to wspaniałe naturalne otoczenie. Po zakończonym marszu czas na trochę atrakcji wodnych. Wybierzemy się do pobliskich bardzo urokliwych plaż: Return to Paradise Beach – która była miejscem akcji filmu „Return to Paradise” z 1953 z Garym Cooperem w roli głównej. Po snorkelingu, pływaniu i lunchu tutaj, dalej wybierzemy się na inną piękną plażę – Matareva Beach. Po urokach wody czas wracać do naszego miejsca zakwaterowania.
Dzień 17
Celem na dzisiejszy dzień jest odpoczynek, relaks i sporty wodne nad Lalomanu Beach i dwiema okolicznymi plażami Fa’afa Beach & Taufua Beach. Plaża Lalomanu na południowo-wschodnim krańcu Upolu jest jedną z najbardziej rajskich plaż na Samoa. Plaża Lalomanu to szczególna uczta dla miłośników wody. Piękna laguna, wzdłuż południowego wybrzeża jest chronionym rezerwatem morskim, obfitującym w liczne gatunki ryb tropikalnych. Możemy je obserwować uzbrojeni w fajkę i płetwy. Tutaj możemy poczuć co to znaczy prawdziwe „island life”. Na ostatnią noc wracamy do Apia. Następnego dnia wylot z Samoa.
Dzień 18
Z samego rana udajemy się na lotnisko, gdzie łapiemy nasz samolot na Fidżi. Tutaj mamy przesiadkę czekając na nasz 3 godzinny lot do Honiary na Wyspach Salomona. W Honiarze lądujemy po południu, odbieramy nasze auto terenowe i ruszamy do miejsca zakwaterowania. Po drodze zahaczamy jeszcze o supermarket oraz o targ w Honiara, aby kupić swieże warzywa. Wieczorem odpoczynek i przygotowanie się na intensywne kolejne 2 dni na wyspie Guadacanal.
Dzień 19
Tego dnia z samego rana wyjeżdżamy na zachód od Honiary w kierunku wodospadów Borare Cascades. Jak myśleliście, że w Polsce są dziurawe drogi – ohoho – to zobaczycie tutaj… Nawet drogi w Nepalu w porównaniu do dróg na wyspie Guadacanal (poza Honiarą), to dobrze utrzymane autostrady (oczywiście mam na myśli te w Nepalu). Jedziemy na zachód od Honiary obok różnych plaż. Za plażą Bonegi(wrócimy tu później), jedziemy dalej 3,5 km i skręcamy w dobrze utrzymaną żwirową drogę. Po drodze odbieramy naszego przewodnika co będzie nam podczas tego trekkingu towarzyszył i po kolejnych 10 km jesteśmy już przy początku szlaku. Jest to przyjemny krótki spacer, nieco ponad 1 godzina w jedną stronę. Trasa podąża starą ścieżką, która porosła winoroślą; więc czasami przejście jest utrudnione. Kaskady są wspaniałe – zaczynając od małego skalistego wodospadu, spływającego do długiej serii kaskad, idealnych na dzień kąpieli. Wracamy tą samą drogą i jedziemy dalej na zachód około 20 min, dojeżdżając do Vilu War Museum. Znajdują się tutaj memoriały wojsk USA, Japonii, Australii, Fidżi i Nowej Zelandii, którzy zginęli na Wyspach Salomona. Także cztery duże japońskie działa i pozostałości kilku amerykańskich i japońskich samolotów, w tym bombowiec Betty, myśliwiec Lighting i Wildcat. Wszystko położone w gęstym lesie deszczowym. Po zwiedzeniu tego miejsca wracamy tą samą drogą w stronę Honiary, zatrzymując się na plaży Bonegi. Bonegi to muzyka dla uszu dla nurków, czy osób nurkujących z rurką/maską i plażowiczów. Dwa duże japońskie frachtowce zatonęły tuż przy brzegu w nocy 13 listopada 1942 r. Te wraki tworzą wspaniały plac zabaw dla płetwonurków, którzy nazywają je(wraki) Bonegi I i Bonegi II. Jest też plaża z czarnym piaskiem, w sam raz na piknik i odpoczynek. Wieczorem wracamy na nocleg do Honiary.
