займ на карту срочно с плохой кредитной историей
03rdlipiec

Kompendium wiedzy na temat lotów do Nepalu

Cześć,

W tym poście, postaram się przybliżyć Wam i pokazać różne dostępne opcje lotów do Nepalu. Każdy znajdzie coś dla siebie.

1) Najczęściej, najbardziej pożądaną opcją, są loty linią Qatar Airways z jedną przesiadką w Doha, na drodze do Kathmandu. Wyloty z Polski mają miejsce tylko z Warszawy Chopina. W sezonie dobre ceny na połączenia do Kathmandu, rozchodzą się bardzo szybko. Kilka informacji o takich połączeniach
limit bagażu rejestrowanego w klasie ekonomicznej 30 kg
cała podróż na jednej rezerwacji, w razie opóźnień, anulacji linia się nami zaopiekuje i zaoferuje inne przeloty
– często w Doha występują wielogodzinne przesiadki, co nie nie jest minusem, bo możemy wykorzystać to żeby zobaczy stolicę Kataru (darmowa wiza do Kataru) albo w wybranych godzinach udać się na darmową wycieczkę po Doha organizowaną przez lotnisko (darmowa wycieczka po Doha).
– przykładowe połączenie na jesień do Nepalu poniżej, ale są w takich samych cenach(bądź podobnych) połączenia z dłuższymi przesiadkami co pozwalają na zwiedzenie miasta.
– także linie Qatar Airways planują w niedługim czasie uruchomienie programu „+Qatar„, który to będzie oferował darmowy nocleg podczas tranzytu w Katarze – szerzej o programie w LINKU
– także przy przesiadkach dłuższych niż 8 godzin (wynikających z rozkładu lotów), niektórzy pasażerowie mogą ubiegać się o darmowy hotel/transfer w ramach przesiadki w Doha. Więcej o tym w LINKU

2) Wartą rozważenia opcją jest też propozycja Turkish Airlines z Warszawy. Jest to jedna z lepszych linii lotniczych na świecie.
Kilka szczegółów dotyczących tego połączenia:
bagaż rejestrowany w klasie ekonomicznej 23 kg
serwowane ciepłe posiłki nawet na krótkiej trasie WAW – IST – WAW
– nie należy przerażać się długą przesiadką na locie powrotnym w Stambule, gdyż linia ta oferuje, pasażerom klasy ekonomicznej, którzy mają 10 godz przesiadki bądź więcej (wynikającej z rozkładu lotów) darmowy hotel w Stambule! Więcej szczegółów w LINKU . Dzięki temu możemy zwiedzić te piękne miasto bo ilość czasu jaką mamy na powrocie na to pozwala (koszt wizy do Turcji – 20 USD, link do aplikacji o wizę)
– także możecie aplikować o darmową wycieczkę po Stambule (wizę także trzeba samodzielnie opłacić jak w/w) przy przesiadkach 6 godz i dłuższych możecie się wybrać na taką wycieczkę ( o ile jesteście w odpowiednich godzinach w Stambule). Więcej na temat tej ciekawej opcji w LINKU.
Jak widzicie opcje lotów przez Stambuł, liniami Turkish Airlines także są bardzo ciekawą i wartą rozważenia alternatywą.

