займ на карту срочно с плохой кредитной историей
11thsierpień

Co się dzieje w Nepalu?

Witam serdecznie,

Zachęcam wybierających się do Nepalu do korzystania z możliwości wypełnienia formularza wizowego online.

Dzięki temu zaoszczędzimy trochę czasu na lotnisku w Katmandu, wypełniając formularz papierowy. Po wypełnieniu formularza online, jest on trzymany w systemie nepalskim 15 dni(max), dlatego wypełniamy go na max 2 tygodnie przed przylotem do Katmandu. Na miejscu pokazujemy potwierdzenie wygenerowane z Departamentu Imigracji oraz opłacamy wizę. Nadal musimy oczywiście stać w kolejce .

Wiza do Nepalu – ONLINE

Ogromne osuwisko ziemne miało miejsce w centralnym Nepalu przy rzece Sun Khosi. Wiele osób zginęło i zostało bez dachu nad głową. Spowodowane zostało trzęsieniem ziemi 4.7 stopni w skali Richtera. Dla turystów ma to takie znaczenie, że w tym momencie jest(i raczej na długo zostanie nie przejezdna) droga Nepal – Tybet. Araniko highway(bo tak się nazywa) w tym miejscu jest nie przejezdna, powodując utrudnienia w dostaniu się do Tybetu z Katmandu drogą lądową – np. dla wypraw na Cho Oyu 8201 m.n.p.m. , które często ruszają pod koniec sierpnia. Jedynym sposobem jest lot wyczarterowanym helikopterem do miejscowości Kodari(przy granicy) i dalej transport lądem do Chin. Więcej o osuwisku w linku poniżej.

Droga Nepal – Tybet zamknięta

Zagraniczni turyści będą od sezonu jesień 2014 płacić więcej za ubezpieczenie nepalskich Szerpów oraz tragarzy. Wszystko to po tragicznych wydarzeniach na Evereście w maju 2014.
Limity ubezpieczeń zostały podniesione, średnio o 50% co spowoduje podwyżkę składek ubezpieczeniowych o podobną wartość.
Szerpowie do tej pory byli bardzo wkurzeni na rząd, że w żaden sposób nie wpływa(pomaga) im podczas ciężkiej pracy na szczytach himalajskich, a otrzymuje za pozwolenia ogromne pieniądze.

Podwyżka cen ubezpieczeń dla Szerpów

Tak samo od jesieni 2014 będą podniesione stawki pensji dziennej dla tragarzy i przewodników o średnio 3 USD na dzień/osoba. Co powoduje oczywiście także podniesienie średnich kosztów wypraw do Nepalu. Dla przykładu: 5 osobowa grupa i prowadzący zabiera 3 tragarzy + 1 nepalski przewodnik. Czyli 4 osoby x 3 USD x 19 dni(przeciętna trwania trekkingu) = 228 USD extra , podzielić na 5 osób = 45 USD extra. Czyli już średnio wyprawy mogą podrożej o 140 PLN/osoba , plus różnica w cenie nowych ubezpieczeń w Nepalu oraz ciągle galopujące niekontrolowanie ceny lotów do Lukli(to jest chore) może spowodować, że ludzie zaczną wybierać indyjskie Himalaje, albo Chiny.

Podwyżki pensji dla nepalskich przewodników i tragarzy

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.