Dzień 20
Około 30 km od naszego zakwaterowania, w niedalekiej odległości od lotniska, znajduje się wodospad Tenaru. Wodospad Tenaru o wysokości 60 m i jego głęboki naturalny basen są prawdopodobnie najważniejszą atrakcją okolic Honiary. Szlak prowadzi przez zacieniony las deszczowy z odświeżającymi przejściami rzecznymi. Trasa zajmuje około 2-3 godzin w jedną stronę. Dla odważnych, gdy dotrzemy do wodospadów, można spróbować przepłynąć za zasłoną rwącej opadającej wody, gdzie dalej jest mała jaskinia, w której można usiąść i cieszyć się jej niesamowitym widokiem. Marsz powrotny biegnie tą samą ścieżką. W drodze powrotnej zatrzymujemy się na zdjęcie – Hells Point. Był to główny punkt zrzutu amunicji podczas II wojny światowej. Teraz jest niedostępne dla zwiedzających z powodu niebezpieczeństwa w postaci pozostałości amunicji, pocisków itp., które wciąż tam zalegają. Nocleg w Honiara.
Dzień 21
Dzisiejszego ranka udajemy się na szał pamiątkowy na Honiara Craft Market, aby około 10:30 rano wyjechać w stronę lotniska, skąd o 13 odlatuje nasz samolot do Port Vila na Vanuatu. Lądujemy o 15 w Port Vila. Odbieramy nasze auto i jedziemy do naszej bazy na kolejne 4 noce na wyspie Efate. Po drodze zajeżdżamy do supermarketu na zakupy spożywcze.
Dzień 22
To już nasz piąty kraj na południowym Pacyfiku ale ostatni. Lecz mamy jeszcze sporo do zobaczenia. Dziś udajemy się na wschód wyspy, a pierwszym punktem zatrzymania będzie Rarru Cascades. Rzeka Rentapoa, położona w pobliżu wioski Teouma, jest jedną z najpiękniejszych i najłatwiej dostępnych rzek w Vanuatu. Spacer wzdłuż brzegu rzeki jest łatwy i piękny. Można pływać w jednym z wielu naturalnych basenów skalnych i kaskadowych wodospadach lub spróbować sił na różnych huśtawkach linowych położonych wzdłuż brzegu rzeki. Nasze następne miejsce co odwiedzimy jest jednym z najsłynniejszych punktów na mapie Vanuatu. Blue Lagoon, położona we wschodniej części wyspy Efate, jest dużym naturalnym basenem, dziurą, o długości około 60-70 metrów i szerokości 30 metrów. Błękitna Laguna znajduje się nad brzegiem oceanu, dzięki czemu woda w niej jest wyjątkowo słona podczas przypływu. Co więcej, laguna jest otoczona bujnymi naturalnymi ogrodami. Krystalicznie czysta woda pozwala zobaczyć praktycznie wszystko na dnie, które ma około 6 metrów głębokości. Po relaksie w Blue Lagoon, jedziemy 5 minut dalej do naszego ostatniego przystanku na dziś – plaży Eton. Położona na wschodnim wybrzeżu Efate plaża Eton oferuje piękny, biały piasek i krystalicznie czystą wodę. Osobiście, jak dla mnie, jedno z piękniejszych miejsc na Vanuatu. Po odpoczynku, lunchu i pływaniu w tym miejscu wracamy do Port Vila na nocleg.
Dzień 23
Kontynuujemy nasze zwiedzanie Vanuatu. Tym razem udajemy się na zachód wyspy. Pierwszym, a jakże ważnym punktem, będzie wodospady Everegreen Cascades. Jest jak tropikalne sanktuarium. Ścieżka w dżungli prowadzi obok szeregu spadających wodospadów i lazurowych basenów. Idąc dalej, dochodzimy do najwyższego – 50-metrowego wodospadu spadającego z wysokich klifów powyżej. Poręcze i liny prowadzące pozwalają nam wspinać się po kamiennych ścieżkach wyciętych w strumieniu wody z niższych wodospadów. Po kąpielach wyjeżdżamy na punkt widokowy Summit, skąd rozciąga się widok na plażę Mele, Apię oraz wyspę Hideaway, która jest naszym kolejnym przystankiem. Wyspa Hideaway, zaledwie 100 m od plaży Mele, nie jest wcale tak ukryta, ale jest jednym z ulubionych miejsc w Port Vili do nurkowania z rurką lub po prostu zjedzenia lunchu w kurorcie na wyspie. Gdy już będziemy na wyspie, możemy wysłać wodoodporną pocztówkę z jedynego na świecie podwodnego urzędu pocztowego. Powrót do Port Vila na nocleg.
