займ на карту срочно с плохой кредитной историей
09thsierpień

Co w trawie piszczy – turystyczne wieści ze świata

Witam,

Kolejna porcja wiadomości ze świata podróżniczego, globtroterskiego, wspinaczkowego? Co się wydarzyło w ostatnich dniach? Przeczytacie poniżej:

Wiele dodatkowych informacji wrzucamy na naszego facebook’a albo google+ ale także na łamach strony dzielimy się najważniejszymi wiadomościami ze świata turystyki, alpinizmu.

W Nepalu, w następnym tygodniu, rząd ma zamiar głosować nad propozycją TAAN(organizacji zrzeszającej agencje turystyczne w Nepalu) narzucającą konieczność wynajęcia przewodnika lub tragarza dla każdej grupy turystycznej podróżującej po górach, pagórkach Nepalu. Dla wielu podrózników nie zrobi to żadnej różnicy, bo np. i tak zdecydowali by się z takich usłuch skorzystać. Ale np dla wolontariusza, który chodzi sobie pomiędzy wioskami na wysokościach 2000-3000 mnpm, roznosząc pomoc (leki, różnego rodzaju pomoc przedmiotową czy finansową) to już jest ogromny dodatkowy wydatek. Także dla osób ceniących sobie niezależność, podróżujacych po terenach łatwych logistycznie do zorganizowania – jest to jakiś sposób ograniczenia ich wolności. Ile to razy ja miałem doświadczenia z przewodnikami, tragarzmi co nie chcieli „dalej iść” bo słyszeli, że dalej nie da się przejść, albo jest niebezpiecznie – co oczywiście było wierutną bzdurą – i powodowało kłótnie i nie miłą atmosferę w grupie. Więcej informacji w My Republica(po angielsku)

Tzw. autostrada przyjaźni, biegnąca pomiędzy Katmandu, a Lhasą, będąca jedynym węzłem transportowym(lądowym) pomiędzy Nepalem, a Chinami (a raczej głównie Indiami – Chinami), została oczyszczona z głazów, ziemii, osuwisk, które powstały podczas trzęsień ziemii (z kwietnia/maja 2015) oraz podczas pory monsunowej. Droga jest otwara, lecz nie ma nadal informacji czy przejście graniczne na tej trasie Nepal/Chiny ponownie zostało otwarte – prawdopodobnie to tylko kwestia dni/tygodni. Bardzo to pomoże osobom planującym podróże pomiędzy Chinami/Nepalem, gdyż podróż lotnicza na trasie Lhasa – Katmandu należy do jednej z najdroższych w świecie w przeliczeniu USD/na km lotu. Więcej informacji —> TUTAJ.

Powoli kończy się także sezon wspinaczkowy na Alasce, chodzi mi o Denali(6194 mnpm). Denali należący do Korony Ziemii, uchodzi za jeden ze szczytów z najmniejszym odsetkiem ataków szczytowych zakończonych zdobyciem wierzchołka. W 2014 roku podczas sezonu letniego szczyt zdobyło 429 osób, czyli tylko 36% ze wszystkich osób działających na tej górze latem 2014. 2015 rok był bardziej przychylny wspinaczom na tej górze, szczyt zdobyło 620 osób, czyli 57% alpinistów atakujących wierzchołek. Informacja od Alan Arnette.

Niedawno do kraju wróciła Kinga Baranowska, po szczęśliwie zakończonej wyprawie wspinaczkowej na Gaszerbrum II – 8035 mnpm. Każdy czekał na jej komentarz, odniesienie się do sytuacji zaginięcia i akcji ratunkowej w poszukiwaniu Olka Ostrowskiego – kilka dni temu na łamach portalu wspinanie.pl , pojawił się obszerny wywiad z panią Kingą. Polecam – WYWIAD.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.