займ на карту срочно с плохой кредитной историей

Trawers trekkingowy Lofotów – Norwegia

Długość wyprawy: 13 dni
Data: 21.06 – 03.07.2022 – Wyprawa potwierdzona! Brak miejsc.
Liczba minimalna uczestników: 4
Termin zapisów: Brak miejsc.
Trudność: Wymagająca fizycznie.
Rodzaj aktywności: Trekking.
Zakwaterowanie: Hostel/domki + namioty
Podsumowanie: 13 dni wyprawy, 2 dzienne wędrówki, 9 dniowy trekking, 7 nocy w hostelach/domkach/mieszkaniach, 5 nocy w namiotach
Podsumowanie i galeria z zakończonej wyprawy Trawers Lofotów 2019 – LINK

Cena: 1775 PLN + 4200 NOK(ok. 1970 PLN) + bilet lotniczy uczestnika Polska – Svolvær/ Leknes – Polska (ok. 1800 PLN)

Wliczone jest:
– lot prowadzącego na Lofoty
– noclegi: 4 noce w domkach wieloosobowych, 2 noclegi hostel pokój wieloosobowy, 1 nocleg prywatny domek, 5 nocy w namiotach
– Autobus publiczny: z lotniska Svolvær do Sandsletta Camping; Sandsletta Camping – Delp, Leknes – Napp, Å-i-Lofoten – Leknes.
– Taxi dnia 5 na trasie Kleppstad – Vikjord, prom Kjerkfjorden – Vindstad
– ubezpieczenie  KL 50 tyś. EUR , NNW 4 tyś EUR
– zakup gazu dla wszystkich na 11 dniowy trekking
– 10 liofilizatów dla każdego na trekking
– namioty dla wszystkich na czas trekkingu
– składka na TFG 13 zł / osoba
– telefon satelitarny

Nie wliczone:
– wyżywienie podczas pobytu na Lofotach. Organizator zapewnia 10 liofilizatów na osobę. Na trasie trekkingu można uzupełniać w sklepach zapasy jedzenia, dlatego nie trzeba nieść jedzenia na całe 11 dni trekkingu. Można zaopatrywać się w normalne produkty ze sklepu, nie ma konieczności jedzenia ciągle liofilizatów.

Dlaczego trekking na Lofotach?

Bo wszystko, o czym wędrowcy marzą, można spotkać na tym małym obszarze. Często mówi się, że Lofoty są miniaturową Norwegią, co jest całkowitą prawdą, ponieważ wszystkie krajobrazy znajdujące się w Norwegii są tutaj w zasięgu ręki. Znajdują się tutaj ogromne piaszczyste plaże, małe porty z jaskrawo kolorowymi domami, położone głęboko w maleńkich fiordach, wąskie doliny z kilkoma odizolowanymi farmami rozsianymi tu i tam, zielone lub ukwiecone płaskowyże, górskie jeziora, wodospady, śnieg. Szeroka gama krajobrazów, stale obecne morze i góry. Wspaniała przyroda. Tutaj jedyną przeszkodą w nieograniczonym podróżowaniu są góry. Wiele szlaków wędruje przez farmy lub samotne domy, bardzo rzadko można tu spotkać innych wędrowców. Znaczna część wysp pokryta jest torfem, który rośnie powoli z prędkością 1 mm rocznie!

Niekończące się letnie dni. Szerokość geograficzna (68 ° N) oznacza, że ​​słońce nie zachodzi między połową maja a połową lipca, a na północy widać słońce świecące wysoko na niebie! Absolutna cisza. Nie ma tu turystycznego szaleństwa. Jak tylko opuści się  główną drogę (E10), sporadycznie spotka się innego turystę.

To, co sprawia, że ​​Lofoty są wyjątkowe, to połączenie krajobrazów i terenów, które zazwyczaj nie występują razem. Ponad 80% archipelagu składa się z pasma górskiego o poszarpanych szczytach. Pozostała część składa się z małych płaskowyżów w centrum i na północy oraz wąskiego pasma wybrzeża, na którym mieszka większość ludności. W ciągu jednego dnia możemy rozpocząć wędrówkę na szerokiej plaży z widokiem na Morze Norweskie, a następnie przejść przez górskie pastwiska zamieszkałe przez kilka na wpół dzikich owiec, zanim w końcu dotrzemy do stromych szczytów, częściowo pokrytych śniegiem, mimo że będzie to przełom czerwca/lipca.

