займ на карту срочно с плохой кредитной историей
27thSierpień

Podsumowanie lato 2013 w Karakorum

Podsumowanie lato 2013 w Karakorum

Sezon wspinaczkowy na ośmiotysięczniki w Karakorum dobiega końca, jak wszyscy alpiniści wrócili do domu. Sezon ten zapisze się na łamach historii jako pełen katastroficznych wydarzeń, zaczynając od masakry pod Nanga Parbat,po stratę bardzo wielu utalentowanych alpinistów. Było też kilka sukcesów, które jednak zostały przyćmione innymi tragicznymi wydarzeniami. W Karakorum zginęło 22 osoby tego sezonu, wliczając w to 11 zamordowanych podczas masakry pod Nanga Parbat. K2 pozostało niezdobyte tego sezonu, lecz pomimo tragicznych zdarzeń pod Nanga Parbat w Diamir BC, 4 alpinistów dotarło na szczyt Nangi od strony Rupal. Ośmiokrotnie zdobywano Broad Peak, około 13 wejść na szczyt GI oraz ponad 30 wejść na szczyt GII.
Cały sezon zaczął się tragicznie od ataku terrorystycznego na bazę Diamir pod Nanga Parbat gdzie zamordowanych zostało 11 wspinaczy. 10 obcokrajowców i jeden Pakistańczyk.

Pierwszy zdobyty szczyt i tragedia na Broad Peak
Ekspedycja AMICAL dotarła do bazy 12 czerwca 2013 i 5 lipca Josef Inhoger dotarł na szczyt Braod Peak. Ekspedycja liczyła 24 wspinaczy, lecz warunki na górze nie pozwoliły nikomu innemu poza nim stanąć na szczycie. Lecz za tą szczęśliwą informacją podążyła niedługo później informacja o śmierci Niemki, która zmarła w Broad Peak Base camp.

Następny, ale jakże ważnym i smutnym dla Nas wydarzeniem była, informacja o niespodziewanej stracie Artura Hajzera. Na pewno nie jeden z Nas nie mógł uwierzyć, że straciliśmy ojca programu „Polski Himalaizm Zimowy”. Artur Hajzer został pochowany niedaleko C2 na GI, gdzie zostało znalezione jego ciało.

Kolejnym polskim akcentem była wyprawa prowadzona przez Pana Jacka Berbekę z nadzieją odnalezienia ciał zmarłych w marcu 2013, świętej pamięci Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki. Drużyna zlokalizowała ciało Tomasza Kowalskiego na wysokości około 7900 m.n.p.m. i pochowała go na górze z dala od trasy i widoku innych alpinistów.

Broad Peak zbierał swoje żniwo w tym sezonie nadal. Irańska ekspedycja starająca się wytoczyć nową drogę na SW ścianie Broad Peak. 3 alpinistów 16 lipca 2013 stanęło na szczycie Broad Peak. Lecz zejście okazało się już nie takie łatwe. Trzech wspinaczy obrało złą drogę i zgubili się. Byli w ciągłej komunikacji z domem, lecz nie z bazą, co utrudniało przepływ informacji.Uznano ich za zmarłych 25 lipca 2013.

Wracamy na GI. 7 Hiszpanów próbowało swoich sił, ze szczytem GI 21 lipca 2013. Dwóch z nich ze względu na pogodę wycofało się. Znów zaczęły się problemy przy zejściu. Jeden alpinista David Lopez, nie dawał znaku życia ponad 24 godziny, lecz w końcu pojawił się w C1 22 lipca. Kolejny Alfredo Garcia stracił drogę do C3, ale udało mu się końcu dotrzeć do tego obozu korzystając z wytycznych GPS. 3 z 5 wspinaczy którzy nadal szli ku szczytowi, zdobyło szczyt GI, lecz zniknęli oni podczas zejścia. Po poszukiwaniach i kilku próbach ratunku , zostali uznani za zmarłych 27 lipca 2013.

Pomimo tragicznych wydarzeń na Nanga Parbat w tym sezonie, 4 Rumuńskich alpinistów zdobyło wierzchołek Nanga Parbat od strony Rupal drogą Schell’a 19 lipca 2013.

Niebezpieczne warunki na K2
21 wspinaczy z grupą Sherpów oraz HAPS(High Altitude Porter Support) wyszli z bazy 24 lipca 2013, licząc na zdobycie szczytu 28 lipca 2013, lecz warunki pogodowe na górze okazały się zbyt niebezpieczne aby nadal kontynuować wspinaczkę. Porzucili swoje plany zdobycia szczytu 25 lipca 2013.

Kiedy to wszyscy inni wrócili z C2 do Base Camp 26 lipca 2013, dwójka Nowo Zelandczyków ojciec i syn Marty Schmidt i Denali Schmidt, zdecydowali się nadal kontynuować do C3 na K2. Lecz następnej nocy ogromna lawina zeszła wprost na obóz, zabijając ojca i syna. Ogromna strata i smutna wiadomość dla całego środowiska alpinistycznego.

Wraz z początkiem sierpnia 2013, pod GI i GII została tylko czeska ekspedycja. Kiedy to 2 czeskich wspinaczy wspinało się na GI i potem na GII normalnymi drogami, Marek Holecek i Zdenek Hruby zdecydowali się na nową drogę na SW ścianie GI. Po nieudanej próbie na tej ścianie, Zdenek Hruby doznał upadku podczas zejścia od którego poniósł śmierć. Zdenek Hruby był prezydentem Czech Mountaineering Federation.

Pomimo wielu tragicznych wiadomości napływających z różnych stron Karakorum, kilku wspinaczom udało się osiągnąć ich cele. Mariano Galvan był pierwszą osobą której udało się stanąć na wierzchołkach GI i GII podczas jednego sezonu, solo i bez korzystania z poręczówek.Rosjanin Alexei Kosjakow, był na Naga Parbat jako członek międzynarodowej ekspedycji,po czym po atakach terrorystycznych w Diamir Base Camp dołączył się do ekspedycji na GI i GII i stanął na obu wierzchołkach.
Hiszpan Oscar Cadiach zdobył wierzchołek GI, który był trzynastym ośmiotysięcznikiem. Pozostało mu do zdobycia tylko Broad Peak.

Tłumaczenie własne :
http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?url=summer-2013-the-season-wrap-up_1377237813

Pozdrawiam,
Marcin Mentel

Backpackers Club

.