займ на карту срочно с плохой кредитной историей
16thluty

POLSKIE HIMALAJE 2018 – SUPERMARATON * TREKKING * WYPRAWA

Witam,

Poniżej chciałem się z Wami podzielić informacją, na temat ciekawego projektu, który będę miał okazję wspierać logistyczne, czyli POLSKIE HIMALAJE 2018 – SUPERMARATON * TREKKING * WYPRAWA. Dla zainteresowanych jutro w Warszawie o godz.11:00 ma miejsce konferencja prasowa otwierająca cały projekt. Więcej informacji poniżej:

POLSKIE HIMALAJE 2018SUPERMARATON * TREKKING * WYPRAWA

11 listopada 2018 roku świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wielu uroczystości i wydarzeń jakie będą organizowane – Polski Związek Alpinizmu oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki przy współudziale Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, zamierzają włączyć wyjątkowy projekt – Polskie Himalaje 2018.

 SUPERMARATON, TREKKING i  WYPRAWA

Przedsięwzięcie składać się będzie z trzech elementów – biegu na 100 km w stolicy Nepalu Katmandu, trekkingu do bazy pod Everestem oraz wyprawy na szczyt. Wszystko to ma być w najbliższych latach okazją do przypomnienia 100 największych osiągnięć Polaków w historii podboju himalajskich szczytów, jak również na lekkoatletycznych arenach.

Dlaczego bieg? Ta najprostsza forma ruchu była i jest stosowana przez alpinistów nie tylko jako element poprawy czy utrzymania kondycji. Wielu z nich brało i bierze udział w imprezach biegowych, i to na dystansach maratońskich oraz dłuższych. Bieg jest tak uniwersalną formą dla wszystkich dyscyplin, że może w nim uczestniczyć każdy.

Trekking prowadzić będzie do bazy pod Everestem, gdzie 1 listopada 2018 roku zostanie odprawiona przez polskich księży msza św. w intencji spoczywających w Himalajach i Karakorum polskich alpinistów.

Wyprawa na szczyt najwyższej góry globu, zdobytej po raz pierwszy zimą przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego (17 lutego 1980), byłaby z pewnością pięknym ukoronowaniem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest to projekt kierowany do grona doświadczonych alpinistów i od nich zależy jego realizacja.

100 KILOMETRÓW NA 100-LECIE

Dystans 100 km może przerażać każdego, ale… Nikt nie musi go pokonać (termin połowa października 2018). Będą stworzone takie warunki, aby w czasie 24 godzin każda osoba mogła przebiec tyle kilometrów, ile będzie w stanie w zależności od samopoczucia i kondycji. Bieg będzie się odbywał na niskiej wysokości (1350 m n.p.m.) i krótkiej pętli (ok. 2 km), a o wielokrotności jej pokonania decyduje tylko i wyłącznie uczestnik zawodów.

Ten element nie jest formą rywalizacji, to nie wyścig z czasem, to nie walka o jak najlepsze miejsce czy nagrodę. To ma być bieg dla upamiętnienia największych sukcesów Polaków w historii królowej sportu oraz alpinizmu, którzy swymi podbojami rozsławili imię Polski, a wszyscy bywali w Katmandu, skąd zazwyczaj zaczynali swe wyprawy. Supermaraton ma również upamiętniać tych, co w górach zostali na zawsze (obecna lista zawiera 47 nazwisk). Każdy, kto weźmie w nim udział, otrzyma okolicznościowy medal, niezależnie od pokonanego dystansu.

                                                   MOUNT  EVEREST  2018

Dlaczego Mount Everest? Nie sposób jest, aby podczas jednego trekkingu dojść do baz wszystkich 14 ośmiotysięczników. Niech zatem najwyższy szczyt Ziemi (8850 m) będzie symbolicznym ukoronowaniem osiągnięć polskich alpinistów, a także miejscem pamięci o tych, co pozostali na zawsze w Himalajach i Karakorum.

Do bazy pod Everestem (5365 m n.p.m.) uczestnicy trekkingu wyruszać będą z Lukli w grupach (8-12 osób) w towarzystwie tragarzy i pod kierunkiem wybitnych alpinistów oraz przewodników. Już dziś taką deklarację złożyli m.in.: Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski czy wspinający się lekarz Robert Szymczak.

Pokonanie trasy spokojnym tempem zajmie ok. tygodnia. 1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych, będzie możliwość uczestnictwa we mszy św. w intencji polskich himalaistów. Po niej grupy rozpoczną marsz do Lukli, skąd nastąpi odlot do Katmandu i dalej do Polski. Przewidywany termin powrotu do Warszawy to 10 listopada, by 11 można było wziąć udział w Biegu Niepodległości.