3) Opcje lotów z Pragi i Bratysławy. Wielu z naszych uczestników mieszka na południu Polski, skąd do Pragi i Bratysławy drogą lądową jest około 300-400 km. Czyli tyle samo co Warszawy, głównego portu lotniczego w Polsce. Za transport do Warszawy też trzeba zapłacić, pociągi nie należą do najtańszych, transport autobusowy zabiera czas, jest jeszcze jazda autem i parking auta na 2-3 tygodnie pod lotniskiem. Dlatego warto rozważyć loty z Pragi i Bratysławy, które prezentuje poniżej.
Kilka szczegółów proponowanego rozwiązania
– są to loty linią FlyDubai z przesiadkami w Dubaju (Terminal 2, głównego lotniska w Dubaju DXB). W cenie połączeń jest zawarty bagaż rejestrowany 20 kg.
– Do Bratysławy/Pragi z wielu miast Polski możecie dojechać za kilkanaście złotych LeoExpress , Polski Bus, PKP Intercity, BlaBlaCar. Z czego wielu z w/w przewoźników dojeżdża bezpośrednio pod lotnisko, dlatego też nie musicie się martwić o transport z centrum miast na lotniska (co dodaje kosztów i wymaga dodatkowego czasu). Mając wylot z tych miast warto wziąć pod uwagę czy nie spędzić jednego dodatkowego dnia w Pradze, Bratysławie i zwiedzić (może ponownie) te stolice.
– także można znaleźć bardzo tanie parkingi pod lotniskami np. w Pradze – przykładowe LINK 1 i LINK 2
całość połączeń lotniczych jest na jednej rezerwacji, czyli w wypadku opóźnienia, anulowania lotu linia się Wami opiekuje oferując alternatywne połączenia, hotel, transfer itp.
ceny połączeń są dużo niższe, niż oferowanych przez inne linie z Warszawy – a przecież do Warszawy też trzeba dojechać(patrzę np. przez pryzmat siebie, mieszkając w Krakowie)
– także przy długich przesiadkach możemy sobie sami zorganizować zwiedzanie Dubaju (noc, często jest jedynym sensownym pogodowo rozwiązaniem na zwiedzanie). Polacy wizy do ZEA otrzymują na lotnisku w Dubaju (LINK). Hotel i zwiedzanie już samodzielnie sobie organizujemy – oczywiście jeśli takowego hotelu potrzebujemy.

4) Mam dla Was jeszcze jedną opcję. Dla ludzi z południa Polski może się wydać jedną z najatrakcyjniejszych. Dzięki połączonej sile linii lotniczych Wizzair oraz FlyDubai – można z Katowic dolecieć do Kathmandu w bardzo rozsądnych cenach. Proponowane połączenie na trasie Katowice – Dubaj (lotnisko DWC) – Katmandu – Dubaj (lotnisko DWC) – Katowice. Poniżej kilka szczegółów omawianego połączenia:
bilet składa się z dwóch części: rezerwacji Katowice – Dubaj (DWC) – Katowice linią Wizzair oraz lotu FlyDubai Dubaj (DWC) – Kathmandu – Dubaj (DWC). Dlatego tutaj ryzyko nie zdążenia na przesiadkę leży po stronie pasażera. Dlatego też pasażer po lądowaniu w Dubaju musi przejść kontrolę paszportową (wizę otrzymuje na lotnisku za darmo – LINK), odbiera bagaż rejestrowany i ponownie nadaje go na dalszy lot. Taka sama procedura ma miejsc na locie powrotnym.
bardzo wygodne połączenie bo tylko 1 przesiadka na locie z Katowic do Kathmandu.
– w przykładowym bilecie zawarta jest cena bagażu rejestrowanego 23 kg/osoba
– na pokładzie Wizzair i FlyDubai posiłki są dodatkowo płatne
przy długiej przesiadce w Dubaju (po wylądowaniu samolotu z Katowic) można zostać na lotnisku albo samodzielnie zarezerwować sobie hotel, albo udać się na nocne zwiedzanie Dubaju(jak opisane w pkt.3)
– połączenie to nie wymaga żadnych zmian lotnisk w obrębie Dubaju. Lądujecie i wylatujecie z tego samego lotniska.
– dla osób z południa Polski warte do zapamiętania rozwiązanie.

To jedne z wielu innych opcji, które mogą się Wam pojawić podczas szukania jak tanio i sensownie dolecieć do Kathmadu. Długie przesiadki w miastach tranzytowych, czy wylot do Azji z takich miejsc jak Praga, Bratysława, Wiedeń itp. nie muszą być minusem, a wręcz plusem. Wszystko to kwestia podejścia do tematu podróży i zwiedzania świata.
Jak macie jakieś pytania dotyczące lotów do Nepalu, albo wskazówki, sugestie – śmiało piszcie.

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.