займ на карту срочно с плохой кредитной историей
16thgrudzień

Lukla, Magarowie oraz Kangchenjunga

Problemy z lotami w Nepalu
Z powodu mglistej pogody ponad 117 lotów zostało odwołanych przez ostatnie 5 dni we wschodnich i zachodnich częściach kraju. Dotknęło to oczywiście również terenów górzystych kraju.
Właściciele linii lotniczych oznajmili, że z tego powodu poniesli ogromne straty.
15 lotów zostało odwołaanych z lotniska w Kathmandu do większości rejonów Tarai po raz 5 dzień z rzędu.
Większość lotów do Bhairahawy, Bhadrapuru, Simary oraz Lukli zostały odwołane w czwartek. Jedynym lotniskiem, które zaczęło obsługiwać samoloty po 4 dniu z rzędu z mgłą było lotnisko w Tumlingtar.

Dhaulagiri

Turyści, obsługa wypraw oraz lokalni ludzie sa zmartwieni warunkami na trasie szlaku Dookoła Dhaulagiri. Gdzie niebezpieczeństwem są zawalone mosty po lokalnych powodziach, które nie zostały jeszcze naprawione.
Na odcinku 10km, który został najbardziej dotknięty przez powodzie, codzienne zaopatrzenie musi być transportowane przez helikoptery co się wiążę z ogromnymi kosztami.

Kangchenjunga

Kangchenjunga jako najrzadziej odwiedzany teren chroniony w Nepalu
Wąski, rzadko zaludnione doliny, w górnym biegu rzeki Tamur, są destynacją tylko najbardziej zmotywowanych trampingowców, botaników oraz himalaistów. Tereny u stóp Kangchenjungi są najrzadziej odwiedzanym przez turystów rejonem, spośród 16 obszarów chronionych na terenie Nepalu. Jego lokalizacja w dalekim północno-wschodnim zakątku kraju, daje temu regionowi największe roczne sumy opadów, oraz tytuł regionu z największym bogactwem fauny i flory. Wiele zwierząt występujących tutaj są zagrożone wyginięciem: śnieżna pantera, panda czerwona. Teren ten jest również bardzo ważnym korytarzem migracji ptaków z Syberii do Indii.
Kangchenjunga wydaje się być bardzo dziewicza ale przez to także niedostępna. Najbliższe lotnisko znajduje się w Suketar, gdzie samoloty latają tylko kilka dni w tygodniu. Doprowadzono drogę do stolicy rejonu Taplejung, lecz czas przejazdu z Kathmandu do Taplejung wynosi 16 godzin w jedną stronę, zanim zaczniemy prawie 3 tygodniowy trek.
Polecamy Wam ten rejon, my się udajemy do niego już w 2013 roku na początku kwietnia 2013!

Mapy

Jakbyście byli zainteresowani zwiedzaniem palcem po mapie, wszystkich możliwych tras trekingowych górskich w Nepalu, polecamy Wam poniższą stronę, gdzie macie możliwość ściągnięcia na własne komputery map z różnych rejonów górskich z Nepalu i nie tylko.
http://www.greathimalayatrail.com/mapsByType.php?mt=1

Ludność Magar
Chcemy Wam przybliżyć w kilku zdaniach charakterystykę ludności Magar w Nepalu.
Magarowie są z pochodzenia Tybetańczykami, którzy uciekli z Wyżyny Tybetańskiej wiele lat temu. Nikt nie zna dokładnej daty, kiedy pojawili się w Nepalu. Pierwsze wzmianki o nich pojawiają się dopiero w ok 1100 naszej ery. W tym momencie są największą grupą etniczną w Nepalu, zajmując prawie 7% populacji całego kraju. Kiedy to dawniej byli buddystami, ich bliska interakcja z hindusami z nizin, oraz hindusami z Nepalu spowodowała, że wielu z nich zaadoptowało hinduistyczne tradycje i obyczaje. Ludność Magar, posiadają oni kilka języków, które każdy od innego się różni, jednakże, wielu Magarów nie posługuje się już więcej swoim rodzimym językiem, w zamian posługująć się wyłącznie oficjalnym językiem nepalskim.
Magarów możemy spotkać od terenów dolin Dookoła Dhaulagiri zmierzając dalej na wschód terenami niższych rejonów Terai.

Pozdrawiam,

Marcin Niedziółka

.