ZGŁOSZENIA

Oficjalne powiadomienie o rozpoczęciu realizacji przedsięwzięcia nastąpiło 17 lutego 2015 roku w 35. rocznicę pierwszego zimowego wejścia na Everest, którego dokonali Cichy i Wielicki. Od kwietnia do końca 2015 roku przyjmowane będą zgłoszenia (informacje o sposobie zostaną podane 27 kwietnia na konferencji prasowej) . Każda osoba otrzyma zasady udziału w trekkingu oraz biegu i po ich akceptacji zostanie wpisana na listę uczestników. Od liczby chętnych na trekking, a ta ze względów logistycznych musi być ograniczona do 100 osób, uzależniony będzie drugi termin zgłoszeń. Trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę transport lotniczy z Katmandu do Lukli (latają małe samoloty), jak również miejsca noclegowe w loggiach na trasie do bazy pod Everestem.

TRZY  MOŻLIWOŚCI

W przygotowaniu są trzy możliwości uczestnictwa w projekcie Polskie Himalaje 2018:

  1. SUPERMARATON. To oferta (8-10 dni z podróżą) dla tych, którzy chcą wziąć udział tylko w biegu, a przy okazji zwiedzić Katmandu i okolice, jak również stolicę Indii – Delhi.
  2. TREKKING. Ta opcja skierowana jest do osób zainteresowanych głównie marszem do bazy pod Everest. Przewidywany czas jej trwania to ok. 18 dni z podróżą.
  3. BIEG i TREKKING. Pełna formuła projektu – rzec można „tylko dla orłów” – potrwa ok. trzech tygodni.

Koszty uczestnictwa będą zróżnicowane w zależności od opcji. Trudno jest dziś je określić w miarę precyzyjnie, chociażby z uwagi na zmieniające się kursy walut. Jedno jest pewne – przyjęty przez organizatorów kierunek, aby koszty były na kieszeń „przeciętnego Kowalskiego”, nie ulegnie zmianie. Wszyscy związani z tym projektem zadeklarowali, że ich priorytetem będą działania zmierzające do jak największych oszczędności, przy zachowaniu odpowiedniego standardu, a przede wszystkim dbałości o BEZPIECZEŃSTWO każdego uczestnika.

Gdyby projekt był realizowany w tym roku, to – dla orientacji – koszty te (bez żadnego wsparcia sponsorów, ministerstwa sportu, samorządów itp.) wynosiłyby dla poszczególnych opcji: nr 1 – ok. 6500 zł, nr 2 – ok. 9500 zł, nr 3 – ok. 11 000 zł. Zawierają one: przeloty, noclegi, częściowe wyżywienie, opłaty za tragarzy i przewodników, ubezpieczenie, a także jednolite dla wszystkich uczestników ubiory.

SZKOLENIE

Trasa z Lukli do bazy pod Everestem nie jest szczególnie trudna. Dla sprawnej osoby, nawet w wieku 60-70 lat, nie powinna przysporzyć problemów. Tym niemniej planujemy w 2016 roku przeprowadzić cykl szkoleń dla wszystkich uczestników, a jesienią 2017 roku zorganizować zgrupowanie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale wraz ze sprawdzianem kondycji i podstawowymi badaniami medycznymi. Zdrowie i bezpieczeństwo są priorytetem. Dopiero po dokładnej weryfikacji dana osoba uzyska certyfikat upoważniający do udziału w trekkingu oraz biegu.

     KAŻDY MOŻE MIEĆ SWÓJ EVEREST

27 kwietnia zostanie zaprezentowany trzyletni projekt pod hasłem „Każdy może mieć swój Everest”. Projekt Polskie Himalaje 2018 to szeroki wachlarz różnych aktywności. Dla jednej osoby będzie to Kopa Cwila na warszawskim Ursynowie, dla innej Kopiec Kościuszki w Krakowie, a dla uzdolnionych poetycko, artystycznie czy muzycznie napisanie wiersza, może książki, albo skomponowanie utworu muzycznego. Każdy może zaistnieć w tym projekcie, każdy może mieć swój Everest!

„Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd” – Jan Paweł II

 Każdy człowiek ma w życiu do zdobycia swój Mount Everest” Wanda Rutkiewicz

Dla chętnych polecam krótki materiał, wywiad który miał miejsce w programie „Pytanie na śniadanie z panami Januszem Kalinowskim i Leszkiem Cichym na temat powstałego projektu „Polskie Himalaje 2018”. – LINK

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.