Dzień 24
Dziś nasz ostatni pełny dzień na Vanuatu. Wybierzemy się do Ekasup, tradycyjnej wioski melanezyjskiej położonej w tropikalnym lesie deszczowym na obrzeżach Port Vila. Wodzowie wioski i przewodnicy nauczą nas dawnych metod polowania, gotowania, uzyskiwania leków, konserwacji żywności i hierarchii plemiennej. Następnie część muzyczna, która obejmuje piosenki plemienne i pokaz tańca. Ostatnim punktem na dziś jest przejazd i marsz do wodospadów Lololima. Mniej znane i mniej dostępne niż słynne wodospady Mele, wodospady Lololima znajdują się na terenie katolickiej misji Montmartre, na szczycie obszaru Bellevue. Z dala od głównych szlaków turystycznych ich nazwa nie pojawia się nawet na większości map. Krótki spacer (3.5km) od wyboistej drogi, doprowadzi nas do podstawy kaskadowych wodospadów. Tutaj mamy czas na lunch, relaks oraz pływanie i fotografowanie tego cudu natury. Na wieczór wracamy do miejsca zakwaterowania w Port Vila na naszą ostatnią noc przed jutrzejszym wylotem z Vanuatu.
Dzień 25
Rano jeszcze wybieramy się na market w centrum Port Vila po czym około godziny 12 jedziemy w stronę lotniska, żeby złapać nasz lot. Loty do Europy czy to przez Azję czy Australię odlatują w okolicach godzin 20 wieczorem – 2 w nocy. Żegnamy się z tym niesamowitym rejonem świata i wracamy do Europy.
Dzień 26
Lądowanie w Polsce.
Wliczone w koszta:
– opiekę polskiego pilota, który także jest kierowcą podczas wyprawy i jego wszystkie koszta
– bilety lotniczego polskiego pilota Europa – Wyspy Pacyfiku – Europa
– zakwaterowanie w wynajętych domach(całe dom na wyłączność grupy), w motelach, guesthousach. Pokoje 2-3 osobowe. W liczbie: 4 noclegi na wyspie Tahiti, 1 nocleg Auckland, 4 noclegi na Tongapatu(Tonga), 5 noclegów na wyspie Upolu (Samoa), 3 noclegi na wyspie Guadalcanal (Wysypy Salomona), 4 noclegi na wyspie Efate (Vanuatu).
– koszta wypożyczenia auta na każdej z wysp na całą długość naszego pobytu tam (na Tahiti, Tonga, Samoa, Wyspach Salomona, Vanuatu). Poruszamy się przy grupie 6 uczestników autami 7 osobowymi. Wyjątek Wyspy Salomona – tam mamy dwa auta 4 osobowe 4×4.
– koszta paliwa, parkingów
– ubezpieczenie w UNIQA – KL 50 tys. euro, NNW 4 tys. euro, bagaż 400 euro
– Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy – 2 x 13 zł / osoba
– opłat wejść i odwiedzin we wszystkich atrakcjach wymienionych w programie czyli:
Tahiti: Mara’a Grotto, Botanical Gardens, Point Venus, Arohoho Blowhole, Papeete Market, Faarumai Waterfalls, Belvédère de Taravao, Aubail Waterfall ,trek na Mt Aorai 2066 m.n.p.m. ,przejazd z przewodnikiem autem 4×4 przez Dolinę Papeno,trekking do wodospadów Fautaua, prom na wyspę Moorea(tam i z powrotem dla uczestników i auta)
Tonga: Plaża Ha’atafu, Mapu’a 'a Vaea Blowholes, Jaskinia Anahulu, Utakalongalu Market, Hufangalupe Natural Land Bridge, Plaża Halafuoleva, Makamotu – Tsunami Rock, Wycieczka na pływanie z wielorybami dwudniowa
Samoa: Coastal Walk Lava Field, Wodospad Papapapaitai , Papase’ea sliding rocks, Wodospad Togitogiga, Wodospad Sapoaga, Wodospad Fuipisia, To Sua Ocean Trench, plaża Fa’afa, plaża Taufua, Piula Cave Pool,trekking do Ma Tree,trekking na Mt Vaea 472 m.n.p.m., plaża Return to Paradise, plaża Matareva,plaża Lalomanu, Wodospad Sauniatu,trekking z przewodnikiem do Falease’ela Falls
Wyspy Salomona: trekking z przewodnikiem do wodospadów Tenaru, trekking z przewodnikiem do wodospadów Borare Cascades, Honiara Central Market, Muzeum Vilu War, Hells Point, plaża Bonegi
Vanuatu: plaza Eton, Blue Lagoon, wodospad Rarru Cascades, Wodospady Male Cascades, wjazd na Summit View, pobyt na Hideway Island, Port Vila market, trekking z przewodnikiem do Wodospadów Lololima, pokaz kulturowy Ekasup Tour
Nie wliczone w koszta:
– Kosztów wyżywienia(lunchów i kolacji, śniadań)
– Kosztów alkoholu i wydatków własnych
– Opłata za NZeTA do Nowej Zelandii(57 NZD/osoba)
– Wydatki personalne – pamiątki, dodatkowe zwiedzanie itp.