• Backpackers Club
  • Nowości
  • WYPRAWY
  • O NAS
  • FAQ
  • Kontakt

GŁÓWNA WYPRAWY / Europa / Rosja – Elbrus

Rosja – ELBRUS

Termin: Brak terminów. Wyprawa odwołana.
Maksymalna liczba uczestników: 8
Cena: 4 800 PLN

Informacje praktyczne Kaukaz – LINK

Galeria zdjęć Kaukaz – LINK

Poniżej odnośniki do naszych nowości, wieści z Kaukazu z zakładki NEWS:

война – Wspomnienie Kaukazu – LINK

Niesamowite jezioro w Kaukazie – LINK

Link do relacji z zakończonej sukcesem wyprawy Elbrus lipiec 2012 – SUKCES

Link do relacji z zakończonej sukcesem wyprawy Elbrus lipiec 2014 – SUKCES

Link do relacji z zakończonej sukcesem wyprawy Elbrus lipiec 2016 – SUKCES

Link do relacji z zakończonej sukcesem wyprawy Elbrus lipiec 2019 – SUKCES

Link do galerii wyprawy zakończonej sukcesem 12-22 lipiec 2012 – LINK

Link do galerii wyprawy zakończonej sukcesem 20-31 lipiec 2014 – LINK

Link do galerii wyprawy zakończonej sukcesem 12-21 lipiec 2016- LINK

Link do galerii wyprawy zakończonej sukcesem 12-20 lipiec 2019- LINK

Statystyki GPS z wyprawy Elbrus 5642 m.n.p.m – LINK

Plan wyprawy:

Wspinaczka na Elbrus(9 dni)

Dzień 1

Wylot z Warszawy z 1 przesiadką(bądź dwiema w zależności od dostępności lotów) do Rosji – do Mineralnych Wód(albo Nalczika). W Mineralnych Wodach (albo w Nalcziku) jesteśmy późnym wieczorem. Proszę zabrać sobie jakiś prowiant na czas podróży samolotem. Bagaż rejestrowany to 23 kg MAX. Bagaż podręczny to 5 kg MAX. Jeśli ktoś ma cięższy bagaż, niech przeanalizuje swoje rzeczy jeszcze raz! Tutaj, już na pokładzie samolotu, możemy poczuć klimat, iż opuszczamy „zachodnie standardy” usług i udajemy się do miejsca całkowicie odmiennego niż Moskwa. Tutaj już czeka na nas nasz kierowca, który zabierze nas w 3 godzinną przejażdżkę do naszej nowej destynacji  – Terskol/Azau. W Terskolu/Azau jesteśmy późnym wieczorem. Nocleg w hotelu w pokojach 2-3 osobowych.

Dzień 2

Jesteśmy w Terskolu/Azau, jednym z głównych miast, do którego przybywają alpiniści planujący wejście na szczyt Elbrusa 5642 m.n.p.m. . Znajduje się on w Dolinie rzeki Baksan, gdzie kilka kilometrów dalej na południe znajduje się już granica rosyjsko – gruzińska. Urzeka on nas swoją prostotą. Możemy spotkać tutaj chodzące po ulicy krowy, konie, a strome zbocza górskie wydają się jak na wyciągnięcie ręki. Dzisiejszego dnia czeka nas dłuższy wysiłek. Zaraz po śniadaniu, wyruszamy na Cheget. Terskol znajduje się na wysokości 2133 m.n.p.m. , a przed nami dziś wejście na lokalny szczyt Cheget 3460 m.n.p.m. , z którego rozpościera się piękna panorama na Elbrus. Po spacerze dochodzimy do miejsca rozpoczęcia szlaku na szczyt. Jest też kolejka krzesełkowa, lecz dla oszczędności naszych kolan, skorzystamy z jej „usług” podczas drogi w dół(opcja dodatkowo płatna) albo schodzimy pieszo w dół również. Później pojdziemy kupić gaz na wyprawę górską. Zaopatrujemy się w prowiant i wodę na drogę, i wyruszamy. Po około 3 godzinach powinniśmy dojść na szczyt. A stamtąd pięknie widoczny Donguzomn i Elbrus, na stację Meteo. Po krótkim pobycie na szczycie wracamy do górnej stacji kolejki na 3100 m.n.p.m. i zjeżdżamy krzesełkiem w dół albo idziemy dalej pieszo. Wracamy do hotelu na prysznic i chwilę odpoczynku. Kolacja , Nocleg w Terskolu/Azau.

