займ на карту срочно с плохой кредитной историей
31thsierpień

Informacje turystyczne – Nepal

Witam serdecznie,

Pora na nową porcję wieści co dzieje sie w Nepalu. Zbliża się sezon trekingowy, wspinaczkowy w Nepalu, nowe wyprawy, trzeba wiedzieć co w trawie piszczy:).
W ostatnich dniach dość niemiłe wydarzenia dotknęły niektóre rejony w Nepalu.
Jeden z mostów nad rzeką którędy biegnie szlak do Everest Base Camp został porwany przez wysoki poziom wody w rzece w ostatnią środę.
Most ten według niepełnych relacji, najprawdopodobniej znajdował się na rzece Imja pomiędzy Dingboche a Tengboche. Nadal nie ma dokładnej informacji, który to z mostów na szlaku do Base Camp został zerwany.
Z tego powodu chwilowo ta cześć szlaku do Everest Base Camp została zamknięta. Żeby nadal dojść do BC trzeba nadrabiać ponad 1 dzień drogi. Ale oczywiście most powinien zostać odbudowany przed rozpoczęciem głównego sezonu trekingowego, wspinaczkowego w październiku 2013.
W innym wypadku okoliczne wioski finansowo bardzo na tym ucierpią.

Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w Nepalu 30 sierpnia 2013. Pomimo że epicentrum tego trzęsienia znajdowało się w Tybecie, w okolicy Nyalam 100km od granicy z Nepalem, to było odczywalne nawet w Kathmandu. Sklasyfikowano je 5 w skali Richtera. Było odczuwalne dużej częsci kraju. Niedaleko od epicentrum znajduje się rejon Solokhumbu, i np. Jiri wioska będąca miejscem rozpoczęcia dawnych ekspedycji do rejonu Khumbu.
Zgodnie z raportem opublikowanym przz ONZ , Nepal został usytuowany na 11 miejscu spośród wszystkich krajow na świecie, z najczęściej występującymi trzęsieniami ziemi.
Dotychczas potwierdzono, że jedna osoba zmarła, a trzy zostały poważnie ranne – jako skutki tego trzęsienia.

Nepalska waluta w ostatnich miesiącach ulega bardzo wyraźnej dewaluacji w stosunku do amerykańskiego dolara. W tym tygodniu kurs wymiany wynosił 1 USD = 106 NPR. A jeszcze w maju tego roku 2013, był 1 USD = 84 NPR.
Bardzo duży wpływ na to ma także spadek wartości indyjskiej waluty w stosunku do amerykańskiego dolara, który wynosi 1 USD = 69 INR. India boryka się chwilowo z problemami, a zagraniczni inwestorzy wycofują swoje środki z kraju.
Indyjska waluta straciła około 25% wartości do tej pory w 2013 roku.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.