займ на карту срочно с плохой кредитной историей
30thListopad

Informacje USA

Jedna z moich ulubionych wypraw – USA. Wiele lat spędzonych w tym kraju pracując, studiując, pozwoliło mi dość dobrze poznać od środka cała ich kulturę i zwyczaje. Często za nimi tęskniąc..

Garść przydatnych informacji dotyczących USA:

Wizy

Do USA trzeba wcześniej ubiegać się o pozwolenie ESTA, o które aplikuje się online i kosztuje 14 USD/osoba.

Pieniądze

Jak nam wszystkim wiadomo w USA posługujemy się rozsławiony amerykańskim dolarem. Jest podzielony na 100 centów. Monety występują w nominałach 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz moneta 1 dolara. Najczęściej używane i przydatne są 25 centów(quater), potrzebne do automatów z napojami oraz do parkometrów. Nominały papierowe to 1$, 2$(bardzo rzadki), 5$, 10$, 20$, 50$ oraz 100$.

Bankomaty i karty płatnicze

Bankomaty są dostępne we wszystkich bankach oraz centrach handlowych , lotniskach, sklepach spożywczych,kasynach itp. Bez problemu użyjemy naszych kart bankomatowych do wycofywania pieniążków. Do płacenia w różnych punktach również. Także dobrze powiadomić nasz bank o wyjeździe, żeby przypadkiem nie zablokowali nam karty. Oraz osoby całkowicie polegające na „plastiku”, polecam zabranie przynajmniej dwóch kart, tak na wszelki wypadek. Oczywiście musimy być świadomi i zapytać się wcześniej w banku opłat jakie nas czekają za używanie bankomatów za granicą, a także opłat za przewalutowanie i kwestia kursu. Warto też mieć ze sobą ksero, kopię swojej karty płatniczej na wypadek jej zaginięcia czy kradzieży. I co się z tym wiąże, pod ręką numer telefonu na infolinię banku, gdzie można zablokować taką kartę.

Napiwki

Restauracje, bary, i inne punkty obsługi klienta – napiwki to rzecz normalna, a wręcz oczekiwana w USA. Dlaczego? Często kelnerzy w restauracjach zarabiają 2-3$ na godzinę(gdzie w innych pracach stawka jest 10-20$/na godzinę) tylko dla tego, iż resztę wypłaty mają z napiwków. Więc nie żałujmy dla nich za ich pracę i sympatyczność. W miejskich restauracjach stawka napiwku wynosi 15-20% ceny. Dla barmana średnio można przyjąć, iż 1$ ekstra do każdego drinka. Taksówkarz będzie oczekiwał około 10-15% ekstra od wskazania taksometru. Także czasem jeśli zostawiamy duży bałagan w hotelu/motelu warto zostawić kilka $ dla sprzątaczki, która przyjdzie.

Telefony, numery

Numer alarmowy w USA(nie ważne czy pogotowie, policja, czy straż) to 911. Żeby działały nam telefony komórkowe w USA, potrzebujemy telefonów trzy zakresowych(900/1800/1900 MHZ).  Jeśli trzeba ja jako prowadzący będę miał dwa takie telefony, więc jeden będę mógł odstąpić do użytku grupy:).

Podatki

Często w USA cena jaką zobaczmy jest ceną netto. Dopiero przy kasie naliczane są podatki stanowe(różne w zależności od stanu)od 6% do 15% więcej. Dlatego, żebyśmy nie byli zdziwieni taką praktyką. Dlatego dobrze przekalkulować, czy wcześniej to co uznaliśmy za tanie, takie tanie jednak nie jest.

Alkohol

Alkohol mogą spożywać i nabywać osoby powyżej 21 lat. Ten przepis jest bardzo surowo przestrzegany w każdym stanie! Alkohol 40% i więcej możemy zakupić tylko w specjalnie do tego wyznaczonych sklepach, które są otwarte do popołudnia/wieczora. W sklepach otwartych 24 h typu 7eleven, możemy tylko zakupić piwo.

Elektryczność

W Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z innym napięciem 110-120 Volt, dlatego też będziemy potrzebowali konwertera do zmiany napięcia, żeby nasze rzeczy z Polski działały(ładowarki, prostownice;) . Także oprócz konwertera, będziemy potrzebować przejściówki do ichniejszych wtyczek. Także o tym warto pamiętać, i zaopatrzyć się już w te przedmioty przed wylotem.

Fast foody

Często ze względu na charakter imprezy, że będziemy w drodze większość wyprawy. Będziemy stołowali się w różnego rodzaju barach szybkiej obsługi – fast foodach. W takich miejscach często przy zakupie napoi gazowanych, dolewkę mamy za darmo.

LINKI DO WPISÓW Z INFORMACJAMI:

Kupno biletu lotniczego, a wiza do USA – LINK

Zakupy? To tylko USA – LINK

Śmieszna prawa w USA – LINK

Ciekawe strony do planowania podróży po USA – LINK

Przydatne strony do Road Trip USA – LINK

Driveaway & Rent a Wreck – LINK

18 Naturalnych Cudów USA – LINK

.