Dzień 3

Dzisiejszego dnia staniemy na stokach Elbrusa. Rano dokonujemy ostatniego zakupu prowiantu dla każdego na akcję górską. Każdą swoją cześć jedzenia pakuje do swojego plecaka. Śpimy w 2 osobowych w namiotach. Minimum palników to 2 na namiot. Docieramy do kolejki pod Azau. Dalej jest już tylko Elbrus. Udajemy się do kolejki(dodatkowo płatne) bądź idziemy pieszo w kierunku Beczek 3750 m.n.p.m. . Elbrus posiada dwie kolejki. Jedna stara gondolowa, „ala” nasza stara na Kasprowy Wierch, druga nowoczesna 4 osobowa kabina, przystosowana do przewożenia narciarzy zimą, gdyż miejsce te jest bardzo popularnym resortem narciarskim. Beczki to przystosowane do mieszkania, stare beczki po paliwie. Ciekawy punkt tamtejszego krajobrazu. Znajdujemy się już na 3750 m.n.p.m. . Tutaj rozbijamy namioty niedaleko kolejki (jest opcja spania w Beczkach za dodatkową opłatą). Nocleg w namiotach.

Dzień 4

Dzisiejszego dnia po śniadaniu z plecakami spakowani podchodzimy z Beczek 3750 m.n.p.m. do Prijuta 4100 m.n.p.m. . Podejście z plecakami może zająć nam około 2 godzin. Jest opcja wynajęcia ratraka, żeby zawiózł z jedną osobą plecaki do Prjiuta 4100 m.n.p.m. , a reszta grupy idzie na lekko(bez plecaków do Prijuta 4100 m.n.p.m.) – ratrak dodatkowo płatny. Jak dochodzimy tam do Prjita 4100 m.n.p.m. , rozbijamy namioty i jak uczestnicy dobrze się czują wychodzimy na aklimatyzację na 4500-4700 m.n.p.m. do Skał Pastuchowa. Wyjście około 2 godziny. Spędzamy tam chwilę i wracamy do Prijuta 4100 m.n.p.m. . Nocleg w namiotach (jest opcja spania w schronisku za dodatkową opłatą). Każdy gotuje sobie sam w obrębie własnego namiotu.

Dzień 5

Dziś po śniadaniu kolejny dzień aklimatyzacji. Wychodzimy z Prijuta 4100 m.n.p.m. i idziemy do Trawersu na Elbrusie do granicy 5000 m.n.p.m. . Zajmie nam to minimum 3-4 godziny. Tam spędzamy czas odpoczywając aklimatyzując się po czym schodzimy z powrotem w dół do Prijuta 4100 m.n.p.m. . Nocleg w namiotach (jest opcja spania w schronisku za dodatkową opłatą).

Dzień 6

Jest dniem albo ataku szczytowego jeśli będzie dobra pogoda i uczestnicy będą się dobrze czuli kondycyjnie i aklimatyzacja będzie przebiegać prawidłowo. Bądź będzie dniem odpoczynku, gdzie regenerujemy siły przed atakiem szczytowym kolejnego dnia. Decyzja będzie podjęta wieczorem poprzedzającego dnia.

Dzień 7

Ten dzień jest planowanym naszym atakiem szczytowym na Elbrus 5642 m.n.p.m. . Wyjście z Prijuta 4100 m.n.p.m. nastąpi o 12-1 w nocy. Więc pobudka będzie o 11 w nocy, żeby przygotować prowiant zjeść coś przed wyjściem. Mamy przed sobą 1500 km podejścia, z 4100 m.n.p.m. do 5642 m.n.p.m. . Najzimniej będzie około 4:30-6:30 rano tuż przed wschodem słońca. Wtedy powinniśmy iść trawersem, być tuż przed przełęczą na Elbrusie około 5200 m.n.p.m. . Całej wejście na szczy powinniśmy zakończyć bardzo wolnym tempem około 9-10:30 rano. 30 min na szczycie i schodzimy w dół. Każdy i tak idzie ubrany w uprząż i w raki, z czekanem i/lub kijkami trekkingowymi. Zejście na dół z powrotem do obozu w Prijucie 4100 m.n.p.m. powinniśmy być z powrotem około godziny 12-15 po południu. Więc cała akcja szczytowa wolnym tempem powinna trwać 12-14 godzin. Nocleg w Prijucie 4100 m.n.p.m. .

