займ на карту срочно с плохой кредитной историей
25thwrzesień

Festiwale w Nepalu

Witam serdecznie,

W Nepalu niektórzy twierdzą, iż jest więcej festiwali(świąt) niż dni w roku. Jakby zliczyć wszystkie święta obchodzone przez różne kasty, ludzi w różnych regionach kraju, to na pewno tak by było.
Odwiedzając Nepal nie raz natkniecie się na akurat świętowany jakiś festiwal. warto by było przygotować się już wcześniej i wiedzieć co Nas może czekać w danym miesiącu, w którym planujemy wyjazd do Nepalu.

Nepalski Nowy Rok – znany jako Navavarsha. Zaczyna się pierwszego dnia miesiąca Baisakh. Przeważnie przypada on na drugi tydzień kwietnia.

Lhosar(Tybetański Nowy Rok) – to jest Nowy Rok dla Tybetańczyków oraz ludności Sherpa, przypada on na luty. Bardzo dobrymi miejscami do świętowania tej uroczystości z lokalną ludnością są miejsca Boudhanath oraz Swayambhunath.

Shivaratri(Maha Shivaratri) – inaczej zwany nocą pana i władcy Shivy przypada na przełom lutego i marca. Jest jednym z ważniejszych nepalskich festiwali. Ponad 100 tysięcy ludzi podczas jednego dnia zbiera się na terenie kompleksu Pashupatinath, aby oddać cześć Shivie podczas jego urodzin. Tego jednego dnia w roku palenie marihuany jest legalne w tym miejscu, i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w ten sposób świętuje.

Holi – festiwal wody i kolorów. Przypada na przełom lutego/marca. Tego dnia w szczególności młodzi ludzie wędrują po ulicach w grupach, z wymalowanymi ubraniami, farbą na rękach. Każdy osoba napotkawszy taką grupę, chwilę potem jest cała kolorowa tak, jak oni.

Gai Jatra (Festiwal krów) – święto krów jest celebrowane każdego roku w sierpni/wrześniu. Jest jednym z najpopularniejszych festiwali w Nepalu, pełen humoru, satyry, komedii ale także towarzyszy mu cień smutku. Według tradycji osoby, które straciły członka rodziny w przeciągu ostatniego roku, muszą wziąć udział w procesji prowadząc krowę. Jak nie mają krowy ubierają swoich młodych synów na podobieństwo krów.

Tihar – festiwal świateł, wypada w miesiące październik/listopad. Jest drugim po Dashain największym festiwalem w Nepalu. Trwa pięć dni, a ludzie oddają cześć Laxmi – bogini dobrobytu. Podczas tych pięciu dni, każdego innego dnia jest czczone inne zwierze: krowa, pies, kruk. To jest także czas hazardu, kiedy to hazard jest ogólnie dozwolony podczas trwania festiwalu.

Dashain – podczas miesiąca Kartik(późny wrzesień, wczesny październik) Nepalczycy oddają się świętowaniu największemu festiwalu w kraju – Dashain. Trwa on,aż 15 dni, a kończy się pełnią księżyca. W całym kraju bogini Durga jest czczona.

Poniżej krótki film obrazujący i tłumaczący wiele ciekawych festiwali(świąt w Nepalu).

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

.