Plan ramowy:

Dzień 1 – Przelot Polska – Oslo – Svolvær. Transfer Svolvær – Sandsletta Camping. Nocleg w domkach Sandsletta Camping.
Dzień 2 – Trekking Delp – Sandsletta Camping. Nocleg w domkach na Sandsletta Camping.
Dzień 3 – Trekking Sandsletta – Svolvær Camping. Nocleg w domkach Lofoten Feriesenter.
Dzień 4 – Trekking Svolvær Camping – Kleppstad. Nocleg w namiotach bez infrastruktory.
Dzień 5 – Transfer Kleppstad – Vikjord. Trekking Vikjord – jezioro Store Krenggårsvatnet. Nocleg chata.
Dzień 6 – Trekking jezioro Store Krenggårsvatnet – miasto Leknes. Nocleg wynajęte mieszkanie.
Dzień 7 – Transfer Leknes – Napp. Trekking Napp – Nusfjord. Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 8 – Trekking Nusfjord – Ramberg Gjestegård Camping. Nocleg w namiotach, na zorganizowanym polu namiotowym.
Dzień 9 – Trekking Ramberg Gjestegård Camping – Zatoka Selfjord. Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 10 – Trekking Zatoka Selfjord – Forsfjorden(prom Kjerkfjorden – Vindstad). Nocleg w namiotach bez infrastruktury.
Dzień 11 – Trekking Forsfjorden – Å-i-Lofoten. Nocleg w hostelu w miasteczku.
Dzień 12 – Trekking Å-i-Lofoten – Zatoka Stokkvika – Å-i-Lofoten. Nocleg w hostelu w miasteczku.
Dzień 13 – Transfer Å-i-Lofoten – Leknes. Przejście na lotnisko. Wylot z Lofotów do Polski.

Program:

Dzień 1 – Przelot Polska – Oslo – Svolvær. Transfer Svolvær – Sandsletta Camping.
Po wylądowaniu na lotnisku Svolvær, łapiemy z lotniska publiczny autobus który w około 40 min zawiezie nas do naszego miejsca noclegowego. Tutaj jest mały sklepik oraz restauracja, gdzie możemy uzupełnić produkty żywnościowe. Wynajmujemy domek dla naszej ekipy. Relaks wieczorem.

Dzień 2 – Trekking Delp – Sandsletta Camping. Nocleg w domkach na Sandsletta Camping
Z rana z łapiemy autobus z drogi przed naszym kempingiem do Straumsnes vest(czas przejazdu ok 10-15min). Stąd mamy około jeszcze 3 km wzdłuż drogi do przejścia do początku naszego szlaku. Szczegóły dzisiejszego przejścia to:
Dystans: ok. 13km, czas przejścia : ok. 5 godz. , podejść: ok 950 m.
Idziemy na lekko bo nocujemy w tym samym miejscu co noc wcześniej. Nocleg w domkach.

Dzień 3 – Trekking Sandsletta – Svolvær Camping
Dzisiejszego dnia dochodzimy na przedmieścia miasteczka Svolvær, w którym to wylądowaliśmy lotem z Oslo. Dystans: ok. 13 km, czas przejścia : ok. 6 godz. , podejść: ok 700 m.
Po dojściu kwaterujemy się w wieloosobowych domkach. Gotowanie, prysznice. Zalecane wieczorne wyjście do miasteczka do supermarketu, w celu uzupełnienia zapasów żywności na 2-3 dni.

Dzień 4 – Trekking Svolvær Camping – Kleppstad
Dziś już zdecydowanie dłuższy dzień. Opuszczamy cywilizację i przez następne 3 dni nie będziemy mieli możliwości zakupów spożywczych. Dlatego upewniamy się, że mamy wystarczającą ilość jedzenia, gazu.
Dystans: ok. 17.5 km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 650 m.
Rozbijamy namioty na wolnej przestrzeni w okolicach miejsca Kleppstad. Nie ma tutaj dostępnej żadnej infrastruktury: pryszniców, elektryczności, wiat do gotowania itp. Śpimy w namiotach, gotujemy na własnych palnikach.

Dzień 5 – Transfer Kleppstad – Vikfjord. Trekking Vikjord – jezioro Store Krenggårsvatnet
Z samego rana zamawiamy taksówki aby nas przetransportowały z naszego punktu noclegowego do początku dalszego etapu treku, czyli Vikfjordu. Mamy do przejechania autem około 13.5km. Po czym zakładamy plecaki i w drogę, przed nami długi dzień.
Dystans: ok. 19.5km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 1400 m.
Na noc zatrzymujemy się w dostępnej chatce dla wędrowców. Jakby nie było miejsca, to przy chatce rozbijamy namioty. Nie ma tutaj dostępnych: pryszniców, elektryczności. Śpimy w chatce, gotujemy na własnych palnikach.

Dzień 6 – Trekking jezioro Store Krenggårsvatnet – miasto Leknes
Dzisiejszego dnia dochodzimy ponownie do cywilizacji. Czas na zakupy spożywcze, uzupełnienie zapasów, wrzucenie czegoś dobrego na ząb. Dziś mamy krótki dzień, aby starczyło czas na zakupy i odpoczynek.
Dystans: ok. 11km, czas przejścia : ok. 3.5 godz. , podejść: ok 250 m
Na nocleg zatrzymujemy się w wynajętym mieszkaniu dla całej grupy, więc mamy cały obiekt dla własnej dyspozycji. Upragniony prysznic i bardzo dobrze wyposażony supermarket!