Dzień 8

Tego dnia opuszczamy Prjiuta 4100 m.n.p.m. i schodzimy 2 godziny na dół do Beczek 3750 m.n.p.m. i stamtąd już zjeżdżamy kolejką do Mira 3100 m.n.p.m. i dalej już kolejką gondolową do Azau 2300 m.n.p.m. . Stąd jedziemy busikiem z powrotem do naszego hotelu. Nocleg w hotelu uroczystą kolację zjadamy sobie w lokalnej knajpce.

Dzień 9

Pakujemy swoje plecaki i wyruszamy już w ostatnią podróż drogami Kaukazu w kierunku Mineralnych Wód. Po drodze zatrzymują nas kontrole drogowe sprawdzając nasze papiery i licząc na łapówki. Przejazd na lotnisko w Mineralnych Wodach zajmuje 3 godziny. Wylot z Mineralnych Wód mamy rano. Po dwugodzinnym locie lądujemy na lotnisku w Moskwie i pakujemy się w dalsze loty do Polski. Wieczorem lądujemy w Polsce.

W cenie:

– Lot na trasie Warszawa – Mineralne Wody – Warszawa dla uczestników

– wiza wjazdowa do Rosji dla uczestników

– zakwaterowanie w obiektach noclegowych typu hotel (pokoje 2,3 -osobowe z łazienkami w Terskol/Azau) – 3 noce

– transport (wynajęty bus) –  z/do lotniska, pomiędzy miastami w Kaukazie

– zjazd kolejką z Beczek do Azau ( gondola)

– wyżywienie na akcję wysokogórską

– zezwolenie państwowe na wejście na teren Parku Narodowego Elbrus

– namioty, liny, gaz na akcję górską

– cała dokumentacja na legalność naszego pobytu: Vouchery, karty meldunkowe

– opieka licencjonowanego pilota

– Ubezpieczenie KL i NNW, ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka

– Walkie talkie, GPS, pulsoksymetr, telefon satelitarny, ładowarkę solarną 30 W do użytku grupowego

Nie zapewniamy:

– wyżywienie w Terskolu, (średnio extra 400 PLN)

– alkohol

– własnych wydatków, prezenty, dodatkowe atrakcje, nadbagaż, ratrak na Elbrusie, wjazd/zjazd kolejką na Cheget

Newsletter

Chcesz dostawać informację o najbliższych wyprawach, nowościach podróżniczych, promocjach. Zapisz się do naszej listy! Zapisując się na newsletter, zgadzasz się z naszą polityką prywatności dostępną na naszej stronie Polityka prywatności

Ostatnie wiadomości

  • Wyprawy do Chin: Tybet oraz trekking pod K2 Wyprawy do Chin: Tybet oraz … On 24 marca 2023
  • Zapraszam na wyprawę Route 66 USA oraz na Lofoty Zapraszam na wyprawę Route … On 21 marca 2023
  • Bilety lotnicze na wyprawy w 2023 roku Bilety lotnicze na wyprawy … On 8 marca 2023
  • Potwierdzone:Sherpani Col, West Col, Amphu Lapcha & Baruntse Potwierdzone:Sherpani Col, … On 28 lutego 2023

Najbliższe wyprawy

  • 29/04/23 - 18/05/23 Bazy Kangchenjungi N & S oraz Drohmo Ri(5970m) w Taplejung - Bazy Kangchenjungi N & S oraz Drohmo Ri(5970m) Zapisz się
  • 15/05/23 - 03/06/23 Jedwabnym Szlakiem pod K2 w Himalaje - Jedwabnym szlakiem pod K2 Zapisz się
  • 22/05/23 - 14/06/23 Wyspy Południowego Pacyfiku w Tahiti - Wyspy Południowego Pacyfiku Zapisz się
  • 28/05/23 - 10/06/23 Papua Nowa Gwinea w Port Moresby - Papua Nowa Gwinea
  • 20/06/23 - 08/07/23 Niedźwiedzie Alaski w Anchorage - Niedźwiedzie Alaski Zapisz się

CAŁY KALENDARZ WYPRAW

Autor strony Marcin Mentel

  • Backpackers Club
  • Nowości
  • WYPRAWY
  • O NAS
  • FAQ
  • Kontakt