займ на карту срочно с плохой кредитной историей
30thczerwiec

Informacje ekspedycje Karakorum

Witam,

Większość alpinistów dotarła już pod bazy ośmiotysięczników. Dla Nanga Parbat było to krótkie 2 dniowe podejście od Karakorum Highway, gdzie przy pozostałych szczytach ekipy najpierw jechały szutrowymi drogami, aby dalej udać się w około tygodniowy trekking do baz. Bazy pod Gasherbrum’s, Broad Peak i Nanga Parbat są dość puste, gdyż większość komercyjnych ekspedycji udała się na K2.

K2
Szerpowie rozpoczęli poręczowanie drogi do Żebra Abruzzi na K2. Dochodzą informację, że góra, trasa, śnieg jest w lepsze „kondycji” niż w 2015 roku, kiedy to żadna ekspedycja nie doszła wyżej niż obóz 3. Kilka grup rozbiło już namioty w C1 kilka dni temu, a dziś spędzają tam noc. Jutro wyruszą w kierunku C2. Sporą logistyką będzie zarządzanie miejscem na namioty w poszczególnych obozach na górze, przy tak dużej ilości wypraw – gdyż miejsca namiotowe na K2 w poszczególnych obozach są dość mocno ograniczone.

Polska wyprawa unifikacyjna, także dotarała, już do base campu. Ich głównym celem jest przygotowanie się na potencjalną zimową wyprawę na K2. W tym momencie w base campie jest 6 ekspedycji z jeszcze jedną grupą w trakcie dorgi do base campu.

Broad Peak
W odróżnieniu od K2, Broad Peak tego roku to bardzo osamotnione miejsce. W tym momencie jest tam tylko jedna wyprawa, a kilka innych grup dojdzie do bazy za kilka dni. Ekspedycja „Mountain Proffesionals” opowiada, że codziennie mijają ich osoby idące w stronę K2, ale jeszcze do ich bazy nie dotarała żadna inna ekspedycja. 5 osobowa drużyna zaporęczowała drogę do C1. Określają warunki na górze jako „suche”, bez dużej ilości śniegu.
Międzynarodowa ekspedycja prowadzona przez Oscara Cadiacha jest w tym momencie w drodze do bazy pod Broad Peak. Mają dotrzeć do BC 1 lipca. Inna wyprawa pod kierownictwem Alesa Cesen, jest także w Pakistanie i mają pozwolenie na Broad Peak – lecz ich głównym celem Gasherbrum IV.

Nanga Parbat
4 alpinistów : Yannick Graziani, Tom Seidensticker, Ferran Latorre i Helias Milerioux, którzy walczą na niedokończonej drodze na północnej ścianie Nanga Parbat, dotarali na wysokość 7050 mnpm 26 czerwca 2016. Następnego dnia zjechali do base campu na nartach, gdyż zapowiadało się załamanie pogody na 28 czerwca. Tych 4 alpinistów dotarło na wysokość 7050 mnpm 8 dni po wylądowaniu w Islamabadzie!! Super szybko!

W tym samym czasie, hiszpańscy wspinacze Pepe Saldana i Fernando Vivancos kontynuują poręczowanie drogi na drodze Kinshofera. Innych dwóch alpinistów Boyan Petrov i Ivan Tomov, także dotarli do bazy i aklimatyzują się na szczycie Ganalo Peak. Ostatnia ekspedycja prowadzona przez Kim Migona (koreańsko – chińska wyprawa) jest w Islamabadzie, dostała już pozwolenie i niedługo wyruszą w trekking do bazy.

Gasherbrumy
Tak samo, jak pod Broad Peak czy pod Nanga Parbat, znajduje się tutaj tylko garstka wspinaczy tego sezonu. Poza kilkoma małymi zespłami na GII, dwie wyprawy obrały za cel trawers GI-GII i/albo możliwość wytyczenia nowych dróg na tych górach. Hiszpanie, Alberto Inurrategi, Juan Vallejo i Mikel Zabalza byli pierwszymi który dotarli do bazy pod tymi górami. W tym momencie aklimatyzują się na wysokości 6000 mnpm.
Polska ekspedycja planująca trawers, także jest już w base campie. Cieszą się, że nie ma tłumów pod GI i GII tego sezonu. Naliczyli łącznie 14 alpinistów, w tym na razie tylko 1 ekspedycję na GII. A na GI na razie nie ma nikogo.

źródło: altitudepakistan.blogspot.com
tłumaczenie: własne

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.