Dzień 7 – Transfer Leknes – Napp. Trekking Napp – Nusfjord
Z samego rana łapiemy publiczny autobus z centrum Leknes do Napp, gdzie wyruszamy w dalszą drogę(czas przejazdu ok 15 min). W Leknes jeszcze będziemy, stąd będziemy wylatywać z powrotem do Oslo i dalej do domu.
Dystans: ok. 18km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 1000 m
Dochodzimy do Nusfjord i rozbijamy namioty około 800 metrów za miasteczkiem. W Nusfjord jest malutki sklepik oraz restauracja, jakby ktoś potrzebował uzupełnić zapasy. Śpimy w namiotach. Brak pryszniców, elektryczności.

Dzień 8 – Trekking Nusfjord – Ramberg Gjestegård Camping
Po drodze dzisiejszego trekkingu będziemy można uzupełnić zapasy produktów spożywczych. A dzień długi przed nami.
Dystans: ok. 20.5km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 500 m
Dziś dochodzimy do kempingu na którym zatrzymujemy się na polu namiotowym i rozbijamy nasze namioty. Mamy do dyspozycji ciepły prysznic, elektryczność, w pełni wyposażoną kuchnię i przepiękne miejsce przy plaży. Na terenie kempingu znajduje się także kawiarnia/restauracja.

Dzień 9 – Trekking Ramberg Gjestegård Camping – Zatoka Selfjord
Pierwszy etap naszego dzisiejszego trekkingu biegnie wzdłuż drogi przez około 5km lecz nie jest to problemem, gdyż ruch w tym rejonie jest naprawdę znikomy. Dziś kolejny długi dzień przed nami.
Dystans: ok. 18.5km, czas przejścia : ok. 8 godz. , podejść: ok 900 m
Staramy się uzupełnić zapasy w Ramberg, gdyż przez kolejne 2.5 dnia nie będziemy mijali żadnego sklepu z zaopatrzeniem. Rozbijamy namioty na wolnej przestrzeni w okolicach Zatoki Selfjorda. Nie ma tutaj dostępnej żadnej infrastruktury: pryszniców, elektryczności, wiat do gotowania itp. Śpimy w namiotach, gotujemy na własnych palnikach.

Dzień 10 – Trekking Zatoka Selfjord – Forsfjorden(prom Kjerkfjorden – Vindstad)
Dzisiejszego dnia w drugiej połowie dnia mamy przed sobą przeprawę promem pomiędzy Kjerkfjorden – Vindstad. Zajmie nam to ok. 15 min. Po czym dalej kontynuujemy marsz przez około 1.5 godziny.
Dystans: ok. 14.5km, czas przejścia : ok. 6 godz. , podejść: ok 1250 m
Rozbijamy namioty powyżej zatoki na wysokości około 450 m. Nie ma tutaj dostępnej żadnej infrastruktury: pryszniców, elektryczności, wiat do gotowania itp. Śpimy w namiotach, gotujemy na własnych palnikach.

Dzień 11 – Trekking Forsfjorden – Å-i-Lofoten
Dzisiaj w końcu wracamy do cywilizacji. Po drodze już bliżej Å-i-Lofoten w miasteczku Sørvågen mamy do dyspozycji małe sklepy spożywcze oraz restauracje. Dzisiejszy cel jest także naszym punktem docelowym. Kolejnego dnia zrobimy sobie całodniowe wyjście na lekko.
Dystans: ok. 13.5km, czas przejścia : ok. 6 godz. , podejść: ok 800 m
Zatrzymujemy się na noc w hostelu w pokojach wieloosobowych. Mamy do dyspozycji prysznice, elektryczność, miejsce do gotowania, oraz kilka restauracji w mieście. Także jest możliwość zrobienia prania, zostajemy tutaj na 2 noce.

Dzień 12 – Trekking Å-i-Lofoten – Zatoka Stokkvika – Å-i-Lofoten
Dzisiaj robimy sobie około 7 godzinną wycieczkę do Zatoki Stokkvika. Nie musimy już zabierać całych plecaków, bo wracamy do hostelu na kolejną noc. Dzisiaj jest nasza ostatnia wędrówka piesza bezkresami Lofotów.
Dystans: ok. 13.5km, czas przejścia : ok. 7 godz. , podejść: ok 1200 m
Wracamy na noc do hostelu. Nocleg w pokojach wieloosobowych.

Dzień 13 – Transfer Å-i-Lofoten – Leknes. Wylot do Polski.
Z samego rana łapiemy autobus z Å-i-Lofoten do Leknes (czas przejazdu ok 1 godz. 40 min.). Dojeżdżamy do centrum Leknes z całym naszym dobytkiem i mamy stąd około 15 min pieszo do lotniska skąd odlatujemy w naszą podróż powrotną do Polski przez Oslo.