займ на карту срочно с плохой кредитной историей
20thpaździernik

Otwarcie Memoriału Polskich Himalaistów w Namcze Bazar

Cześć,

Nasze wszystkie grupy trekkingowe i wspinaczkowe już działają w rejonie Khumbu. Ale dziś także miało miejsce specjalne wydarzenie w Namcze Bazar.

Dziś odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Memoriału Polskich Himalaistów w Namcze Bazar. Memoriał znajduje się na terenach Muzeum Parku Narodowego Sagmaratha. W otwarciu brali udział uczestnicy naszych dwóch grup znajdujących się akurat w Namcze Bazar. Ponad 20 Polaków. Miała miejsce ceremonia puja odprawiona przez mnicha z lokalnego klasztoru. Było także: wieszanie buddyjskich flag modlitewnych, zapalanie zniczy, zostawienie polskiej flagi, poczęstunek ciepłym napojem i ciasteczkami. Na miejsce przybyła także delegacja z dyrekcji Parku Narodowego Sagmaratha.

Wszystko to miało miejsce dzisiaj około godz. 15:30 czasu lokalnego.

Ale czas biegnie dalej i to nie koniec przygód naszych uczestników. Grupa trekkingowa Janusza Kalinowskiego rusza jutro do Tengboche, natomiast grupa Sylwii Bajek zostaje w Namcze Bazar, gdzie caly dzień spędzi na spacerze po okolicy w celu aklimatyzacji.

Grupa Jerzego Natkańskiego przeszła dziś przełęcz Kongma La 5550 m.n.p.m. Mają już za sobą dojście do bazy pod Everestem, wejście na Kalapathar 5550 m.n.p.m. , a dziś pokonanie Kongma La. Jutro mają dzień restu i przepakowania, bo w noc z 22 na 23.10.2019 planują atak szczytowy na Island Peak 6189 m.n.p.m.

Po czym, 24.10.2019 wszystkie nasze grupy spotkają się pod Memoriałem Bohaterów Południowej Ściany Lhotse, w dzień rocznicy śmierci Jerzego Kukuczki.

Poniżej kilka zdjęć z ceremonii otwarcia Memoriału Polskich Himalaistów. Jakby były osoby, które chcą wesprzeć rozbudowę memoriału, koszta jego utrzymania oraz zagospodarowania terenu dookoła niego, informuję, że prowadzimy zbiórkę na portalu zrzutka, gdzie można wesprzeć ten projekt – LINK.

Pozdrawiam,
Marcin Mentel
Backpackers Club

.