займ на карту срочно с плохой кредитной историей
26thLuty

Nowości ze świata podróżniczego

Witam,

Mam dla Was kilka informacji ze świata globtroterskiego.

Pod koniec 2014 roku, dokładnie 26 grudnia 2014 Kilian Jornet zrealizował następny cel, czyli szybkościowe wejście na szczyt Aconcagui 6962 mnpm.
Dokonał tego w czasie 12 godzin i 49 minut. Rozpczął bieg przy wejściu do parku w Dolinie Horcones, wbiegł na szczyt w czasie 8 godzin i 45 minut, po czym zbiegł z niego do wyjscia z Doliny Horcones łącznie osiągając czas na trasie Horcones – szczyt – Horcones 12 godzin 49 minut.
Poprzedni rekord wynosił 14 godzin i 5 minut.
Kolejnymi celami Kiliana są na 2015 rok szybkościowe wejście na Elbrus i Mount Everest.
LINK DO STRONY KILIANA JORNETA.

W maju 2014 roku miała miejsce kolejna edycja słynnego biegu: Tenzing Hillary Everest Maraton, który ma miejsce w nepalskich Himalajach na trasie od Bazy pod Everestem do Namche Bazar.
Co roku startuje w nim kilku Polaków. Ostatni rok był dla nich bardzo szczęśliwy bo Robert Celiński zajął 9 miejsce w klasyfikacji generalnej z czasem 4:39:39. Tym czasem zapewnił sobie także pierwsze miejsce w klasyfikacji obcokrajowców. Drugi w klasyfikacji obcokrajowców był także Polak – Radosław Serwiński z czasem 5:43:05.
Dla prównania wygrał (o zaskoczenie;)) Nepalczyk Sudip Kulung z czasem 3:52:09.
Nigdy w historii tego maratonu nie wygrał obcokrajowiec.
Więcej informacji – LINK

W Nepalu jest jeszcze sporo niezdobytych szczytów. Tym razem rząd nepalski postanowił otworzyć do wspinania dwa niezdobyte dotychczas szczyty. Nadał tym górom nazwy: Hillary(7681mnpm) oraz Tenzing(7916mnpm). Ciekawe dlaczego przydzieli Tenzingowi wyższy szczyt ;)?

W jakim kraju mierzy się współczynnik „szczęścia krajowego brutto” i osiągnął on w 2005 roku – 97%? I nie jest to Korea Północna;). Bhutan! Więcej o tym w linku – LINK

Pozdrawiam,

Marcin Mentel

Backpackers Club

.